AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > Yaşama Dair > Tarih

Sinop Ceza Evi

Tarih
Sinop Ceza Evi, Sinop Ceza Evi Cezaevinin bulunduğu alan Osmanlıların Karadeniz'deki en büyük tersanesiydi. Cezaevi iç kalenin içinde eski tersane alanında yapılmıştır. Orası artık cezaevi değil ama ... Cezaevleri'de edebiyata konu olur tabii. Sinop cezaevinde de şiirler yazıldığı söylenir. Burada yazıldığı düşünülen Aldırma Gönül ve Zindandan Mehmet'e Mektup şiirlerini şiirler bölümünde bulabilirsiniz. sinop deyince ilk akla cezaevi gelirdi. tabii ki eski cezaevi . birçok siyasi suçluyu, düşünce suçlusunu ve de yeraltı dünyasından tutun da, en azılı cinayet mahkumlarına ve Sinop Ceza Evi cezaevi hücre, cezaevi hücreleri, cezaevinde hücre, hasan heybetli, hasan heybetli sinop cezaevi, sinop ce za, sinop ceza, sinop cezaevi hakkında bilgi, sinop cezaevi hücreleri, sinop cezaevi yeraltı hücreleri, sinop cezaevi zindandanı, sinop cezaevi şiir, hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
12-23-2009 22:37 Yazan: UzZMaN
Sinop Ceza Evi

Sinop Ceza Evi

Sponsorlu Bağlantılar

Cezaevinin bulunduğu alan Osmanlıların Karadeniz'deki en büyük tersanesiydi. Cezaevi iç kalenin içinde eski tersane alanında yapılmıştır.

Orası artık cezaevi değil ama ...



Cezaevleri'de edebiyata konu olur tabii. Sinop cezaevinde de şiirler yazıldığı söylenir. Burada yazıldığı düşünülen Aldırma Gönül ve Zindandan Mehmet'e Mektup şiirlerini şiirler bölümünde bulabilirsiniz.





sinop deyince ilk akla cezaevi gelirdi. tabii ki eski cezaevi . birçok siyasi suçluyu, düşünce suçlusunu ve de yeraltı dünyasından tutun da, en azılı cinayet mahkumlarına kadar çok sayıda tutukluyu barındıran cezaevi . kimler yatmadı ki, "dışarıda deli dalgalar, gelip duvarları yalar" türküsünde olduğu gibi . tam denizin kenarına kurulmuş cezaevi. denizin deli dalgaları, cezaevi duvarlarını oluşturan kale duvarlarına çarptıkça, içeride tutuklu bulunan mahkumların halini siz düşünün.



Genel özellikler



Sinop kalesi, MÖ. 2000'de yaşayan gaskalılar zamanında kurulmuş. Grek, pontus, roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlılar devrinde büyütülerek onarılmış. cezaevi de, Osmanlılar zamanında 1877 yılında yüksek kale bedenleriyle çevrili bu alan içinde oluşturulmuş. 5 bölümden oluşan cezaevi, günümüze kadar 37 koğuş, 21 disiplin hücresi, 64 gözlem hücresi olarak hizmet vermiş. ayrıca bir bölümde de çocuk ıslahevi vardı. gözlem hücrelerinde, siyasi mahkumlar ile idamlıklar tutuluyordu. içeriye girdikten sonra kaçmanın imkansız olduğu cezaevi olarak bilinirdi.



Cezaevi kimleri misafir etti?

yeraltı dünyasının ünlü isimlerinden hasan heybetli'nin yanı sıra idamlık birçok mahkumu ağırlayan cezaevi, şu ünlüleri de misafir etti:



1. Refik Halit Karay,

2. Mustafa Suphi,

3. Ahmet Bedevi Kuran,

4. Refii Cevat,

5. Hüseyin Hilmi ve diğerleri

Sinop Ceza Evi

Sinop Ceza Evi

Sinop Ceza Evi

Cezaevinin bugünkü durumu: şehrin tam ortasında kalan cezaevi, yenisinin Akliman'da yapılıp hizmete girmesiyle, 1999 yılında Kültür Bakanlığı'na devredildi. şu anda yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken cezaevi binası konaklama tesisi olarak da kullanılmaya elverişli. tiyatro, galeri, kütüphane, sinema ve konferans salonları ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir kültür merkezi olarak da kullanıma uygun.

alıntıdır.

Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Seküler Ceza Hukuku Kurumlarıyla Mukayeseli İslam Ceza Hukuku (2 Cilt Takım) - Abdülkadir Udeh Leyll-A Kitap Tanıtımı 0 08-07-2012 10:20
Sinop Antik Otel - Sinop TUtHiii Tatil Sepeti 0 07-14-2010 09:25
Sinop Hamsilos Tatil Köyü & Apart Otel - Sinop UzZMaN Tatil Sepeti 0 07-14-2010 09:25
Ceza - Şinanay (Ceza feat.Sezen Aksu) paquuse Yerli Karışık 0 01-02-2010 18:31
Ceza - Şinanay (Ceza feat.Sezen Aksu) sAfi^09 Ceza 0 06-23-2009 21:15



Powered By vBulletin® Copyright ©2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose