AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > Türkiyemiz > Türkiye

Tekirdağ Hakkında Kısa Bilgi

Türkiye
Tekirdağ Hakkında Kısa Bilgi, ve Tekirdağ Hakkında Kısa Bilgi hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
09-28-2013 00:15 Yazan: dBuse
Tekirdağ Hakkında Kısa Bilgi

Tekirdağ Hakkında Kısa Bilgi

Sponsorlu Bağlantılar

 Tekirdağ Hakkında Kısa Bilgi TEKİRDAĞ GENEL BİLGİLER
Yüzölçümü: 60218 km²
Nüfus: 468.842 (1990)
İl Trafik No: 59
İLÇELER:

Tekirdağ ilinin ilçeleri; Çerkezköy, Çorlu, Hayrabolu, Malkara, Marmara Ereğlisi, Muratlı, Saray ve Şarköydür. Çorlu: Merkez ilçeye 37 km. uzaklıktadır. Antik kaynaklarda Adı Tzolousdur. Kent, ortaçağda Bizansın İstanbul-Avrupa arasındaki antik yollar üzerindeki kalelerinden biri idi. Marmara Ereğlisi : Merkez ilçenin doğusunda, İl merkezine 39 km uzaklıktadır. Eski adı Perinthos olan ilçe, M.Ö. 600 yıllarında Samoslu kolonistler tarafından kurulmuştur. Muratlı : I. Sultan Murat bir sefer dönüşünde yörede otağ kurmuş ve beldeyi çok beğendiğinden beldeyi Murateli olsun diye ferman buyurmuştur. Saray : Eski bir yerleşim merkezidir. M.Ö. 400 yıllarında kurulduğu tahmin edilmektedir. Şarköy : İl merkezinin güneybatısındadır. Turizm mevsiminde ilçe nüfusu iki kat artmaktadır.
Zeytinlik ve yeşil bağları ile şirin bir ilçedir. Üzümü ve şarabı meşhurdur. Doğal güzelliklerinin yanı sıra otel, motel, pansiyon ve yazlık konutların çok olması sebebiyle tam bir tatil beldesi ve ilin turizm merkezidir. NASIL GİDİLİR? Karayolu: Uluslararası transit E-84 ve D-100 Karayolları il sınırları içinden geçmektedir. İlin İstanbul, Ankara ve İzmir gibi önemli merkezler ile bağlantısı bulunmaktadır.
Otogar Tel : (+90-282) 261 77 48
Demiryolu: Avrupaya giden demiryolları il sınırları içinden geçmektedir. İlden Çerkezköy İlçesinden İstanbula elektrikli tren seferleri yapılmaktadır.
İstasyon Tel : (+90-282) 361 30 36 Denizyolu: Denizyolları ile Marmara ve Avşa Adalarına seferler yapılmakta olup, ayrıca Akport Limanından İtalyanın Trieste Limanına haftada iki gün Ro Ro seferleri düzenlenmektedir. İl merkezine 39 km. uzaklıkta Marmara Ereğlisi İlçesinde bulunan Martaş Limanında ise çağdaş limancılığın gereği olan tüm hizmetler verilmektedir.
Liman Tel : (+90-282) 261 08 00
Havayolu: Çorlu ilçesinde bulunan hava alanından Rusya ve bağımsız ülkeler topluluğuna charter seferleri düzenlenmekte olup, havaalanı uluslararası statüye sahiptir. İl merkezine uzaklığı 37 km. olup, ulaşımı Çorlu minibüsleri ile sağlanmaktadır.
Havaalanı Tel : (+90-282) 682 40 34 (40 Hat) GEZİLECEK YERLER
Müzeler ve Örenyerleri
Müzeler

Tekirdağ Müzesi
Adres: Vali Konağı Cad. No: 21 - Tekirdağ
Tel: (282) 261 20 82
Malkara Eğitim ve Kültür Vakfı Özel Müzesi Örenyerleri
Tekirdağ Müzesi
Perinthosta - Merkez Camiler
Eski Cami: İl merkezinde Ertuğrul Mahallesindedir. 1830 yılında Zahire Nazırı Ahmet Ağa tarafından yaptırılmıştır.
Rüstempaşa Cami : İl merkezinde Ertuğrul Mahallesinde Mimar Sinan Caddesi üzerindedir. 1553 yılında Sadrazam Damat Rüstem Paşa tarafından yaptırılmıştır. Mimar Sinanın eseridir. 1841 yılında Abdülmecit tarafından tamir ettirilmiş ve 5 sütunlu mermer şadırvan yaptırılmıştır. Giriş kapısı fildişi kakmadır. Doğusundaki hamam ve medrese yıkıktır. Kütüphanesi 1991 yılında restore edilmiştir. Batısında bulunan 6 kubbeli bedesten halen kullanılmaktadır. Plaj ve Mesire Yerleri
Şarköy: Tekirdağa 86 km uzaklığındaki Şarköy, ilin sayfiye yeridir. Zeytinlik ve yeşil bağları ile şirin bir ilçe olan Şarköyün üzümü ve şarabı meşhurdur.
Kumbağ: İlin önemli eğlenme ve dinlenme merkezidir. Turistik tesislerin, pansiyonların ve halk plajlarının yoğun olduğu yerlerdendir. Burada bulunan Orman içi dinlenme yerine yerli ve yabancı turistler fazlasıyla ilgi duymaktadır.
Atatürk Ormanı: Tekirdağ-İstanbul karayolu üzerinde, İl merkezine 7 km. uzaklıktaki Orman Alanı Tekirdağın günübirlik mesire yeridir.
Barbaros: Uzun kumsalları ve yeşil bağlarıyla kentin mesire ve sayfiye yerlerindendir.
Kamplar

Çamlıköy Orman Kampı
Bahçeköy, Saray/TEKİRDAĞ
Tel: (+90-212)262 01 37-263 00 40
Lavabo, WC, duş, büfe, su, elektrik
Süre:1 Haziran-31 Ağustos COĞRAFYA
Marmara denizi boyunca akarsularca taşınmış alüvyonlarla kaplı kıyı ovaları vardır. Platolar bir aşınma yüzeyi karakterindedir. Güney kesimlerini Tekir Dağı ve Koru Dağı ile Ganos Dağları engebelendirir.
Akdeniz ikliminin etkileri görülen Tekirdağ sahil şeridinde yazlar sıcak, kışlar ılıktır. Ergene havzasını içine alan kıyı ardı şeridinde, daha ziyade kara iklimi hakimdir. Şarköy - Kumbağ arasındaki kıyı şeridi Akdeniz iklimi karakterindedir. TARİHÇE
Trakların kurduğu Tekirdağ, daha sonra Pers, Roma, Bizans ve Osmanlı egemenliğinde kalmıştır. NE YENİR?
Yörenin kirazı, balığı, karidesi, Tekirdağ köftesi, ayçiçeği, üzüm ve karpuzu, ayrıca Tekirdağ rakısı ve Şarköy şarapları meşhurdur.
İşletme Belgeli Yeme-İçme-Eğlence Tesisleri
Turizm Tesisleri Veri Tabanı Güncelleme Projesi çalışmaları devam etmektedir. Proje tamamlandığında Tesis türleri ve bilgilerine ilişkin eksiklikler giderilmiş olacaktır.
Tekirdağda bulunan Kültür ve Turizm Bakanlığından İşletme Belgeli Yeme-İçme-Eğlence Tesisleri bilgilerini görmek için; NE ALINIR?
Terkirdağ el sanatları türünden hediyelik eşya olarak Karacakılavuz ve Sağlam Taşta kilim, heybe, eldiven, seccade gibi el dokuma ürünleri, Çerkezköy ilçesindeki fabrikalarda da makine halıları üretilmektedir.
LİNKLER
Tekirdağ Valiliği Tekirdağ Valiliği YAPMADAN DÖNME
Tekirdağ, Rakoczy Müzesi ve Namık Kemal Evini görmeden,
Şarköy ve Kumbağda denize girmeden,
Tekirdağ köftesi yemeden,
Şarköy şarabı, Tekirdağ rakısı almadan,
Karacakılavuz el dokumalarından almadan,
....Dönmeyin.

Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 


Powered By vBulletin® Copyright ©2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose