AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > Sağlık Hakkında Herşey > Sağlık > Kadın Sağlığı

Alt Karın İltihabı Hastalığı

Kadın Sağlığı
Alt Karın İltihabı Hastalığı, Alt Karın İltihabı Hastalığı Karnın alt kısmında şiddetli ağrı ve hassasiyet kısırlık (kronik hastalık); Cinsel ilişki sırasında ağrı; Erken gelen veya ağır kanamalı adet; Fazla miktarda kötü kokulu vajina akıntısı Karnın alt kısmında şiddetli sancı bayılma gibi şok belirtileri. Tam olarak belirtmek gerekirse rahim ve rahim boynu iltihaplarına da "alt karın iltihabı hastalığı" denilegelmiştir. Alt karın iltihabı hastalığından sorumlu olan bakteri genellikle cinsel ilişki yoluyla bulaşır. Kadınların yüzde 15'inde Salpingitis belsoğukluğu ile.birlikte görülür. Ancak başka ve Alt Karın İltihabı Hastalığı alt karın iltihapı, hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
12-13-2009 17:53 Yazan: Bilgili
Alt Karın İltihabı Hastalığı

Alt Karın İltihabı Hastalığı

Sponsorlu Bağlantılar

Karnın alt kısmında şiddetli ağrı ve hassasiyet Alt Karın İltihabı Hastalığı kısırlık (kronik hastalık); Cinsel ilişki sırasında ağrı;

Erken gelen veya ağır kanamalı adet; Fazla miktarda Alt Karın İltihabı Hastalığı kötü kokulu vajina akıntısı

Karnın alt kısmında şiddetli sancı Alt Karın İltihabı Hastalığı bayılma gibi şok belirtileri.

Tam olarak belirtmek gerekirse Alt Karın İltihabı Hastalığı rahim ve rahim boynu iltihaplarına da "alt karın iltihabı hastalığı" denilegelmiştir.

Alt karın iltihabı hastalığından sorumlu olan bakteri genellikle cinsel ilişki yoluyla bulaşır. Kadınların yüzde 15'inde Salpingitis belsoğukluğu ile.birlikte görülür. Ancak başka bakteriler de alt karın iltihabına neden olabilirler. Enfeksiyona Alt Karın İltihabı Hastalığı diğerlerinde akut bir nöbet şeklinde ortaya çıkmaktadır.

Diyafram kullanan veya eşleri prezarvatif kulla-nan kadınlar Alt Karın İltihabı Hastalığı alt karın iltihabı hastalığından korunmaktadırlar. Rahim içi doğum kontrol aracı kullananlarda ise bu hastalığa yakalanma iıtimali daha fazladır. Adet kanaması sırasında vücut enfeksiyona karşı daha zayıf olur. Alt karın Itihabı olan kadının eşinin de enfeksiyona karşı tedavi edilmesi gerekir. Aksi takdirde hastalığın yeniden bulaşma tehlikesi vardır.

TEŞHİS

Alt karın muayenesi sırasında doktorunuz ucuna pamuk sarılmış bir çubukla hafifçe kazıyarak vajina ve rahim boynundan örnek alır. Bunlar laboratuvara gönderilerek hastalığa neden olan organizma belirlenir. Teşhisle ilgili bir şüphe olursa veya enfeksiyonun ne kadar yayıldığı öğrenilmek istenirse; doktor laparoskopi yapar. Ucunda ışık olan ince bir alet karında küçük bir kesik yapılarak içeri sokulur ve alt karın organları incelenir. Bu işlem genellikle lokal veya genel anestezi uygulanarak hastanede (gece yatmanıza gerek olmaksızın) yapılır.

ALT KARIN İLTİHABI HASTALIĞI NE DERECE CİDDİR?

Tedavi edilmezse alt karın iltihabı hastalığı tehlikeli olabilir. Fallopian tüpleri veya yumurtalıklarda meydana gelebilecek bir apse Alt Karın İltihabı Hastalığı alt karın iltihabı hastalığı kan zehirlenmesine (septisemi) ve eklem iltihabına da sebep olabilir.

Alt karın iltihabının uzun süreli sonuçları çok ciddi olabilir. Yapışıklıklar nedeniyle kronik ağrı Alt Karın İltihabı Hastalığı genellikle fallopian tüplerinden birinin içinde büyümesi) bunlardan birkaçıdır.

TEDAVİ - İLAÇ

Doktor ilaç vermek için laboratuvar sonuçlarını bile beklemeden hemen bir grup antibiyotikle tedaviye başlar. Laboratuvar sonuçlarını alınca ilaçları değiştirebilir. Ayrıca bir de ağrı kesici verir. Yatak istirahati tavsiye edilir Alt Karın İltihabı Hastalığı hatta şiddetli bir vakaysa veya ilaçlara hemen cevap vermediyse birkaç gün hastanede yatmak gerekebilir. Hastaların yüzde 15-25'inde hastalık tekrarlar.

AMELİYAT

Ameliyat çok nadiren gerekir. Ancak Alt Karın İltihabı Hastalığı ameliyatla boşaltılabilir veya çıkartılabilir.


Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 
ATN-Etiketler
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Karın ağrınızın nedeni taş hastalığı mı? Bilgili Genel Sağlık 0 12-14-2010 03:38
Karın hastalığı nedir? Leyll-A Bakım Güzellik 0 11-19-2010 00:00
Bademcik İltihabı Hastalığı UzZMaN Hastalık Çeşitleri 0 10-06-2010 14:30
Kadınlarda Karın Şişkinliği - Karın Büyümesi Bilgili Kadın Sağlığı 0 07-05-2010 21:48
Karın Zarı İltihabı Bilgili Sindirim Sistemi 0 12-20-2009 18:13Powered By vBulletin® Copyright ©2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose