AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > Vee Ders.. > Dersler.. > Kimya

Bira mayaları hakkında

Kimya
Bira mayaları hakkında, ve Bira mayaları hakkında bira mayaları özellikleri, bira mayaları, bira mayalarının özellikleri, bira mayasi ozellikleri, bira mayası üremesi, bira mayasının biyolojik özellikleri, bira mayasının kullanım alanları, bira mayasının yan etkilerı, bira mayasının özellikleri, bira mayasının üreme alanları, bira mayasının üremesi, bıra mayası tanımı, hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
06-02-2010 14:20 Yazan: Bilgili
Bira mayaları hakkında

Bira mayaları hakkında

Sponsorlu Bağlantılar

Bira mayaları hakkında
Bira mayaları tanımı - Bira mayaları özellikleri - Bira mayalarının kullanım alanları hakkında


Bira mayaları fakültatif anaerobtur, başka bir deyişle, hem oksijenli, hem de oksijensiz ortamlarda büyüyebilir.


Bira maya hücresinin çoğalması ve metabolizması gözlemlendiğinde, oksijenli ortamın hücrenin faaliyetleri açısından optimum ortam olduğu anlaşılır. Bu durumda maya hızlıca büyür ve şekeri (glukoz) karbondioksit ve suya dönüştürür.


Anaerobik ortamlarda ise, bira mayası çok daha yavaş ve daha az yoğunlukta büyür. Glukozun büyük bir kısmı karbondioksit ve etanole dönüşür (mayalanabilir şekerler, alkol ve yan ürünlere dönüşü

Maya üretiminde, optimum fermentasyon uygulaması esas alınmalıdır.


Mayalar, eşeyli ve eşeysiz olarak üreyebililer. Fakat, mayanın vejetatif gelişiminde en yaygın üreme şekli aşılamayla ya da bölünmeyle olan eşeysiz üremedir. Fabrikalarda, maya üretimi tek bir mayadan yapılır ve gittikçe miktarı artırılır. Maya, mikrobiyoloji laboratuarlarında eşeysiz olarak çoğaltılır.Maya üremesini etkileyen faktörler oksijen, sıcaklık, şıranın ve ortamın bileşenleri ve pH'tır.


Bira mayasının iki çeşidi vardır:


Ale türü maya (üstten mayalama tekniği)

Lager türü maya (alttan mayalama tekniği)


Üstten mayalama tekniği; siyah bira, beyaz bira, ale ve stout gibi bira çeşitlerinin üretiminde kullanılır. Bu yöntem kullanıldığında, daha fazla alkol konsantrasyonları üretilebilir ve daha yüksek sıcaklıklar tercih edilebilir. Bu tür mayaların en çok bilinen ve en çok kullanılan örneği Saccharomyces cerevisiae'dır.


Alttan mayalama tekniği ise; pilsener, dortmunder ve bocks gibi biraların üretilmesini sağlar. Düşük sıcaklıklarda çalışılır. Saccharomyces uvarum lager türü mayalara bir örnektir.


Bira mayaları yüksek konsantrasyonda B vitamini, mineral ve protein içerir. Bu yüzden iyi bir besin kaynağıdır. Bazı insanlarda alerjiye neden olması dışında, hiçbir yan etkisi yoktur.


Bira mayaları kromun biyolojik olarak aktif bir formunu içerir. Böylece, diyabet ilaçlarının etkisini artırır ve hipoglisemiye neden olabilir. Bu yüzden, ilaç kullanan diyabet hastaları, bira mayasını doktor tavsiyesinde kullanmalıdırlar.


Ayrıca, mayanın içindeki lipoproteinler kötü kolestrolle savaşırken, içindeki B vitamini derinin yenilenmesi kolaylaştırır.

Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
B, Bira - Tom Robbins Leyll-A Kitap Tanıtımı 0 03-30-2011 19:22
Alkol Mayaları Hakkında giray41 Kimya 0 06-02-2010 14:20
Şarap Mayaları hakkında Leyll-A Kimya 0 06-02-2010 14:15
Bira kısırlaştırıyor MP54 Erkek Sağlığı 0 01-21-2010 22:27
Bira bir SanattıR ! :) Vodafone Komikler.. 0 12-05-2009 18:31Powered By vBulletin® Copyright ©2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose