AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > Sağlık Hakkında Herşey > Hastalık Çeşitleri

Sakroiliak Ağrı

Hastalık Çeşitleri
Sakroiliak Ağrı, Sakroiliak Ağrı Sakroiliak Ağrı Sakroiliak Eklem Nedir - Sakroiliak Eklem Ağrısı - Sakroiliak TedavisiBel bölgesindeki diğer bir ağrı kuyruksokumu kemiğini leğen kemiğine bağlayan eklemde meydana gelen ağrılardır. Belin alt bölgesinde yine bel fıtığı ile karıştınlabilecek bir ağrı biçimidir. Aşırı ağır kaldırma; aniden öne eğilme, ters hareket, düşme gibi nedenlere oluşabilir. Belin alt bölgesinde ağrı, öne yana harekette kısıtlılık ve ağrı, uzun süre oturunca ağrı, kalça bölgesinde ağrı ortaya çıkar. Düz radyografi, BT ve MR ile ve Sakroiliak Ağrı prolaktinim 15.2 normalmi, sakroiliak bt, sakroiliak bt nedir, sakroiliak egzersiz, sakroiliak egzersizler, sakroiliak kemiği, sakroiliak kemiği görüntüleme emarı, sakroiliak mr nasıl çekilir, sakroiliak mr nedir, sakroiliak mrg, sakroiliak ne demek, sakroiliak nedir, hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
10-09-2010 14:30 Yazan: giray41
Sakroiliak Ağrı

Sakroiliak Ağrı

Sponsorlu Bağlantılar

Sakroiliak Ağrı Sakroiliak Eklem Nedir - Sakroiliak Eklem Ağrısı - Sakroiliak TedavisiBel bölgesindeki diğer bir ağrı kuyruksokumu kemiğini leğen kemiğine bağlayan eklemde meydana gelen ağrılardır. Belin alt bölgesinde yine bel fıtığı ile karıştınlabilecek bir ağrı biçimidir. Aşırı ağır kaldırma; aniden öne eğilme, ters hareket, düşme gibi nedenlere oluşabilir.


Belin alt bölgesinde ağrı, öne yana harekette kısıtlılık ve ağrı, uzun süre oturunca ağrı, kalça bölgesinde ağrı ortaya çıkar. Düz radyografi, BT ve MR ile tam konabilir.


Tedavisinde ilk iki üç gün bölgeye günde 3-4 kez buz tatbiki ve ağrı kesiciler uygulanır. Yeterli olmadığı taktirde fizik tedavi ya da görüntüleme eşliğinde eklem içerisine kortizon enjeksiyonu uygulanabilir.


Omurilik yaralanmasına bağlı ağrılar


Trafik kazalarının çok fazla görüldüğü ülkemizde omurilik yaralanmaları da aynı biçimde çok fazla görülebilmektedir. Bir çok hastada bu kazalar sonucunda omurilik yaralanmalarına bağlı olarak çok şiddetli ağrılar ortaya çıkar. Omurilik yaralanmaları:

Ateşli silah yaralanmalarına,

Trafik kazalarına,

Balıklama suya atlayıp kuma çarpmaya bağlı olarak, gelişebilir.


Sakroiliak Belirtileri nelerdir?


Belirtiler yaralanan bölgeye göre değişir. Bacaklarda his kaybı ve felç, idrar ve dışkıyı tutamama, nefes alma vermede zorluk gibi bulguların yanı sıra felçli bölgelerde çok şiddetli ağrılar ortaya çıkar.

Tanıda görüntüleme yöntemlerinden yararlanılır. Düz filmde kemikte kırık görülebilir. MR görüntülerinde ise omurilikteki harabiyet görüntülenebilir.


Sakroiliak Ağrı Tedavisi


Yaralanmanın tedavisi ile ağrının tedavisi birbirinden farklıdır. Yaralanan bölgenin önce cerrahi girişimlerle güvence altına alınması gerekir. Bu amaçla kemikler yerine konur, omurilik etrafındaki dokular temizlenir. Eğer hastada felç gelişmişse o zaman fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanın yeniden topluma döndürülmesinin temelini oluşturur.


Hasta hem mesane hem bağırsaklarını yeniden kullanabilecek biçimde rehabilitasyona alınır. Bacaklarında kasılmalar meydana gelmemesi için belirli egzersizler öğretilir.


Bazı hastalarda omurilik yaralanmasından sonra kronik son derece şiddetli ve uzun süreli ağrılar baş gösterir. Bu durumda öncelikle ilaç tedavisi ile ağrı kontrol altına alınmaya çalışılır. Normal ağrı kesiciler yeterli olmaz. Genellikle antidepresan ve sinir dokusuna yönelik ağrı kesiciler işe yarar. Ağrı kesicilerin işe yaramadığı durumlarda omurilik pillerinden yararlanılır.


alıntı


Sakroiliak Ağrı İçin Egzersizler

Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
El Kol ve Bilekte Ağrı Leyll-A Genel Sağlık 0 10-14-2010 14:01
Sakroiliak Eklem Hastalığı Resimli Anlatım Leyll-A Hastalık Çeşitleri 0 10-09-2010 14:38
Sakroiliak Eklem Hastalığı (Resimli Anlatım) UzZMaN Hastalık Çeşitleri 0 10-09-2010 11:30
Ağrı İlk Yardım Bilgili Ağrı İlk Yardım 0 12-18-2009 19:46
Ağrı Bilgili Sinir Sistemi 0 12-16-2009 20:36Powered By vBulletin® Copyright ©2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose