AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > Müzik > Müzik Sohbetleri > Rap Alemi

rap ile ilgili bilgiler

Rap Alemi
rap ile ilgili bilgiler, ve rap ile ilgili bilgiler rap bilgileri, rap hakkinda bilgiler, rap hakkında bilgi, rap hakkında herşey, rap ile ilgili bilgi, rap ile ilgili bilgiler, rap ile ilgili sorular, rap ile ilgili sözler, rap müzik hakkında bilgi, rap ıle ilgili yazılar, raple ilgili bilgiler, rep hakkinda bılgı, hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
07-08-2008 19:03 Yazan: melanqoliq_serkan
rap ile ilgili bilgiler

rap ile ilgili bilgiler

Sponsorlu Bağlantılar

Rap, kökenleri 1970'lerin getto Amerika'sına dayanmaktadır (Gangsta rap). Amerika'nın bazı varoş eyaletlerindeki çetelerin birbirlerini islah amaçla buldukları Hip-Hop kültürünün müzik koludur.

Rap, müziğin temposuna uyarlanarak söylenen sözlerdir. Hip-Hop kültürünün içindeki başlıca dört elementden biridir. Ve diger elementler DJ'lik, breakdance ve graffiti, hiphop'ı yeterince yaygın hale getiremediği için rap yıllar boyunca değişim geçirmiştir. Rap sözcüğü daima bu aktiviteyi açıklamak için kullanılmamıştır. Müziğin temposuna uygun olarak kafiyeli sözler söylemek Mc' lik olarak adlandırıldı. Rap terimi 1979 yılında keşfedilen iki kayıt sayesinde hiphopla özdeşleşmiş gibi görünüyordu. Bunlardan ilki King Tim III (Personality Jock)'tu, ki bu şarkı hiphop'ın bilinen ilk kaydı olarak tarihe geçti.

Rapi "ritmik şiir" olarak açıklamak mümkündür. Rapte şiirin ölçüsü ritme dayalıdır. Aliterasyon, asonans, kinaye, mecaz, benzetme ve diğer söz sanatlarını görmek mümkündür. Secîlere yer verilir ve genellikle yarım uyak kullanılır. İçeriği ise zaman içerisinde değişmiş, çeşitlenmiştir. İlk ortaya çıktığında "Parti Hip-hop"ı olarak bilinen biçemde ele alınan konular eğlence ve aşktı. Yıllar sonra bazı Afro-Amerikan ozanların etkisiyle "Politik Rap" ortaya çıktı. Bu biçemde ırkçılığa, faşizme, emperyalizme karşı sözler içeren sosyo-politik eleştiriler yer aldı. "Schollly D" ile başlayan "Gangsta (Gangster) ve Hardcore Rap'te ise suç, şiddet ve sokak yaşamı ile ilgili sözler yer aldı. Bazı MC'ler ise parçalarında ruhanî öğelere yer verdiler ve böylece Christian Rap (Hristiyan Rap) doğmuş oldu. Bugün İslamî Rap yapan gruplara da rastlanıyor.

Rap tekniği ise "Flow"(Akış) ile ifade edilir. Flowu ritme uygunluk, ölçü, vurguların doğruluğu, ve kelimelerin anlaşılırlığı belirler. Ayrıca "hız" da günümüzde flowa eklenilebilecek bir özelliktir. Guinnes rekorlar kitabındaki "En Hızlı MC" saniye başına ritmik bir şekilde 20 hece okuyan Rebel XD isimli MC'dir. Flowda nefes kontrolü de oldukça önemlidir zira iyi bir MC zorlu dizeleri ard arda ve aralıksız söyleyebilmelidir. Egyptian Lover adlı MC ise melodiyle ritmi karıştırarak rape melodiyi sokmuştur. Son yıllarda 50 cent, Ja Rule gibi isimler rapi ritmin ve melodinin karışımıyla yapmaktadırlar.

Rapin birçok alt türü vardır. Bunlardan bazıları: Gangsta Rap, Hristiyan Rap, Politik Rap, Alternatif Rap, Jazz-Rap, Underground Rap vs.dir.

Kelime anlamı RAP'in "Rhytm and Poem (Ritim ve Şiir ya da Ritmik Şiir) veya Rytmic American Poetry (Ritmik Amerikan Şiiri)" sözcüklerinin kısaltması olduğu bilinir.

Türkçe Rap Türkçe Rap Müzik yapan bir grup Türk genciTürkçe Rap ilk olarak 90'lı yıllarda Almanya'daki Türk müzik gruplarından biri olan CARTEL tarafından yapılmış ve yaygınlaştırılmıştır. Günümüzde ise Cihan Özdemir,Ceza, Sagopa Kajmer, Abluka Alarm, Emre Baransel, Killa Hakan, Fuat gibi MCler (overground) Türkçe Rap parçaları yapmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Bebek bakımı ile ilgili bilgiler giray41 Çocuk Sağlığı 0 06-02-2010 16:25
Silikon Kablo ile ilgili Bilgiler TUtHiii Dersler Genel 0 05-25-2010 20:18
Kısırlık ile ilgili genel bilgiler ChAtlackGirlL Hamilelik 0 01-08-2010 20:14
Gebelik ile ilgili Genel bilgiler Vodafone Sağlık 0 12-04-2009 22:21
Süt ile ilgili şok edecek bilgiler Vodafone Sağlık 0 12-04-2009 22:12Powered By vBulletin® Copyright ©2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose