AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > Sağlık Hakkında Herşey > Sağlık

İlaç alırken nelere dikkat edilmeli?

Sağlık
İlaç alırken nelere dikkat edilmeli?, İlaç alırken nelere dikkat edilmeli? Eda'yla Gün Ortası'na Ecz. Canan Beyaz konuk oldu. İlaç alırken uygulanan yasal prosedür nedir? Reçete kaç gün geçerlidir? Reçetesiz ilaç alınır mı? İşte cevapları: Radyo 7 programcılarından Eda Çelebi’nin hazırlayıp sunduğu Eda’yla Gün Ortası programının dünkü konuğu Ecz. Canan Beyaz oldu. İlaç temini, reçetesiz ilaç, ilaç kullanımındaki farklılıklar gibi birçok konuda bilgiler verdi. EDA: İlaç temininde karşılaşılan sistem sorunları oluyor mu? CANAN BEYAZ: Hasta ilk önce reçetesiyle eczaneye geliyor. Hastaya ve İlaç alırken nelere dikkat edilmeli? beyaz reçete nedir, doktor reçetesi kaç gün geçerlidir, doktorun yazdığı reçete kaç gün geçerli, ilaç reçetesi kaç gün geçerli, recete kac gun gecerli, recete suresi, reçete geçerlilik süresi kaç gün, reçete kaç gün geçerlidir, reçete kaç gün geçerlidir 2012, reçete süresi kaç gün, reçetenin geçerlilik süresi kaç gündür, ssk reçeteleri kaç gün geçerli, hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
12-04-2009 22:35 Yazan: Vodafone
İlaç alırken nelere dikkat edilmeli?

İlaç alırken nelere dikkat edilmeli?

Sponsorlu Bağlantılar

Eda'yla Gün Ortası'na Ecz. Canan Beyaz konuk oldu. İlaç alırken uygulanan yasal prosedür nedir? Reçete kaç gün geçerlidir? Reçetesiz ilaç alınır mı? İşte cevapları:Radyo 7 programcılarından Eda Çelebi’nin hazırlayıp sunduğu Eda’yla Gün Ortası programının dünkü konuğu Ecz. Canan Beyaz oldu. İlaç temini, reçetesiz ilaç, ilaç kullanımındaki farklılıklar gibi birçok konuda bilgiler verdi.EDA: İlaç temininde karşılaşılan sistem sorunları oluyor mu?


CANAN BEYAZ: Hasta ilk önce reçetesiyle eczaneye geliyor. Hastaya ilk önce sigortanız var mı yok mu diye soruyoruz. Sigorta varsa hastadan nüfus cüzdanını, TC kimlik numarasını istiyoruz. Sonra reçete kayıt sistemine hastanın reçetesini kaydediyoruz. Eğer hiç problem yoksa en fazla 2 dakikada hastanın ilaçlarını karşılayıp kendisine veriyoruz. Genelde reçete kayıt sisteminden kaynaklanan bazı şikâyetler var. Biz de bu durumdan yakınmaktayız.EDA: Sizde zor durumda kalıyorsunuz değil mi?

CANAN BEYAZ:
Evet. Sistem çalışmadığında biz hiçbir şey yapamıyoruz. Hasta da niye beklediğini bilmediği için şikâyet ediyor. Bütün eczaneler, hastaneler ana bir bilgisayara bağlı.EDA: O zaman sadece sizin eczanenizde değil bütün eczanelerde aynı sorun yaşanıyor.


CANAN BEYAZ: Tabi ki… Sistem aynı olduğu için eğer bizde arıza varsa bütün eczanelerde de aynı arıza oluyor. Herkes aynı ağa bağlı. Ana bilgisayarımız Ankara’da.EDA: Sistemin çalışmaması çok sıklıkla mı oluyor?


CANAN BEYAZ: Türkiye’de 30.000’e yakın eczane var. Bunun dahilinde bir sürü hastane var. Bunların hepsinin aynı sisteme bağlı olduğunu düşünürseniz çok sıklıkla bu problemi yaşıyoruz. Hastane de hasta saatlerce muayene olmayı bekliyor. Muayene olduktan sonra eczaneye geliyor ve sistem bozuk olduğu için orada da beklemek zorunda kalıyor. Dolayısıyla hastanın bir günü muayene olup ilacını almaya çalışmakla geçiyor. Bu konudan ötürü mağdur olan hastamız ne yazık ki çok.EDA: Eczaneyle Sosyal Güvenlik Kurumu arasında zaman zaman yaşanan ödemeye bağlı problemler de vardır. Bunun kökenini neye bağlıyorsunuz?


CANAN BEYAZ: Her yıl SGK ve diğer kurumlarla eczaneler arasında sözleşme yenilenmektedir. Bu sözleşmenin koşullarında önceden 45 iş günü içinde ödemenizi almanız gerekmektedir. Bu yeni kanuna göre 60 iş gününe çıktı. Tabi eczacı ödemesini alamadığı için borçlarını da ödeyemiyor. Çalışanların parasını ödemekte, ilaçların parasını ödemekte zorluk çekiyor. O yüzden eczacının en büyük problemi ödemelerini geri alamamaktan kaynaklanıyor.EDA: Bir sağlık kuruluşundan reçetesi ile ilacını almak üzere eczaneye gelen kişi ilacı kaç gün içersinde temin etmek zorundadır?


CANAN BEYAZ: Hasta bunu yazıldığı gün hariç üç gün içinde temin etmek zorundadır. Bu üç güne Cumartesi Pazar da dâhil. Hastalarımız bu konuda çok yanılıyor. Hafta sonunu saymıyorlar ama eczaneler hafta sonu da açık, reçete kayıt sistemimiz de çalışıyor. Üç gün içinde almazsa reçete geçersiz sayılıyor.EDA: Bu konuda eczacının karşılaştığı sorunlar neler oluyor?


CANAN BEYAZ: Hasta eczaneye bir hafta öncesinin reçetesiyle geldiği zaman o ilacı veremiyoruz çünkü sistem bu. Reçete kayıt sistemine reçetenin tarihini ve ilaç alım tarihini yazıyoruz. Arada üçten fazla gün sayısı varsa sistem bize uyarı veriyor ve otomatik olarak bunu kabul etmiyor.EDA: Mağdur insanlarla birebir muhatap olmak ne gibi avantaj ya da dezavantaj sağlıyor?


CANAN BEYAZ: Eczacı hastanın en yakın ve en iyi sağlık danışmanıdır. Biz hastaya elimizden geldiğince yapması gereken şeyleri söylüyoruz, tavsiyeler veriyoruz. Bundan da memnunuz. Bazen de hasta ısrarla doktora gitmiyor ve bizden ilaç istiyor. Böyle durumlarda da hastaya hafif bir ağrı kesici ilaç veriyoruz ve onu o şekilde ikna edebiliyoruz.EDA: Vatandaşlar daha çok ne tür ilaçlar kullanıyor? İlaç temininde hekim yönlendirmesine mi rağbet ediyor yoksa kulaktan dolma bilgilerle mi hareket ediyor?


CANAN BEYAZ: SSK’lı hastalar eczaneden ilaç almaya başladıktan sonra reçeteli satışlarda bayağı bir artış oldu. O yüzden kulaktan dolma ilaç alımı artık azalıyor. Çünkü insanlar artık bilinçleniyor. İlaç çok yararlı bir şey ama yanlış kullanıldığında çok tehlikeli olabiliyor. Sonuçta bu kimyasal bir madde. Yan etkileri olabilir, yanlış kullanımdan kaynaklanan bazı yan etkiler de olabilir. Hastanın bünyesi o ilacı kaldırmayabilir. O yüzden günümüzde daha çok reçeteli ilaçlar satılıyor.EDA: İlaç kullanımında ki farklılıklar neden kaynaklanıyor?


CANAN BEYAZ: Bazı ağrı kesiciler vardır. Bunların çoğu tok karna alınmak zorundadır. Çünkü ilaç midede eridiği için mideye dokunma ihtimali çok fazladır. O yüzden tok karna alınır. Ama mesela bazı ağrı kesiciler de vardır ki mideye hiç riski yoktur. Hasta bunu açken de alabilir.EDA: Bunları genelde doktorlar söylemiyor mu?


CANAN BEYAZ: Doktor o ilaçla ilgili özellikle not düşmüşse onu uyguluyoruz. Ama doktor bunu belli etmemişse ilacın kullanım şeklini biz söylüyoruz.EDA: Eczaneler de birde zayıflama ilaçları var. Zayıflama ilaçlarına olan ilgiyi neye bağlıyorsunuz?

CANAN BEYAZ: Günümüzde zayıf olmak herkesin istediği bir şey. Dış görünüş çok önemli.EDA: Bu ilaçların sağlığı tehdit eden bir tarafı yok mu?


CANAN BEYAZ: Tabi ki var. Sonuçta hızlı bir şekilde kilo veriyorsunuz. Hasta ilk anda onu düşünmüyor.EDA: Bunlar reçeteyle satılmıyor değil mi?


CANAN BEYAZ: Maalesef serbest satılıyorlar. Bunların çoğu da doğal ilaçlar. Tabi ki kimyasal olanları da var. Kimyasal olanları bir doktora danışmadan hastaya kesinlikle kullandırtmıyoruz. Çünkü zayıflama ilaçları metabolizmayı bozan türden ilaçlar. Yağ metabolizmasını hızlandırıp vücuttan yağ atılımını sağlıyorlar. Bunların doktor kontrolünde kullanılması gerekiyor. Vücutta ki birçok organa zarar verebiliyorlar. O yüzden doktor hastada belirli tahlilleri yaptıktan sonra bu ilaçları verebiliyor. Ya da bir diyetisyene gittiğinizde size düzenli bir beslenme programı veriyor, bu programı uygulayarak kilo veriyorsunuz. Ama oldu ki kilo veremediniz. O zaman zaten doktor size ne yapmadınız gerektiğini söylüyor. Bizde rastgele veremiyoruz. Bazı rahatsızlıkları var mı yok mu diye soruyoruz. Eğer ilacın rahatsızlık verebileceği bir hastalığı varsa ilacı vermiyoruz.EDA: İlaç kullanımıyla ilgili rapor bulunduran kişiler var. Bunlarla ilgili ilaç temininde zorluk yaşanıyor mu?


CANAN BEYAZ: Raporlar bu konuda ikiye ayrılıyor. Biri ilaç kullanım raporu diğeri de ilaç muafiyet raporu. Bazı özel ilaçlar vardır. Mesela prostat ilaçları, kemik erimesi ilaçlarını rapor olmadan kesinlikle alamıyorsunuz. Rapor olduğu halde bu ilaçlara katılım payı ödemek zorundasınız. Ama rapor olmadan da o ilacı alamıyorsunuz. Birde ilaç muafiyet raporları var. Bunlarda mesela tansiyon, kalp, şeker, antidepresan, astım ilaçları gibi ilaçları raporla üç aylık topluca alabiliyorsunuz. Ayrıca bu ilaçlar içinde katılım payı ödemiyorsunuz. Bu sayede hasta hem ilacını uzman doktora yazdırma derdinden kurtuluyor hem üç aylık toplu alıyor hem de ona hiçbir katılım payı ödemiyor.EDA: Rapor ne kadar sürede bir güncelleniyor?


CANAN BEYAZ: Raporlar üç aylık, 1 yıllık ve 2 yıllık olabiliyorlar. En uzun 2 yıllık rapor olabiliyor. Bu hastalığın gidişatına göre değişiyor. İlaca bağlı özel raporlarda vardır. Bunlarda üç aylıktır. Hasta üç ay sonra ilacı yine kullanacaksa doktorundan aynı raporu istemelidir.EDA: Bunlarla ilgili en fazla kaç tane ilaç veriyorsunuz?


CANAN BEYAZ: Üç aylık dozu hastaya verebiliyoruz. Buda ilacın içeriğine göre kutu miktarı değişiyor.EDA: Eşdeğer ilaç uygulaması nedir?


CANAN BEYAZ: Eşdeğer ilaç orijinal ilacın birebir aynısı olan yani etken maddenin aynı olup farklı fabrikalarda üretilmesine denir. İçeriği, gramı, rengi aynı olur. Sadece üretilen fabrikalar, firmalar farklı.EDA'YLA GÜN ORTASI RADYO 7'DE


Sağlıklı beslenmeden diyete, şifalı bitkilerin gizemli dünyasından hayatı yaşanılır kılan pratik bilgilere ve yemek tariflerinden çocuk gelişimine pek çok konu Eda'yla Gün Ortası'nda.

Alanında uzman konuklarıyla Eda'yla Gün Ortası Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri saat 12:00'de Radyo 7'de...

Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Turşu Kurarken Nelere Dikkat Edilmelidir? buqunasK 5n1k 0 05-16-2013 19:05
İş Görüşmelerinde Nelere Dikkat Edilmelidir? SeevalKT 5n1k 0 05-13-2013 19:06
Boşanmada Nelere Dikkat Edilmeli dBuse Bayan Resimleri, Yazıları 0 01-21-2013 23:00
Saç boyanırken nelere dikkat edilmeli? Leyll-A Bakım Güzellik 0 11-27-2010 02:02
Haşema Modelleri - Haşema Alırken Nelere Dikkat Edilmeli Leyll-A Moda 0 07-09-2010 10:18Powered By vBulletin® Copyright ©2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose