AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > Yaşama Dair > Tarih > Genel Tarih

Medeniyetleri Oluşturan Unsurlar

Genel Tarih
Medeniyetleri Oluşturan Unsurlar, Medeniyetleri Oluşturan Unsurlar Medeniyetleri Oluşturan Unsurlar Milli Kültürün unsurları hakkında - milli kültür yapısı Medeniyet deyince iki kişiyle başlayıp, milyonlara varan insan topluluklarında “fertlerin davranışları” akla gelir. İnsanlar arasındaki davranış biçimine “medeniyet” denir. Lügatte medeniyet ‘insanca iyi ve ferah yaşayış, adaletseverlik, şehirlilik, yaşayış ve sosyal ilişkilerde, ilim, fen ve san’atta tekâmül etme’ olarak verilir. Medeni insanlar da ‘faziletli, terbiyeli, kibâr, şehirli’ olarak tarif edilir. Medeniyetin zıddı olan deniyet ‘aşağılık, alçaklık, vahşet ve ahlaksızlık’ olarak tanımlanır. ve Medeniyetleri Oluşturan Unsurlar medeni, medeniyet denince akla ne gelir, medeniyet oluşturan unsurlar, medeniyet unsurları, medeniyeti oluşturan faktörler, medeniyeti oluşturan unsurlar, medeniyetin faydaları, medeniyetin unsurları, medeniyetin yararları, medeniyetleri oluşturan unsurlar, milli geliri oluşturan unsurlar, uygarlığı oluşturan etmenler, hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
06-06-2010 23:27 Yazan: ChAtlackGirlL
Medeniyetleri Oluşturan Unsurlar

Medeniyetleri Oluşturan Unsurlar

Sponsorlu Bağlantılar

Medeniyetleri Oluşturan Unsurlar
Milli Kültürün unsurları hakkında - milli kültür yapısı
Medeniyet deyince iki kişiyle başlayıp, milyonlara varan insan topluluklarında “fertlerin davranışları” akla gelir. İnsanlar arasındaki davranış biçimine “medeniyet” denir.

Lügatte medeniyet ‘insanca iyi ve ferah yaşayış, adaletseverlik, şehirlilik, yaşayış ve sosyal ilişkilerde, ilim, fen ve san’atta tekâmül etme’ olarak verilir. Medeni insanlar da ‘faziletli, terbiyeli, kibâr, şehirli’ olarak tarif edilir. Medeniyetin zıddı olan deniyet ‘aşağılık, alçaklık, vahşet ve ahlaksızlık’ olarak tanımlanır. İngilizcede medeni’nin karşılığı olan ‘civilized’ ise ‘kibar, nazik, ince’ anlamına gelir ve medeni’nin zıddı olan ’savage’ ise ‘vahşi, yabani, medeniyet görmemiş, barbar, canavar ruhlu’ anlamlarında kullanılır. Yani medenilik zati bir hasiyet değil, kişilerin başkalarıyla ve çevresiyle olan ilişkilerinde ortaya çıkan bir hasletttir.

Medeniyetin insanlığa sunduğu faydalar apaçık görüldüğü halde, insanların çoğu medeniyete, ve onun son merhalesi olan küreselleşmeye şüphe ve tedirginlikle yaklaşmaktadır. Bunun sebebi, geçmişte kuvvet bir elde toplandığı zaman, bunun nasıl zayıfları yutmakla beslenen bir zulüm makinası olarak kullanıldığı ve mutlu bir azınlığa menfaat sağlarken büyük insan kitlelerini nasıl köleleştirdiği ve nasıl büyük menfaat çatışmalarına sebep olduğunun hafızalarda hala taze olmasıdır.

Günümüzde medeni toplum diye anılan bir çok toplumun aslında amaçlarının medeniyet ve insanlık adına değil menfaat(çıkar) çatışmaları nedeniyle birbirlerine nasıl baktığına (!) şahit olmaktayız.

Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Mezopotamya Medeniyetleri Hangileridir? buqunasK 5n1k 0 07-05-2013 19:05
Çevremizde Açı Oluşturan Nesneler nelerdir? dBuse 5n1k 0 05-01-2013 19:05
Kadın İnfertilitesini Oluşturan Faktörler TUtHiii Kadın Sağlığı 0 05-09-2010 22:35
Lailaheillallahmuhammedunresulillah ı bozan unsurlar nelerdir. Selametle Kuran-ı Kerim 0 02-12-2010 22:18
Kanser hücrelerini oluşturan nedir Bilgili Kanser 0 12-27-2009 11:29Powered By vBulletin® Copyright ©2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose