AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > AnadoluTayfa Cafe > Ana Haber > Gündemden Başlıklar

Yuri Gagarin Kimdir- Yuri Gagarin Hayatı

Gündemden Başlıklar
Yuri Gagarin Kimdir- Yuri Gagarin Hayatı, ve Yuri Gagarin Kimdir- Yuri Gagarin Hayatı hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
04-19-2013 00:00 Yazan: dBuse
Yuri Gagarin Kimdir- Yuri Gagarin Hayatı

Yuri Gagarin Kimdir- Yuri Gagarin Hayatı

Sponsorlu Bağlantılar

Yuri Gagarin kimdir -Yuri Gagarin hayatı
yuri gagarin uzaya çıkışı yıldönümü
 Yuri Gagarin Kimdir- Yuri Gagarin Hayatı
Yuri Gagarin,Yuri Gagarin Kısaca Hayatı‎,Yuri Alekseyeviç Gagarin kimdir

Yuri Gagarin, 9 Mart 1934te, Gzhatsk yakınlarındaki Klushinoda doğdu. Annesi Anna Timofeevna Gagarina ve babası Alexei Ivanovich Gagarin, Sovyet Rusyadaki müşterek çiftliklerden birinde çalışmaktaydı. Sovyetler Birliğinde yaşayan pek çok aile gibi Gagarin ailesi de İkinci Dünya Savaşı sırasında çok büyük zorluklarla mücadele ettiler. 1943 yılında kendisinden büyük olan iki kardeşi, işçi olarak çalıştırılmak üzere Almanyaya götürüldüler ve savaşın sonuna kadar dönmediler. Bu yıllarda uzaya ve gezegenlere ilgi duymaya başlayan Gagarin, daha sonra gerçekleştiriebildiği uzay seyahatinin hayallerini kurmaya başladı. Daha sonra dökümhanede çırak olarak çalışmaya başlayan Gagarin, Saratovdaki teknik liseye seçildi. Girdiği bu okulda "Aero Club" adı verilen bir topluluğa katıldı ve hafif bir uçağın nasıl uçurulabileceğini öğrendi.

Lise eğitimini tamamladıktan sonra,1955 yılında askeri uçuş eğitimi almaya başladı, bu eğitim sırasında tanıştığı Valentina Goryacheva ile 1957 yılında evlendi. Mezun olduktan sonra Murmansk Oblasttaki Luostari hava üssünde görevlendirildi. Tam bir erişkin olduğunda boyu 1.57 cm olan Gagarin için bu durum, küçük Vostok kokpitlerinde bir avantaj haline geldi.

1960 yılına gelindiğinde, çok kapsamlı araştırma ve elemelerin ardından Gagarin, 19 kozmonotla birlikte Sovyet uzay programına seçildi. Seçilen kozmonotların fiziksel ve ruhsal dayanıklılıklarını ölçmek için yapılan sayısız zorlu testin ardında, bu testlerde çok büyük bir başarı gösteren iki kozmonot, Yuri Gagarin ve Gherman Titov, programa girmeye hak kazandılar. Sovyet yönetimi Gagarini seçerken, medyayı elinde tutma kapasitesi ve dış görünümü gibi faktörleri de dikkate aldılar.

12 Nisan 1961 tarihinde Gagarin, Vostok 3KA-2 adlı uzay aracıyla ilk uzay seyahatini gerçekleştirdi. Gagarinin bu uçuştaki kod adı Kedrdı. Uçuş esnasında Sovyet yetkilileri Gagarinin rütbesini yüzbaşılıktan binbaşılığa yükselttiler. Uçuşun başarıyla tamamlanmasının ardından Gagarin, Sovyet başarısını bütün dünyaya anlatmak için, İngiltere, İtalya, Almanya, Kanada, Japonya gibi ülkeleri kapsayan geniş çaplı bir geziye katıldı. Gagarin ülkesine döndükten sonra da yedi yıl boyunca yeniden kullanılabilir bir uzay aracı geliştirmek ile ilgili çalışmalar yürüttü.

Gagarin, 27 Mart 1968 tarihinde, rutin bir eğitim uçuşunda Kirzhach yakınlarına düşen uçakta hayatını kaybetti. Kazanın sebebi hiçbir zaman tam olarak öğrenilememesine rağmen, araştırmalar uçağın, bir Su-11 uçağının yarattığı türbülans yüzünden düşmüş olabileceğini gösterdi. .
Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Düşünen Dünyaların İçinde - Yuri Lotman UzZMaN Kitap Tanıtımı 0 10-09-2012 14:20
Cemal Toktaş kimdir, hayatı, resimleri dBuse Biyografi 0 05-09-2011 16:26
BİRUNİ Kimdir Hayatı VE BİYOGRAFİSİ buqunasK Biyografi 0 05-09-2011 16:21
Handan Sultan Kimdir, Hayatı-III. Mehmetin Eşi. buqunasK Kadın Sultanlar 0 03-31-2011 16:36
Yuri Gagarin UzZMaN Tarih 0 12-24-2009 16:26Powered By vBulletin® Copyright ©2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose