AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > Sağlık Hakkında Herşey > Hastalık Çeşitleri

Dışkıdan Kan Gelmesi Nedenleri

Hastalık Çeşitleri
Dışkıdan Kan Gelmesi Nedenleri, Dışkıdan Kan Gelmesi Nedenleri Dışkıdan Kan Gelmesi Nedenleri Anüsten Kan Gelmesi - Büyükabdeste Kan Görülmesi - Dışkıda kan nedenleri - Dışkı yaparken kan gelmesi nedenleri - Dışkının Kanlı Olması Nedenleri - Büyükabdesti Yaparken Kan Gelmesi 1. peptik ülser 2.akut gastrik mukozal lezyonlar 3.özefagogastrik varisler 4.hiatal herniler 5.Tümörler 6.Hematobilia 7.Mallory-weiss sendromu Diğer nedenler : tek veya çok sayıda polipler (peutz-jeghers sendromu) CRST sendromu (kalsinozis, raynauld fenomeni, sklerodaktili, telanjiektazi), anjiomalar, vaskülitler, herediter hemorajik telenjiektaziler, anjiodisplazi gibi vasküler ve Dışkıdan Kan Gelmesi Nedenleri alttan kan gelmesi, diskidan kan gelmesi, dışkıda kan görülmesinin nedenleri, dışkıda kan pıhtısı, dışkıda kırmızı kan, dışkıda kırmızılık, dışkıdan kırmızı kan gelmesi, dışkının kırmızı olması, gaitada kan görülmesi, gaitada kan nedenleri, kanlı dışkının nedenleri, kanlı dışkının sebepleri, hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
08-09-2010 14:00 Yazan: UzZMaN
Dışkıdan Kan Gelmesi Nedenleri

Dışkıdan Kan Gelmesi Nedenleri

Sponsorlu Bağlantılar

Dışkıdan Kan Gelmesi Nedenleri Anüsten Kan Gelmesi - Büyükabdeste Kan Görülmesi - Dışkıda kan nedenleri - Dışkı yaparken kan gelmesi nedenleri - Dışkının Kanlı Olması Nedenleri - Büyükabdesti Yaparken Kan Gelmesi
1. peptik ülser


2.akut gastrik mukozal lezyonlar


3.özefagogastrik varisler


4.hiatal herniler


5.Tümörler


6.Hematobilia


7.Mallory-weiss sendromu


Diğer nedenler :


tek veya çok sayıda polipler (peutz-jeghers sendromu)


CRST sendromu (kalsinozis, raynauld fenomeni, sklerodaktili, telanjiektazi),

anjiomalar,


vaskülitler,


herediter hemorajik telenjiektaziler,


anjiodisplazi gibi vasküler anomalilerde üst GIS kanamasına sebep olabilirler.Hematemez: taze, parlak, kırmızı renkte veya kahve telvesi özelliğinde olan kanlı kusmaya denir. Kahve telvesi görünümü; kanın gastrik asit ile sindirimi sonucunda kırmızı renkteki hemoglobini kahve rengindeki asit hematine çevirmesi nedeniyledir. Bu durum kanamanın yavaş hızda olduğunu düşündürür çünkü kanın sindirilecek kadar mide asidi ile temas edebildiğini gösterir.


Melana: parlak, siyah, kötü kokulu katrana benzeyen gaita tarzındaki kanama belirtisidir. GIS’ten geçiş hızı yüksek ise, melana kırmızı renkte ve kan pıhtıları içeren özellikte olabilir.


Melena olabilmesi için GIS’e en az 50 ml kanama olması gerekir. 1000 ml’lik kanama 5 günlük melana yapar. Hematemez-melena bitiminden sonraki 21 günde gaitada gizli kan testi (+) kalır.


Hematokezya: parlak kırmızı renkte olan gaita veya gaitayla karışık kan olarak tanımlanır. Genelde alt GIS kaynaklıdır ancak bol miktarda (1000 ml ve üstü) ve hızlı debili kanama olduğunda üst GIS’ten de kaynaklanabilir. GIS kanamalarının çoğunda sadece GGK (+) tir. Bu duruma gizli kanama denir.


KLİNİK BELİRTİ VE BULGULAR :


Eğer aktif gözle görülebilir kanama yoksa, hekime başvurmayı gerektiren bulgular genellikle hipotansiyona ikincildir. GIS kanaması olan bir hastada vazovagal reaksiyona bağlı olarak bradikardi ve vazodilatasyon olur. Bu durum geçicidir ve kalp debisinin düşmesini karşılamak maksadıyla hemen yerini taşikardiye bırakır.


Kaybedilen kan kaybının miktarına bağlı olarak belirtiler hafif taşikardiden şoka kadar değişir. Dengelenme 6-48 saate oluşur. Erken dönemde ölçülen hemotokrit ve hemoglobin değerleri doğruyu yansıtmayabilir ancak en güvenilir parametrelerden biridir ve hastanın kanama hızı ve kardiyovasküler kompanzasyonunu gösterir.


Kaybedilen kan miktarının ölçümü zor olduğundan dolaylı olarak ölçülmeye çalışılır genellikle ortostatik hipotansiyonun olması veya yatar durumda kan basıncının 100 mmHg’nin altında olması 1000 ml kan kaybını gösterir. Kaybedilen kan yerine konmazsa vasküler kollaps ve şok gelişebilir.


Kalpte kan kaybına bağlı olarak iskemiden infaktüse kadar bulgular olabilir. Hastada şok gelişmesi miyokard infaktüsünü, serabrovasküler bozuklukları, karaciğer ve böbrek yetmezliğini aktive edebilir. Azotemi tüm GIS kanamalarında ortaya çıkabilir ancak bu bulgu daha çok özefagogastrik varis kanamalarının bir bulgusudur.


BUN/Cr oranı kanamanın yerini tayin etmede kriter olabilir eğer bu oran 36’dan büyükse kanama ÜST GIS’tendir. Üst GIS kanamalarında ortalama oran 34.8, alt GIS kanamalarında ortalama oran 17.8dir. Özefagogastrik varis kanaması olan hastaların yaklaşık 2/3’ünde BUN yüksektir.

alıntı

Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Kakadan Kan Gelmesi TUtHiii Çocuk Sağlığı 0 10-31-2010 17:48
Burundan Kan Gelmesi Tedavi Bilgili Kulak Burun Boğaz 0 12-21-2009 13:06
Burundan Kan Gelmesi Bilgili Kulak Burun Boğaz 0 12-21-2009 13:06
Öksürükle Kan Gelmesi Bilgili İlk Yardım 0 12-13-2009 19:08
Bir Kolun Önce Gelmesi Bilgili Kadın Sağlığı 0 12-13-2009 17:55Powered By vBulletin® Copyright ©2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose