AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > Vee Ders.. > Dersler.. > Kimya

Sinterleme Nedir

Kimya
Sinterleme Nedir, ve Sinterleme Nedir aglomerasyon nedir, aglomerasyon sinterleme, kimya sinterleme, sinterleme, sinterleme hakkında bilgi, sinterleme nedir, sinterlemek, sinterlenme, sinterlenme nedir, sinterlenmek, sinterleşme, sinterleşme nedir, hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
05-28-2010 19:48 Yazan: UzZMaN
Sinterleme Nedir

Sinterleme Nedir

Sponsorlu Bağlantılar

Sinterleme Nedir
Sinterlemenin Tanımı - Sinterleşmenin amacı - Sinter zonu hakkında

Toz cevherlerin aglomerasyon yolu ile yüksek fırın için istenen parça iriliğine, mukavemete ve gaz geçirgenliğine sahip duruma getirilmesi işlemidir. Sinterleme, pudra kütlesi içindeki partiküllerin atomlarının, ısının etkisi sonucu oluşan çekimle birbirine bağlanması olarak ta tanımlanabilir. Sinterleşme genellikle pudraların erime noktalarının altında meydana gelir. Sıcaklığın artması ile pudra kütlesinin sertliği artarken elektriksel direnci ve gözenekliliği azalır. Tane yapısında bazı değişiklikler olur ve yeniden kristallenme ile tane büyümesi meydana gelir.


Sinterleşmenin amaçlarından biri; sinterleme esnasında cevherin kimyasal yapısında zararlı miktarda bulunan elmentleri bertaraf etmektir. Sinterlenme neticesinde elde edilen mamul cevherin yüksek fırına şarj edilmesi halinde yüksek fırın ham demir kapasitesinde artış olur, ayrıca kok sarfiyatında ve oluşacak cüruf ve baca tozlarının miktarlarında da azalmalar gözlenir.


Bu durumu bir örnekle açıklayacak olursak; The Republic Corporation tarafından 1000 tonluk bir yüksek fırına yapılan şarjdaki sinter miktarını % 45’e kadar çıkardıklarında, fırının ham demir veriminde % 14’lük bir artış buna karşılık% 16’lık bir düşüş tespit edilmiştir.


1200 ton/gün kapasiteli (yani günde 500 – 550 ton çelik üretimi yapan) bir sinter tesisinin kuruluş maliyeti, Amerikalıların verdiği rakamlara göre aynı miktarda çeliği üretebilecek yüksek fırın tesisi maliyetinin % 5’ini oluşturmaktadır.

Bunların yanısıra genellikle demir izabe tesislerinde yüksek fırınlarda değerlendirilemeyen üretim ve nakliye sırasında oluşan 0 – 30 mm. boyutlarındaki kok tozu birikmektedir. Bu toz Ereğli Demir Çelik Tesislerinde 35- 40 bin ton kadardır. Sinterleme bu kok tozunun değerlendirilmesini de sağlar.

Parça demir cevheri, yüksek fırına belirli bir tane iriliğinde verilir. Bu nedenle iri parçalar kırılır ve bu kırma işlemi esnasında belirli oranlarda tozlanmalar olur.

Bunun yanısıra taşıma, doldurma, boşaltma esnasında da sinterlenmesi gerekli ince cevher tozu meydana gelir. Bu bakımdan hemen hemen her yüksek fırın tesisinde birde sinterleme tesisi bulunmaktadır.


Sinterleme için demir cevheri tozuna ( 0 –8 mm.) , gerekli katkı maddeleri ( CaO + MgO) ve kok tozu ilave edilmekte ve karışım tromel ve betonyer tipi bir karıştırıcıya verilmektedir. Karıştırıcıda katı kompanentlerin iyice karışmasının yanısıra toz halindeki çok ince taneciklerin topaklanması da sağlanmaktadır. Bu nedenle karıştırıcıya belirli oranda nem de verilmektedir.

Karıştırıcıda iyice karışıp topaklanan malzemeler, bantlar vasıtasıyla sinterleme fırınına gitmektedir. Bu fırın genellikle döner ızgaralı olup bont fırın tipindedir.


Izgara üzerine önce, 10 – 20 mm. kalınlığında ince sinter verilir. Böylelikle, hem ızgara açıklıklarının kapanması sağlanır ve hem de ızgaralar yüksek sıcaklıktan korunur.


Izgara üzerine yüklenen malzeme ateşleme başlığı altından geçerken karışım içindeki kok ateşlenir ve yanmaya başlar. Izgara ilerledikçe üstten verilen hava vasıtasıyla yanma alt kısma doğru ilerler. Yanma zonunda sıcaklık, 1300 – 1400 C0’ ye kadar çıkmaktadır. Bu sıcaklık nedeniyle , cevher ve katkı maddeleri, sıcaklıkla parçalanarak içeriklerini kaybetmekte ve taneler arasında sinter bağları kurulmaktadır. Sıcaklıkla parçalanan içeriklerden bir kısmı kükürt gibi yüksek fırında stenmeyen içeriklerdir. Bunun yanısıra bu maddelerin çıkması sonucu sinter gözenekliliği artmakta ve cevherin reaksiyon özelliği yükselmektedir.


Döner ızgaralı fırının sonuna doğru sinterleme işlemi tamamlanmaktadır. Sinter fırını terk ettikten sonra kırma + eleme işlemine tabii tutulmaktadır. Çok ince kısımlar( 6 mm. altı) sinterlemeye tekrar gönderilirken6 – 20 mm. arası fraksiyonun bir kısmı ızgara altlığı olarak kullanılır.

Sinter ızgara fırını üzerine , 12- 30 cm. kalınlığında malzeme verilmektedir. Belirli bir zaman sonra bu kalınlıktaki sinter malzemesi üzerinde şu zonlar oluşmaktadır.


-Sinter zonu

-Yanma ve sinterleşme zonu

-Kalsinasyon zonu

-Kuruma ve ön ısınma zonu

-Yaş malzeme

-Sinter yatağı


Sinter zonu: Sinterleşme tamamlanmıştır ve alttan emilen hava, bu zonu soğutmaktadır.


Yanma ve sinterleşme zonu: Kok tozu yanmakta ve bu zonu kızdırmaktadır.(1300 – 1400 C0). Sıcaklığın etkisiyle, curuf yapıcılar ergimekte ve cevher taneleri arasında curuf köprüleri oluşmaktadır. Bunun yanında, cevher taneleri arasında sinter köprüleri de bu bölgede teşekkül etmektedir. Ayrıca , yanma sonucu meydana gelen CO2 ortamda mevcut C ile reaksiyona girerek, CO gazı oluşmakta ve bu gazda hematitin (Fe2O3) bir kısmını manyetite (Fe3O4) indirgemektedir. Kükürdün, SO2’’e oksitlenmesi ve atılması da bu zonda vuku bulmaktadır.


Kalsinasyon Zonu: Bu zonda karbonatlar parçalanmakta ve sıcak gaz içinde kalan bir miktar CO gazı hematiti manyetite indirgemektedir. Bunun yanında, sıcaklığın etkisiyle büyük parçalar çatlamaya başlamaktadır.


Kuruma ve ön ısınma zonu: Bu zonda sinterlenecek malzeme önce kurumakta ve sonra belirli bir temperatüre kadar ısınmaktadır. Bu ısınma sonucu, bazı termik parçalanmalar vuku bulmaktadır.


Yaş malzeme: Bu bölge henüz kurumadığı gibi, yukarıda nemle yüklenen gazdan da bir miktar nem almaktadır

Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
RAP Nedir Hip Hop Nedir Vede TarzLarı Nedir ? [FULL DeTaY anLatım ] dBuse 5n1k 0 06-12-2013 09:00
Anne Çocuk Eğitim Vakfı Nedir? AÇEV Nedir? buqunasK Aile, Annelik, Bebek 0 04-29-2011 20:17
Dispne nedir fizyolojik pulmoner nedir tedavisi nasıl olur UzZMaN Bakım Güzellik 0 11-23-2010 08:01
Damak Şişmesi nedir nasıl gerçekleşir tedavisi nedir ? UzZMaN Bakım Güzellik 0 11-06-2010 13:00
Sinterleme Ne demektir? UzZMaN Kimya 0 06-05-2010 21:50Powered By vBulletin® Copyright ©2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose