AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > Vee Ders.. > Dersler.. > Kimya

MAO ve DAO nedir? Nerelerde Kullanılır

Kimya
MAO ve DAO nedir? Nerelerde Kullanılır, MAO ve DAO nedir? Nerelerde Kullanılır MAO ve DAO nedir? Nerelerde Kullanılır MAO ve DAO Bunlardan ünlü olanı monoamin oksidazlardır. Vücutta, amino asitlerden ayrı olarak çok önemli işlevlere sahip aminler vardır: Dopamin, triptamin, adrenalin, tiramin bunlardan yalnızca birkaçıdır ve serotonin, adrenalin, noradrenalin, dopamin gibi birçoğu beyinde sinir iletici olarak görev yapar. Ve bu sinir ileticiler sinapslarda görevlerini yerine getirdikten sonra, MAO enzimleri (monoamin oksidaz) tarafından parçalanırlar. Bu oksidatif deaminasyon olarak adlandırılan işlem şöyledir: RCH2NH2 → ve MAO ve DAO nedir? Nerelerde Kullanılır dao nedir, mao inhibitor nedir, mao inhibitörleri ne demek, mao inhibitörleri nedir, mao inhibitörleri nelerdir, mao inhibitörü ilaçlar, mao inhibitörü ilaçlar hangileri, mao inhibitörü içeren ilaçlar, mao inhibitörü ne demek, mao inhibitörü nedir, mao ne demek, mao nedır, hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
06-05-2010 15:05 Yazan: UzZMaN
MAO ve DAO nedir? Nerelerde Kullanılır

MAO ve DAO nedir? Nerelerde Kullanılır

Sponsorlu Bağlantılar

MAO ve DAO nedir? Nerelerde Kullanılır
MAO ve DAOBunlardan ünlü olanı monoamin oksidazlardır. Vücutta, amino asitlerden ayrı olarak çok önemli işlevlere sahip aminler vardır: Dopamin, triptamin, adrenalin, tiramin bunlardan yalnızca birkaçıdır ve serotonin, adrenalin, noradrenalin, dopamin gibi birçoğu beyinde sinir iletici olarak görev yapar. Ve bu sinir ileticiler sinapslarda görevlerini yerine getirdikten sonra, MAO enzimleri (monoamin oksidaz) tarafından parçalanırlar. Bu oksidatif deaminasyon olarak adlandırılan işlem şöyledir:


RCH2NH2 → RCH=NH (+H2O)→ RCHO + NH3


MAO enzimleri A tipi ve B tipi olarak ikiye ayrılırlar ve vücutta böbrekte, karaciğerde, bağırsakta ve beyinde bulunurlar. Etki gösterdikleri aminler başlıca tiramin, katekolaminler (dopamin, noradrenalin, adrenalin) ve triptofan türevleri (serotonin, triptamin) olarak üçe ayrılabilir.


Gelelim o ünlü MAO inhibitörlerine... B tipi MAO inhibitörleri Parkinson hastalığının tedavisinde kullanılır. Ama daha ünlü olanı A tipi MAO'nun inhibitörleridir ki bunlar antidepresan olarak kullanılırlar. Etki yolağı şöyledir: Meşhur serotonin molekülü mutluluk hormonu olarak bilinir ve vücutta azlığı depresyona yol açar. Prozac türü antidepresanlar bulunmadan önce MAO inhibitörlerin kullanımı yaygındı, yani bu inhibitörler serotoninin yıkımını engelliyordu ve bu sayede serotonin miktarı yüksek tutuluyordu.


Yalnız sonradan bunun birçok yan etkisinin olduğu bulundu; bunun sebebi de bu MAO inhibitörlerinin seçici olmamasıdır, yani serotoninden başka birçok monoaminin yıkımını engellerler. Tiramin de bunlardan biridir:


Tiramin, tirozin amino asidinin dekarboksilasyonu sonucu sentezlenir ve vücutta kan basıncının ayarlanmasında çok önemli bir rolü vardır. MAO inhibitörlerini antidepresan olarak kullanan kişiler aynı zamanda tiramin içeren kaşar peyniri gibi besinler aldığında vücutta tiramin yıkımı da engellenir ve kan basıncının artması, şiddetli baş ağrısı gibi etkiler görülür ki bu bazen ölüme bile yol açabilir... İşte ilk kullanıldığında bir sürü yan etkiye yol açmış bu ilaçlar daha sonraları yerini Prozac benzeri seçici antidepresanlara bırakmışlardır...

Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Mastik nedir? Nerelerde Kullanılır? ChAtlackGirlL Kimya 0 06-05-2010 20:55
Pektin Nedir? nerelerde Kullanılır? Leyll-A Kimya 0 06-04-2010 22:50
Kireç nedir ? Nerelerde Kullanılır shekerkisS Kimya 0 06-03-2010 15:30
Kalsiyum nedir - nerelerde kullanılır UzZMaN Kimya 0 06-03-2010 15:20
Boraks Nedir? Nerelerde Kullanılır RittyBoy Kimya 0 06-03-2010 00:15Powered By vBulletin® Copyright ©2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose