AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > Yaşama Dair > Tarih > Osmanlı Tarihi > Kadın Sultanlar

Mahidevran Sultan Nasıl Öldü? Mahidevranın Ölümü

Kadın Sultanlar
Mahidevran Sultan Nasıl Öldü? Mahidevranın Ölümü, ve Mahidevran Sultan Nasıl Öldü? Mahidevranın Ölümü mahidevran neden oldu, mahidevran olumu, mahidevran sultan nasıl öldü, mahidevran sultan neden öldü, mahidevran sultan ölümü, mahidevran sultanin olumu, mahidevran+nasil+öldü, mahidevranin olum nedeni, mahidevranin olumu, mahidevranın mezarı, mahidevranın mezarı nerede, mahidevranın türbesi, hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
04-03-2011 16:02 Yazan: buqunasK
Mahidevran Sultan Nasıl Öldü? Mahidevranın Ölümü

Mahidevran Sultan Nasıl Öldü? Mahidevranın Ölümü

Sponsorlu Bağlantılar

Mahidevran sultan niçin öldü

Mahidevran Sultannın türbesi nerede

Mahidevran sultan ne zaman öldü


Mahidevran Sultan ya da Mahidevran Gülbahar Sultan Kanuni Sultan Süleymanın hasekilerinden biridir.


Mahidevran Sultanın Kanuni tahta çıkmadan önce Manisa valisi olarak görev yapmaktayken gözdeleri arasına girdiği bilinmektedir. Bu haseki hem Fülane Hatuna hem de Hürrem Sultana rakip olmuştur. 1515 yılında Kanuninin en büyük erkek çocuğu olan Şehzade Mustafayı dünyaya getirdi. 1520 yılında eşinin padişah olması üzerine çocuğuyla birlikte İstanbula geldi. Bu sırada Hürrem Sultan saray haremine girmişti ve kısa zamanda Kanuninin en sevdiği eşi haline gelmişti. 1524 yılında Hürrem Sultan da bir erkek çocuk dünyaya getirdi.


Şehzade Mustafa yetişkinliğe ulaşınca Osmanlı geleneğine uyarak Amasyaya vali olarak gönderildi. Yine gelenek olduğu üzere annesi Mahidevran Sultan da oğluyla birlikte Amasya ya gitti. Şehzade Mustafanın Kanuninin en büyük oğlu olması ve sevilen bir şehzade olması nedeniyle babasından sonra tahta çıkması bekleniyordu. Ancak Kanuni 1553 yılında oğlu Mustafayı kendisini tahttan indirmeyi planladığı inancıyla boğdurttu. Hürrem Sultanın Kanuniyi bu kararında etkilediği inancı yaygındır. Şehzade Mustafanın öldürülmesinden sonra Mahidevran Sultan iyice gözden düştü. Yaşamının büyük bir bölümünü fakir olarak oğlunun mezarının bulunduğu Bursada geçirdi. Ancak annesi Hürrem Sultanın ölmesinden sonra Hürrem Sultanın oğlu II. Selim Mahidevran Sultana maaş bağlattı ve 1555 yılında oğlu Mustafanın türbesini yaptırttı.

Mahidevran Sultan 1580 yılında Bursada öldü. Oğlunun türbesine gömüldü.

Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Hürrem Sultan Nasıl Öldü Neden Öldü buqunasK 5n1k 0 05-07-2013 14:03
Hürrem Sultan ın Oğulları Nasıl Öldü? dBuse 5n1k 0 05-03-2013 14:03
Muhteşem Yüzyıl Sultan Süleyman Tarihte Nasıl ve Ne Zaman Öldü? dBuse 5n1k 0 05-03-2013 14:03
Hürrem Neden Öldü? Hürrem Sultan Nasıl Neden Öldü? dBuse Kadın Sultanlar 0 03-29-2011 19:49
Mahidevran Sultan Kimdir-Mahidevran Sultan hayatı buqunasK Kadın Sultanlar 0 03-29-2011 19:43Powered By vBulletin® Copyright ©2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose