AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > Yaşama Dair > Dini Bölüm & İslam Dünyası > İslami Sorular&Cevapları

Oruç Tutarken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Dikkat Edilmesi Gerekenler

İslami Sorular&Cevapları
Oruç Tutarken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Dikkat Edilmesi Gerekenler, ve Oruç Tutarken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Dikkat Edilmesi Gerekenler oruç tutarken nelere özen ğöstermeliyiz, hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
08-12-2011 03:22 Yazan: buqunasK
Oruç Tutarken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Oruç Tutarken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Sponsorlu Bağlantılar

Oruç Tutarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Oruç Tutarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oruç Tutarken Dikkat Edilmesi Gereken KurallarRamazan ayına sayılı gün kaldı! Peki oruç tutarken nelere özen göstermeliyiz?

Oruç tutan bir kimse söz ve davranışlarına niçin dikkat etmesi gerekir?


Oruç, Allahın hoşnutluğunu kazanmak için yapılan bir ibadettir. Oruç tutmak bir anlamda gün boyu ibadet halinde olmak demektir. Oruç tutarak Allahın bir buyruğunu yerine getirmek insanı Allaha yaklaştırır. Bu nedenle oruç tutan bir kimse, söz ve davranışlarında daha dikkatli olması gerekir.

Sevgili Peygamberimiz bu konuda şu uyarılarda bulunur:


"Kim kötü ve davranışları bırakmazsa, onun yemesini içmesini terk etmesine Allahın ihtiyacı yoktur."( Tirmizi)

"Oruç kalkandır. Sizden biriniz oruçlu olduğu bir günde kötü söz söylemesin, kavga etmesin. Ona biri sataşır veya kötü söz söylerse, ben oruçluyum desin" (Buhari)


Oruç tutarken nelere dikkat etmeliyiz?Peygamberimizin bu uyarıları doğrultusunda bilinçli bir şekilde oruç tutan kimse; kötü söz ve kötü davranışlardan uzak durmaya özen göstermelidir. Ailesi, arkadaşları ve çevresindekilerle iyi ilişkiler içinde olmalıdır. Yaptığı kötü davranışların, tuttuğu orucun değerini ve sevabını azalttığının bilinciyle hareket etmelidir.


Oruç tutarken dikkat etmemiz gerekin başka bir konu da temizliktir. Özellikle ağız ve diş temizliğine özen göstermeli, bu konuda başkalarını rahatsız edecek davranışlardan kaçınılmalıyız. Ayrıca çevremizde oruç tutan insanlar olduğu gibi, tutmayanlar da olabilir. Tutmayanlara karşı saygı ve hoşgörüyle yaklaşmamalıyız


• Oruç, akıllı ve ergenlik (sorumluluk) çağına girmiş her Müslüman’a farzdır. 14

• Oruç tutabilmek için sağlıklı olmak gerekir. Hasta olanlar iyileşince oruçlarını tutarlar. Eğer hasta, hiç iyileşemeyecek durumda ise fidye verir. Fidye, bir yoksulun bir günlük yiyeceğinin karşılanmasıdır. Buna da gücü yetmezse Allah onu bağışlar.

• Uzun yolculuk yapanlar, güçlük nedeniyle tutamadıkları oruçlarını, yolculukları sona erince tutarlar.

• Oruç tutmak için, gece sahura kalkılır ve yemek yenir. Sevgili Peygamberimiz bu yemeği ısrarla tavsiye etmiştir. Çünkü sahur yemeği sağlığımız için önemlidir ve bu şekilde oruç daha rahat tutulur.

• Sahur yemeği yendikten sonra, ağız iyice temizlenir. "Niyet ettim Allah rızası için yarınki orucu tutmaya. denir. imsak vaktinden itibaren iftar vaktine (akşam ezanına) kadar hiçbir şey yenilmez, içilmez. Bu şekilde oruç tutulmuş olur.

• Müslümanlar her zaman sözlerine, tutum ve davranışlarına son derece dikkat ederler. Ancak oruçlu iken daha çok dikkat etmelidirler. Yani oruç tutarken, iyi ve güzel söz söylenmeli, kötü sözlerden kaçınılmalıdır. Dinimizin uygun görmediği yanlış işler yapılmamalıdır.


Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Dua Ederken Nelere Dikkat Etmeliyiz dBuse İslami Sorular&Cevapları 0 05-26-2012 16:35
Oruç Tutarken Neye Dikkat Etmeliyiz? buqunasK İslami Sorular&Cevapları 0 07-16-2011 20:18
Oruçluyken Nelere Dikkat Etmeliyiz SeevalKT İslami Sorular&Cevapları 0 07-16-2011 16:54
Oruç ve oruç tutarken dikkat edilmesi gerekenler! Bilgili Bakım Güzellik 0 11-14-2010 21:00
Oruç Tutarken Su kaybına Dikkat RittyBoy Genel Sağlık 0 06-14-2010 17:10Powered By vBulletin® Copyright ©2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose