AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > Sağlık Hakkında Herşey > Sağlık > Genel Sağlık

Menstrüal kanama nedir ne gibi sorunlar teşgil eder

Genel Sağlık
Menstrüal kanama nedir ne gibi sorunlar teşgil eder, ve Menstrüal kanama nedir ne gibi sorunlar teşgil eder adet doneminde pihtilasma, adet dönemi pıhtı, adet döneminde pıhtılaşmış kan gelmesi, adet kanı neden pıhtılasır, adet kanı pıhtılaşması neden olur, adet kanında pıhtılaşma, adet kanının pıhtılaşması, adet kanının renginin değişmesi, adet kanının renginin koyulaşması, adet pıhtılaşması, menstrual kan neden pıhtılaşmaz, menstrual ne demek, hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
01-01-2011 22:35 Yazan: UzZMaN
Menstrüal kanama nedir ne gibi sorunlar teşgil eder

Menstrüal kanama nedir ne gibi sorunlar teşgil eder

Sponsorlu Bağlantılar


Menstrüal kanama nedir ne gibi sorunlar teşgil eder


Adet döneminde kan rengi ve kıvamı değişiyorsa, bu gayet normal ve olası durumlardan birisidir. Bazı zamanlar da, bu renk ve kıvam değişimi ile pıhtılaşma menstrüal bir soruna işaret etmesi muhtemeldir. Bu durumda uzman bir jinekoloğa görünmek en iyisidir. Akla gelebilecek herhangi bir endişeniz varsa ya da merak ettiğiniz, tedavi gerektiren durumlar da hekime başvurulmalıdır. Adet dönemi boyunca, rahim kalınlaşır ve gebelik için hazır olur. Ortalama adet döngüsü 28 gün sürer. Bazı kadınlar için 21 ya da 35 gün olabilir. Normal bir adet, 2-7 gün arası sürer. Ortalama 3-5 gündür. Yorgunluk, sersemlik, soğuk cilt, adet dönemleri arasında kanama belirtisi göstermektedir.

Pek çok kadının adet kanamasında pıhtılaşmalar görülür. Kan rengi ya parlak kırmızıdır ya da koyu renklidir. Bu pıhtılar ağır kanama günlerinde görülür. Kanamada yoğunluk vardır. Aşırı pıhtılaşma ve kıvam değişiklikleri olursa mutlaka doktora görünülmelidir. Bazen, adetin son günlerinde kan rengi siyaha kadar koyulaşabilir, bu durum normaldir. Kanamanın biteceğine işaret eder. Eğer bu saydığımız sorunlar geçiciyse normaldir, fakat kalıcı olarak devam ederse doktor kontrolü şarttır. Aşırı kan kaybı aylık potansiyel enerjiyi alır, yorgunluk, zayıflık ve anemiye yol açabilir. Kalıcı kanama durumları şu sorunlara yol açabilir:

Düşük yapma. Düşük yapan kadınlarda koyu ve gri kümeler halinde aşırı kanamalar görülebilir. Tümörler. Bu lifli tümörler (myomlar) rahimdeki kanser tümörü değildir. Myomlar her zaman belirti olmayabilir. Myom olan kadınlarda menstrüal kanama sorunları daha çok görülür.
Hormonal değişiklikler: Vücudumuz, progesteron ve östrojen hormonlarının hassas dengesine dayanır. Bu hormonlar rahimin akıntı ve üretimini düzenler. Denge bozulursa rahim kalınlaşır. Kalınlaşınca da fazla kanamaya ya da pıhtılaşmaya neden olur. Hormon değişiklikleri birçok nedenden kaynaklanabilir.
Menopoz, aşırı kilo değişimi, ilaçların yan etkileri, geniş rahim (gebelikten kalma kalınlık devam edebilir), menstrüal kanama engeli (östrojen seviyesi azalırsa kanama az olur), rahim doku değişimi (rahim duvarları kalınlaşır ve kaslar ağır akışı destekler).

Belirtilere bakarak doktorunuz en iyi tedaviyi seçecektir.

Bu tedaviler:
Vajinal ultrason: Vajina ve rahim içinde ses dalgaları kullanılarak görüntü alınır.
MR: Myom gibi büyümeleri izler.
Kan akışı: Kan testleri yapılır, anemi ve demir eksikliği gibi sonuçlar içindir.
Biyopsi: Rahim iç tabakasından küçük bir doku örneği alınır.
Dilatasyon ve Kürtaj: Cerrahi bir müdahaledir.


Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Hamilelikde ne gibi sorunlar yaşanır ? Leyll-A Bakım Güzellik 0 11-05-2010 09:00
Mine çiçeği nedir ve ne gibi faydaları bulunmaktadır Bilgili Bakım Güzellik 0 11-05-2010 05:00
Hodan nedir ve ne gibi faydaları vardır ? Bilgili Bakım Güzellik 0 11-05-2010 05:00
A vitamini nedir ve ne gibi faydaları vardır ? Bilgili Bakım Güzellik 0 11-04-2010 05:01
D vitamini nedir ve hangi besinlerde bulunur eksikliğinde hangi sorunlar oluşur ? UzZMaN Bakım Güzellik 0 11-04-2010 05:01Powered By vBulletin® Copyright ©2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose