AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > Vee Ders.. > Dersler.. > Kimya

sülfür dioksit kullanım alanları nelerdir

Kimya
sülfür dioksit kullanım alanları nelerdir, ve sülfür dioksit kullanım alanları nelerdir kükürt dioksit kullanım alanları, kükürt dioksit kullanım alanı, kükürt dioksitin kullanım alanları, kükürt dioksitin kullanım alanları nelerdir, kükürtdioksit kullanım alanları, kükürtdioksitin kullanım alanları, so2 koruyucu, so2 kullanim alanlari, sülfür dioksit, sülfür kullanım alanları, sülfürün kullanım alanları, sülfürün özellikleri, hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
06-02-2010 13:35 Yazan: RittyBoy
sülfür dioksit kullanım alanları nelerdir

sülfür dioksit kullanım alanları nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

sülfür dioksit kullanım alanları nelerdir
sülfür dioksit tanımı - sülfür dioksit özellikleri - sülfür dioksit'in kullanım alanları hakkında bilğiler


Gıdalarda koruyucu katkı maddesi olarak kullanılır ve numarası E 220’dir.


Kimyasal formülü SO2 olan sülfür dioksit renksiz bir gazdır ve kükürt dioksit olarak da bilinir. Sülfür içeren kömür ve petrolün yanması ile sülfür dioksit elde edilir. Moleküler ağırlığı 64.054 g/mol, yoğunluğu 2.551 g/L, erime noktası -72,4°C (200,75 K), kaynama noktası -10°C (263 K), suda çözünürlüğü 9.4 g/100 mL ve asitliği (pKa) 1.81’dir.


Gıdalardaki renk bozulması reaksiyonlarını engeller ve mikroorganizmaların üremesini engeller. Asitli gıdalarda etkinliği en fazladır. Nötr pH'ta etkisizdir. C vitamini kaybını engellerken, B1 ve E vitaminlerini oksitlenmeye bağlı olarak azaltır.


Roma imparatorluğunda ve Eski Mısır'da sülfürün yakılmasıyla elde ettikleri sülfür dioksit şarap yapında yaygın olarak kullanılırmış.


Sülfür dioksit birçok meyve ürününde geçici bir koruyucu madde olarak da kullanılmaktadır. Hammadde veya yarı mamule ilave edilen sülfür dioksit, daha sonra ürünün işlenmesi sırasında ısıl işlemlerle üründen gaz olarak ayrıştırılır. Böylece son üründe sülfür dioksit oranı yasa ve tüzüklerde izin verilen düzeyde kalmaktadır. Fazla alındığında toksin etkisi vardır ve bu yüzden gıdalarda kullanımı gıda çeşitlerine göre sınırlandırılmıştır. Günlük kabul edilebilecek sülfür dioksit miktarı 0.7 mg/kg vücut ağırlığı’dır. Normal düzeyde gıdalarla sülfür dioksit alındığında karaciğerde zararsız sülfata indirgenerek, idrar ile vücuttan atılır.


Ticarette sülfür dioksit; tüpler içinde basınç altında ve sıvılaştırılmış halde bulunmaktadır. Sülfür dioksit eklendiği gıdanın tadını etkiler.Kullanım Alanları

Yiyecek ve içeceklerde koruyucu katkı maddesi olarak kullanılır.


İlaç endüstrisinde de kullanılmaktadır; bazı aerosol ilaçlar ile bulantı ve kusmalarda kullanılan metoklopramid (metpamid) ampulleri bileşiminde sülfür dioksit mevcuttur.

Soğutma sistemlerinde soğutucu olarak kullanılır.


Dezenfektan gaz olarak, böcek ve mantar öldürücü ilaç içeriklerinde kullanılır.

Sülfürik asit ve diğer kimyasalların üretiminde kullanılır.


Kağıt üretiminde beyazlatıcı madde olarak kullanılır.

Tekstilde liflerin ağartılmasında kullanılır.


Gıdalarda Kullanımı

Şarap üretiminde istenmeyen fermantasyonu ve mikro organizmaların üremesini engellemek amaçlarıyla, antioksidan ve dezenfektan olarak kullanılır. Ayrıca sülfür dioksit beyaz şarabın rengini sabitlemekte kullanılır ve şaraplardaki uçucu asitliği belirlenen düzeyde korumaya yardımcı olarak. Şaaplarda 10 ml/L’den fazla kullanıldığında şarabın etiketinde “sülfit içerir” yazılmak zorundadır. Kırmızı şarapta maksimum sülfür dioksit miktarı; şarabın şeker içeriği 5 g/L’den az ise 260 mg/L çok ise 160 g/L ‘dir. Beyaz şarapta şeker içeriği 5 g/L’den az ise 235 mg/L, çok ise 210 mg/L ve köpüklü şarapta ise en fazla 200 mg/L sülfür dioksit bulunabilir.Unu ağartmak amacıyla kullanılır.

Kurutulmuş meyvelerin renk bozulmasını engellemek amacıyla kullanılır. Özellikle kayısı ve şeftali kuruları sülfür dioksit ile doğal renklerini korurlar.


Sucuk, sosis, salam gibi et ürünlerinde bakteriyel üremeyi engellemek için kullanılır. Çiğ et ve tavuk etinde kullanımı çoğu ülkede yasaktır.


Sirke, turşu, salamuralar, patates cipsi, asitli meyve suyu üretimlerinde de sülfür dioksit koruyucu olarak kullanılır.


Yan Etkileri

Astım hastalarının %5’inde solunum sorunlarına neden olduğu gözlenmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Mantarlar ve teknolojide kullanım alanları nelerdir? SeevalKT 5n1k 0 07-05-2013 00:01
Logaritmanın fen bilimlerindeki kullanım alanları nelerdir? SeevalKT 5n1k 0 07-04-2013 19:07
Bakır madeninin özellikleri ve kullanım alanları nelerdir? SeevalKT 5n1k 0 07-04-2013 19:06
Teknolojide Basıncın Kullanım Alanları Nelerdir SeevalKT 5n1k 0 05-17-2013 00:00
Dozaj Pompalarının Kullanım Alanları Nelerdir ChAtlackGirlL Fizik 0 06-06-2010 14:40Powered By vBulletin® Copyright ©2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose