AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > Yaşama Dair > Dini Bölüm & İslam Dünyası > Kuran-ı Kerim

Kuran-ı Kerim in Muhtevası (İçeriği)

Kuran-ı Kerim
Kuran-ı Kerim in Muhtevası (İçeriği), Kuran-ı Kerim'in Muhtevası (İçeriği) Kur’an’ın muhtevası İnsanları hem bu dünyadan hem de ahirette mutluluğa kavuşturmak için gönderilmiş bulunan Kur’an-ı Kerim’in muhtevasını şu şekilde özetleyebiliriz: 1- İtikad: Kur’an’ın kapsadığı konuların başında gelir. 2- İbadetler: Müslümanların yapmakla yükümlü bulundukları ibadetler Kur’an’da yer alır. 3- Muamelat: Kur’an bir toplumun devamını sağlayan ve toplumu fertlerinin aralarındaki ilişkileri düzenleyen bir takım hükümleri kapsar. 4- Ukubat: Toplumun düzenini bozan, insanın haklarını ve yasakları çiğneyen kimseler cezayı hak edecekleri için Kur’an bu ve Kuran-ı Kerim in Muhtevası (İçeriği) kuran içeriği, kuran ı kerim in içerigi, kuran ı kerimin içeriği, kuran ı kerimin içeriği hakkında bilgi, kurani kerim icerigi, kurani kerimin içeriği, kuranı kerim içeriği hakkında bilgi, kuranı kerim içindekiler, kuranı kerimin içeriği hakkında bilgi, kuranı kerimin içeriği kısaca, kuranın icerigi, kuranın içerikleri, hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
02-12-2010 22:37 Yazan: Selametle
Kuran-ı Kerim'in Muhtevası (İçeriği)

Kuran-ı Kerim'in Muhtevası (İçeriği)

Sponsorlu Bağlantılar

Kur’an’ın muhtevasıİnsanları hem bu dünyadan hem de ahirette mutluluğa kavuşturmak için gönderilmiş bulunan Kur’an-ı Kerim’in muhtevasını şu şekilde özetleyebiliriz:1- İtikad: Kur’an’ın kapsadığı konuların başında gelir.2- İbadetler: Müslümanların yapmakla yükümlü bulundukları ibadetler Kur’an’da yer alır.3- Muamelat: Kur’an bir toplumun devamını sağlayan ve toplumu fertlerinin aralarındaki ilişkileri düzenleyen bir takım hükümleri kapsar.4- Ukubat: Toplumun düzenini bozan, insanın haklarını ve yasakları çiğneyen kimseler cezayı hak edecekleri için Kur’an bu konudaki hükümleri de kapsamaktadır.5- Ahlak: Kur’an kişilerin dünya ve ahiret mutluluğunun sağlanmasına yardımcı olmak üzere onların uyması gerekli ahlaki kuralları vaz eder.6- Nasihat ve Tavsiyeler: İnsanlara emir ve yasakları konusunda duyarlı olmalarını, nefislerine esir düşmemelerini, dünyayı ahirete tercih etmemelerini, dünyada imtihana çekildiklerini hatırlatan, çeşitli tehlikelerden koruyan çeşitli nasihatler ve tavsiyeler de Kur’an’ın içerdiği konular arasındadır.7- Vaad ve Vaid: İman eden ve salih amel işleyen mü’minlerin cennetle mükafatlandırılacağını, isyan edip, inkar edenlerin ise cehenneme atılacaklarını haber veren pek çok ayet-i kerime vardır.8- İlmi Gerçekler: Kur’an, insanlığa gerekli olan ilmi gerçeklerin ve tabiat kanunlarının ilham kaynağını teşkil eden ayetleri de kapsamaktadır.9- Kıssalar: K. Kerim önceki ümmetler ve peygamberlerin hayatından da söz eder.10. Dua: İnsan yapacağı işlerde sürekli Allah’ın yardımına muhtaç olduğu için Kur’an’da çeşitli dualar da yer almıştır.

Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Kuran-I Kerim de Basortusu yok Diyenlere Darbe Gibi Cvb Kuran dan Harrby Kuran-ı Kerim 0 02-12-2010 22:39
Kuran-ı Kerim in Özellikleri RamizZz Kuran-ı Kerim 0 02-12-2010 22:36
Kuran-ı Kerim in Toplanması Muhtevası vs. Harrby Kuran-ı Kerim 0 02-12-2010 22:20
kuran-ı kerim Bilgili Kuran-ı Kerim 0 01-07-2010 16:52
Kuran Dinle,Kuran-i Kerim,Görüntülü Kuran,kuran i kerim,abdussamed kuran Mah-mud Kuran-ı Kerim 0 01-07-2010 16:49Powered By vBulletin® Copyright ©2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose