AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > Sağlık Hakkında Herşey > Sağlık

Bilgisayar Ekranına Bağlı Göz Yorulması

Sağlık
Bilgisayar Ekranına Bağlı Göz Yorulması, Bilgisayar Ekranına Bağlı Göz Yorulması Gözleriniz yanıyor, acıyor, kaşınıyor, başınızda da ağrı oluştu. Ve siz her zamanki gibi bilgisayar ekranının karşısında oturmaktasınız. Eğer siz de işiniz nedeniyle veya başka sebeplerle bilgisayar karşısında oturmak zorunda olan pek çok kişiden biriyseniz, bu şikayetleri mutlaka yaşıyorsunuzdur. İşte size rahatlamak için bir kaç ipucunu da içeren konuyla ilgili kısa bir yazı. Bulgu ve şikayetler: *Gözlerde acıma, ağrı, yorgunluk, yanma veya kaşıntı şikayetleri *Göz sulanması *Göz kuruluğu *Bulanık ya da ve Bilgisayar Ekranına Bağlı Göz Yorulması bilgisayar karşısında gözlerim ağrıyor, bilgisayara bakarken gözlerim ağrıyor, bilgisayara bakarken gözlerim yanıyor, bilgisayardan yorulan gozler, goz bulanması, göz acıması, göz yorulması, göz yorulması belirtileri, göz yorulması nedir, gözlerde acıma, gözlerin yorulması, gözün yorulması, hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
12-04-2009 21:43 Yazan: Vodafone
Bilgisayar Ekranına Bağlı Göz Yorulması

Bilgisayar Ekranına Bağlı Göz Yorulması

Sponsorlu Bağlantılar

Gözleriniz yanıyor, acıyor, kaşınıyor, başınızda da ağrı oluştu. Ve siz her zamanki gibi bilgisayar ekranının karşısında oturmaktasınız. Eğer siz de işiniz nedeniyle veya başka sebeplerle bilgisayar karşısında oturmak zorunda olan pek çok kişiden biriyseniz, bu şikayetleri mutlaka yaşıyorsunuzdur. İşte size rahatlamak için bir kaç ipucunu da içeren konuyla ilgili kısa bir yazı.

Bulgu ve şikayetler:

*Gözlerde acıma, ağrı, yorgunluk, yanma veya kaşıntı şikayetleri*Göz sulanması*Göz kuruluğu*Bulanık ya da çift görme*Baş ve boyun ağrısı*Ekran ve kağıt dokümanlarda birbirine geçişte sorun yaşama*Monitörden kafayı kaldırınca renklerde karışma veya derinlik algısında bozlma hissi*Işığa duyarlılıkta artışBilgisayar kullanımına bağlı göz yorulmaları uzun dönemde ciddi problemler oluşturmazlar ancak hoş olmayan bu durum işinizin veya konsantrasyonunuzun bozulmasına neden olur. İşinizi veya pozisyonunuzu bu yüzden değiştiremeyeceğinize göre rahatlamanın yollarını öğrenp denemek en mantıklı yol olacaktır.

Ne Yapılabilir

Birkaç basit değişiklik bilgisayar kullanımına bağlı göz yorgunluğu şikayetlerinizi azaltmada etkili olabilir:

Göz molaları alın: gün çinde gözlerinizi ara sıra ekranın dışında başka bir yere odaklamaya çalışın. Örneğin şu egzersizi deneyebilirsiniz: parmağınızı yüzünüzün birkaç cm önüne kaldırın, parmağınıza bakın ve parmağınızı ileri geri yavaşça oynatırken gözünüzle takip edin. Daha sonra daha uzaktaki bir cisme bakın, bir kaç saniye uzaktaki cisme odaklanın. Sonra tekrar çalışmaya dönün. Bu egzersizi günde en az 3 kez tekrarlayın.Ortam değiştirin: mümkün olabilirse her saat başında ayağa kalkıp biraz hareket edin veya arkanıza doğru uzanıp birkaç saniye gözlerinizi kapayın. En azından her saat 5 dakika mola vermeye çalışın. Bu sürede başka işlerinizi yapın, mesela gerekli telefonlarınızı edin veya kağıt işlerini yapın.Daha sık göz kırpın: göz kuruluğunu engellemek için daha sık gözlerinizi kırpmalısınız. Halbuki tam tersine pek çok kişi ekrana bakarken daha az sıklıkla göz kırpar, bu da göz kuruluğuna neden olur. Daha çok göz yaşı üretip gözlerinizin kayganlığının sağlanabilmesi için bilinçli olarak daha çok göz kırpmaya gayret edin.Yapay gözyaşı damlaları: uzun süreli çalışma seanslarında yapay gözyaşı damlalarını kullanmak gözlerinizi rahatlatacaktır. Bunu düşünebilirsiniz.Rahatlama egzersizleri: kas gerginliğini azaltacak egzersizler yapmalısınız: dirseklerinizi masaya dayayın, avuçlarınız yukarı baksın, vücut ağırlığınızı öne bırakın ve başınız ellerinizine düşsün, avuçlarınıza dayanan kaşlarınız dinlensin, parmaklarınız alnınıza uzansın, gözlerinizi kapayın, burnunuzdan derin nefes alın, birkaç saniye tutun ve verin. Böyle derin soluk alıp vermeye 15-30 saniye devam edin. Bu egzersizi günde birkaç kez tekrarlamaya gayret edin.Uygun gözlük kullanın: eğer gözlük veya lens kullanıyorsanız bunların ekran karşısında kullanıma uygun olup olmadıklarını öğrenin. Pekçok lens kağıt okumaya uygundur ama bilgisayar ekranına uygun olmayabilir. Göz doktorunuza bu konuyu danışın.

Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Bilgisayar ekranına görüntü neden geç geliyor? buqunasK 5n1k 0 07-03-2013 19:05
Balığa bağlı kalmak UzZMaN Bakım Güzellik 0 11-17-2010 14:00
Alkole bağlı zehirlenme Bilgili Zehirlenmeler 0 12-27-2009 11:51
Antibiyotiğe Bağlı İshal Bilgili Sindirim Sistemi 0 12-20-2009 18:08
Kalbe Bağlı Şok Bilgili Şok İlk Yardım 0 12-18-2009 19:49Powered By vBulletin® Copyright ©2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose