AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > Sağlık Hakkında Herşey > Sağlık

Sağ Dizde Menisküs?

Sağlık
Sağ Dizde Menisküs?, Sağ Dizde Menisküs? Merhabalar Yaşım 33 Boyum 1,83 Kilom 80 Bundan 1,5 yıl kadar önce top oynarken dizimin içe dönmesinden dolayı menisküs oldum. Doktorum 1,5 ay sonra top oynayabilirsin dedi ama oynadığım zaman ağrı oluştu. 1 yıl kadar bekledikten sonra aralıklarla top oynamaya devam ettim. Aralıklarla çektirdiğim Mr sonuçlarına göre: 1. MR SONUCUM: Diz eklem mesafesi normaldir. Medial menisküs posterior hornunda horizontal sinyal artımı izlenmekte olup inferiorda eklem aralığına kadar ulaşmaktadır. (Tip III A yırtık). ve Sağ Dizde Menisküs? grade 1 dejenerasyon ne demek, grade 1 dejenerasyon nedir, medial menisküs arka boynuzunda grade 1 dejenerasyon ne demek, medial menisküs arka boynuzunda grade 2 dejenerasyon nedir, medial menisküs arka boynuzunda grade 3 dejenerasyon, medial menisküs posterior hornunda grade 1 dejenerasyon, medial menisküs posterior hornunda grade 1 dejenerasyon ne demek, medial menisküs posterior hornunda grade 2 dejenerasyon, medial menisküs posterior hornunda grade 2 dejenerasyon ne demek, medial menisküs posterior hornunda grade 2 dejenerasyon nedir, minimal effüzyon, suprapatellar bursada minimal sıvı artışı, hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
12-04-2009 22:15 Yazan: Vodafone
Sağ Dizde Menisküs?

Sağ Dizde Menisküs?

Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar Yaşım 33 Boyum 1,83 Kilom 80 Bundan 1,5 yıl kadar önce top oynarken dizimin içe dönmesinden dolayı menisküs oldum. Doktorum 1,5 ay sonra top oynayabilirsin dedi ama oynadığım zaman ağrı oluştu. 1 yıl kadar bekledikten sonra aralıklarla top oynamaya devam ettim. Aralıklarla çektirdiğim Mr sonuçlarına göre:1. MR SONUCUM:

Diz eklem mesafesi normaldir.

Medial menisküs posterior hornunda horizontal sinyal artımı izlenmekte olup inferiorda eklem aralığına kadar ulaşmaktadır. (Tip III A yırtık). Suprapatellelar bursada belirgin efüzyon artışı dikkati çekmektedir.Lateral menisküs normaldir.

Diz eklem mesafesi ve kıkırdak yapıları normaldir.

Eklem içi mayi fizyolojik sınırlardadır.

Ekleme komşu femur kondil ve tibia plato yüzeyleri doğaldır.

Ön ve Arka çapraz bağ, medial ve lateral kollateral ligman kalınlıkları ve sinyal intensitleri doğaldır.

Patellar tendon ve guadriceps tendonlar, patellar retinakulumlar doğal görünümdedir.

Patellofemoral eklem ilişkisi normaldir.SONUÇ:

* Medial menisküs posterior hornunda Tip III A yırtık.

* Suprapatellelar bursada belirgin efüzyon artışı dikkati çekmektedir.

2. MR SONUCUM:BULGULAR

1-Fermur lateral kondilde T1A ve gradiend sekansta hipointens nodüler alan izlenmektedir. (kompakt kemik adacığı)

2-Diğer alanlarda kemik yapıların kortikal ve medüller sinyal intensiteleri normaldir. Ön ve arka çapraz bağlar, medial ve lateral kollateral ligamanlar doğaldır.

3-Suprapatellar bursada ve lateral reseste minimal sıvı izlenmektedir. Ayrıca lateral reseste plikasyon dikkati çekmiştir.

4-Medial menisküs posterior hormunda grade 1 sinyal artışı dikkati çekmiştir. Anterior hornu ve lateral menisküs doğaldır.

5-Popliteal fossa normaldir.RADYOLOJİK YORUM:

1-Medial menisküs posterior hornunda grade 1 dejenerasyonla uyumlu sinyal artışı.

2-Suprapatellar bursada eklem aralığında minimal sıvı.

3-Lateral reseste plikasyon.

4-Femur lateral kondilde kompakt kemik adacığı.3. MR SONUCUM:Tibia metafizinde medialde ve fermur medial kondilde kemik iliği ödemi uyumlu T1A incelemede hipointens hiperintens sinyali alanlar izlenmektedir. Diğer alanlarda kemik yapıların sinyal intensiteleri doğaldır.

Ön ve Arka çapraz bağlar, medial ve lateral kollateral ligmanlar doğaldır. Medial ve lateral menisküs normaldir. Lateral reseste minimal sıvı izlenmektedir. lateral reseste plikasyon dikkati cekmektedir.

Eklem aralıkları ile popliteal fossa normaldir.

RADYOLAJİK YORUM:

Fermur medial kondilde tibia metafizinde medialde subkondral kontüzyon alanı.

Lateral reseste minimal sıvı artışı ve plikasyonBundan önceki Mr sonuclarına gore sadece medial menisküste en hafifinden yırtık çıkıyordu, şimdi ise Kemik iliği ödeminden bahsediyor. Haftada iki gün halı saha da top oynuyorum şuan ağrım sızım yok acaba ilerde sorun teşkil eder mi? Cevaplarını için şimdiden teşekkürler

Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Menisküs’ün belirtileri Bilgili Bakım Güzellik 0 11-22-2010 02:01
Dizde Kıkırdak Tedavisinde Kök Hücre Kullanılmaya Başlandı giray41 Genel Sağlık 0 10-25-2010 11:00
Menisküs Yırtığı shekerkisS Hastalık Çeşitleri 0 09-29-2010 23:30
Menisküs Bilgili İskelet Ve Kas Sistemi 0 12-22-2009 14:05Powered By vBulletin® Copyright ©2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose