AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > Vee Ders.. > Dersler.. > Kimya

Kalay Ve Allotropları

Kimya
Kalay Ve Allotropları, ve Kalay Ve Allotropları gri kalayın allotropu, kalay, kalay allotropları, kalay kullanım alanları, kalay simgesi, kalay ve kullanım alanları, kalayın allotropları, m.ö. kalay kullanımı, periyodik cetvelin tarihçesi, sn allotropları, hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
05-29-2010 02:05 Yazan: ChAtlackGirlL
Kalay Ve Allotropları

Kalay Ve Allotropları

Sponsorlu Bağlantılar

Kalay Ve Allotropları
Kalay'ın tanımı - Kalay'ın özellikleri - kullanım alanları - hakkında bilğiler

Kalay Ve Allotropları Kalay Ve AllotroplarıKalay, periyodik cetvelde atom numarası 50 olan elementtir. Simgesi Sn olup Latince stannum dan gelir. Gümüşümsü gri renktedir. Havada kolaylıkla okside olmaz, korozyona karşı dirençlidir. Bu özelliğinden ötürü diğer metallerin (korozyondan korumak amacıyla) kaplanmasında kullanılır. Tarihçesi M.Ö. 3000 yıllarına dayanır. Mısır’da ve Mezopotamya’da bronz alaşımında kalay kullanılmıştır.


Allotropları

Kalayın alfa-kalay ve beta-kalay olmak üzere başlıca iki allotropu vardır. Düşük sıcaklıklarda gri veya alfa-kalay kararlı olup, silisyum ve germanyuma benzeyen kübik kristal yapıdadır. 13,2°C nin üzerine ısıtıldığında beyaz veya beta-kalaya dönüşür. Beyaz kalay tetragonal kristalin yapısındadır. Soğutulduğunda yavaşça gri formuna dönüşür ki bu durum kalay hastalığı olarak bilinir. Bu dönüşüm, aluminyum ve çinko gibi empüritelerin (safsızlıkların) varlığından etkilenir ve antimon veya bizmut ilavesiyle önlenebilir.

Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Sensizliğe Bağımlıyım - Ertan Kalay UzZMaN Kitap Tanıtımı 0 03-19-2013 12:20
Kalay Nedir shekerkisS Kimya 0 05-29-2010 01:50Powered By vBulletin® Copyright ©2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose