AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > Vee Ders.. > Dersler.. > Kimya

Formaldehit nedir - nerelerde kullanılır

Kimya
Formaldehit nedir - nerelerde kullanılır, Formaldehit nedir - nerelerde kullanılır Formaldehit nedir - nerelerde kullanılır Formaldehit tanımı - kulanıldığı yerler - Elde edilişi - Formaldehit zehirlenmesi hakkında FORMALDEHİT Kimyasal Yapısı Molekül Formülü : CH2O Erime –Kaynama noktasi: -15,-21 C (%37 saflıkta) Molar ağırlığı: 30,026 g/mol Aldehitlerin en basit üyesidir. Diğer ismi Metanal'dir. Karbonil grubunun boş olan iki bağına birer hidrojen bağlanmasıyla oluşur.Zehirli bir kimyasaldır. Kaynama noktası -15°C ve erime noktası -21°C’dir. Formaldehit, genellikle % 37’lik sulu çözeltisi şeklinde taşınır veya ve Formaldehit nedir - nerelerde kullanılır ch2o nedir, etil alkol nerelerde kullanılır, fenol formaldehit nedir, fenol nerede kullanılır, formaldehid nedir, formaldehit nedir, formaldehit nerelerde bulunur, formaldehiti nedir, metanol nerede kullanılır, metanol nerelerde kullanılır, metil alkol nerelerde kullanılır, üre formaldehit nedir, hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
06-03-2010 20:05 Yazan: Bilgili
Formaldehit nedir - nerelerde kullanılır

Formaldehit nedir - nerelerde kullanılır

Sponsorlu Bağlantılar

Formaldehit nedir - nerelerde kullanılır
Formaldehit tanımı - kulanıldığı yerler - Elde edilişi - Formaldehit zehirlenmesi hakkında


FORMALDEHİT


Kimyasal Yapısı

Molekül Formülü : CH2O Erime –Kaynama noktasi: -15,-21 C (%37 saflıkta) Molar ağırlığı: 30,026 g/mol Aldehitlerin en basit üyesidir. Diğer ismi Metanal'dir. Karbonil grubunun boş olan iki bağına birer hidrojen bağlanmasıyla oluşur.Zehirli bir kimyasaldır. Kaynama noktası -15°C ve erime noktası -21°C’dir. Formaldehit, genellikle % 37’lik sulu çözeltisi şeklinde taşınır veya depo edilir. Bu çözeltiye formalin denir. Formalinden, düşük basınç altında su buharlaşıp, ayrıldığı zaman, paraformaldehit meydana gelir. Bu bir polimer olup, formülü HO (CH2O)xH olan beyaz katı bir maddedir (x yaklaşık 30’dur). Bu polimer ısıtıldığı zaman, gaz formaldehide dönüşür. Bundan dolayı, gaz formaldehit elde etmek için, uygun bir kaynaktır. Saf formaldehitten, polimer ürünler elde edilebildiği gibi, fenol ve kazein ile de sentetik reçine ve plastikler imal edilmektedir.


Elde edilişi

Ticari olarak, metanol buharının hava oksijeni ile oksitlenmesinden veya tabii gazların uygun oksidasyonu ile elde edilir. Kullanılışı: Formaldehit polimerleştirilirse, polioksimetilen adında katı, beyaz, suda çözünmeyen bir ürün elde edilir. Formaldehit, proteinler ile suda çözünmeyen bileşikler meydana getirdiğinden, zehirlidir. Bu özelliği ve ucuz olması dolayısı ile dezenfektan (mikrop öldürücü) olarak kullanılır. Sudaki çözeltileri anatomik ve mikroskobik preparatları korumakta kullanılır. Formaldehidin amonyak ile reaksiyonundan urotropin adında bir böbrek ilacı elde edilir.


Kullanım alanı

Formaldehit kimya endüstrisinde en yaygın olarak kullanılan ve üretilen maddelerden birisidir. formik aldehit ve metil aldehit olarak ta bilinmektedir. renksiz bir gazdır ve sıklıkla en fazla %40 lık olmak üzere sulu çözelti halinde kullanılır (formalin). formalin çözelitlerinde bir miktar da metil alkol bulunmaktadır. gerek gaz hali gerekse sıvı çözeltisi kendisine özgü, hoşa gitmeyen bir kokuya sahiptir. oksitleyen maddelerle hızla tepkimeye girer, yüksek derişimlerinde yanıcı bir sıvıdır. hidroklorik asitle bis (klorometil) eter buharı oluşturacak şekilde tepkimeye girer, oluşan bu madde ise kanser yapıcı bir maddedir. tıbbi laboratuvarlarda koruyucu sıvı ve sterilize edici madde olarak kullanılmaktadır. başlıca reçine imalatında ve kimyasal üretim ara maddesi olarak kullanılmaktadır. üreformaldehit ve fenolformaldehit reçineler köpük yalıtımı malzemelerinin, yapımında, sunta ve kontraplak imalinde tekstil ürünlerinin işlenmesinde, ve ayrıca, formaldehit üre, fenol ve melamin reçinelerinin yapımında kullanılmaktadır.


Formaldehit zehirlenmesi

Formaldehit etkilenimi çoğu kez gaz halinde iken solunum yoluyla alınmasına bağlı olarak meydana gelir. ancak sıvı formaldehit deri yoluyla da emilebilir. işçiler, üretim sırasında, maddelerin işlenmesinde ve reçine imalatında etkilenebilir. sağlık elemanları, eğitim görevlileri ve öğrenciler de formaldehit içerisinde saklanan ve hazırlanmasında formaldehit kullanılan materyallere bağlı olarak yüksek etkilenim riski altındadır. tüketiciler inşaatta kullanılan bazı malzemelerden, kozmetiklerden, ev mobilyalarından ve dokuma ürünlerinden yayılan formaldehitten etkilenebilirler. ani formaldehit etkilenimi ölüme neden olabilir. koku eşiği 1 ppm civarındadır. koku duyusu yorgunluğuna bağlı olarak formaldehit kokusunu algılama eşiği zamanla yükselebildiğinden kokunun uyarıcı bir faktör olarak kabul edilmesi çok zordur. uzun süreli olarak düşük dozlarda formaldehite maruziyet solunum güçlüğü, ekzema ve allerjik reaksiyonlara yol açabilir. formaldehit insanlarda kanser yapıcı maddeler arasında sayılmaktadır. burun ve akciğer kanseri ile bağlantılı, beyin kanseri ve lösemiyle de ilişkili olduğu düşünülmektedir. havada 0,1 ppm bulunduğunda, gözlerin sulanmasına, öksürüğe, nefes darlığına, hırıltılı solunuma, deri döküntülerine, allerjik tepkilere, göz, burun ve boğazda yanmaya neden olur. etkilenime bağlı olarak kusma ve ishale de yol açar. duyarlığa yol açması nedeniyle daha sonraki etkilenimler aynı derişimde daha şiddetli reaksiyolara yol açabilir. 2 ppm konsantrasyonda gözlerde tahriş yapar, 20 ppm de tek bir etkilenimle bile korneada kalıcı matlaşmaya neden olur. 25 ppm üzerindeki etkilenimler öldürücü akciğer ödemi dahil çok şiddetli tepkilere yol açar. sahte rakı içiminde esas insanı ölüme/körlüğe sürükleyen madde. Sahte rakı üretiminde etil alkol yerine metil alkol kullanılır. Metil alkol karaciğerde parçalanarak formaldehit`e dönüşür ve olaylar gelişir.

Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
MAO ve DAO nedir? Nerelerde Kullanılır UzZMaN Kimya 0 06-05-2010 15:05
Pektin Nedir? nerelerde Kullanılır? Leyll-A Kimya 0 06-04-2010 22:50
Kireç nedir ? Nerelerde Kullanılır shekerkisS Kimya 0 06-03-2010 15:30
Kalsiyum nedir - nerelerde kullanılır UzZMaN Kimya 0 06-03-2010 15:20
Boraks Nedir? Nerelerde Kullanılır RittyBoy Kimya 0 06-03-2010 00:15Powered By vBulletin® Copyright ©2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose