AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > Sağlık Hakkında Herşey > Sağlık > Genel Sağlık

Mastit hastalığı nedir nasıl meydana gelir zararları nelerdir ?

Genel Sağlık
Mastit hastalığı nedir nasıl meydana gelir zararları nelerdir ?, ve Mastit hastalığı nedir nasıl meydana gelir zararları nelerdir ? doğum nasıl meydana gelir?, gögüste oluşan abse zararlımıdır, lanolin zararları, lanolin zararlı mı, lanolin zararlımı, lanolinin zararları, masti, mastit hastalığı, mastit hastalığı nedir, mastit nasıl önlenir, nas lanolin, hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
12-29-2010 04:35 Yazan: UzZMaN
Mastit hastalığı nedir nasıl meydana gelir zararları nelerdir ?

Mastit hastalığı nedir nasıl meydana gelir zararları nelerdir ?

Sponsorlu Bağlantılar


Mastit hastalığı nedir nasıl meydana gelir zararları nelerdir ?


Gebelik döneminden sonra doğum yapan anne zorlukların bittiğini aklına yer ettirir. Lakin bilmezlerki asıl zorluklar şimdiden sonra başlıyor. Emzirme döneminde çıkan rahatsızlıkların bazıları önemsiz olsa da bazıları sağlığımız açısından ciddi problemler meydana gelebilir.

Mastit Nedir ? Neden Oluşur ?

Memede abse ve enfeksiyon (Mastit), daha çok süt veren annelerde veya yeni sütten kesmiş kadınlarda görülen bir çeşit meme iltihabıdır. Emzirme sırasında meme başında oluşan çatlaklardan meme içi dokusuna giren çoğunlukla Stafilokokus aerus veya nadiren streptok ailesinden bakterilerin yol açtığı bir enfeksiyondur. Eğer tedavi edilmez ise meme absesi oluşmaktadır. Meme absesi genellikle meme başından 1 cm den daha uzakta oluşmaktadır.

- Lohusalık dışında meme enfeksiyonu ender olarak görülmektedir.

Bu durumda, altta yatan nedenler ; şeker hastalığı (diyabet), kronik hastalıklar, AİDS veya bağışıklık sistemini zayıflatan diğer hastalıklar araştırılmalıdır.

- Annenin stres altında süt kanalları yeterince uyarılmazsa süt kanallarında yığılma olur ve buda iltihaba sebep olabilir.

- Anne lohusalık döneminde yeterince emzirememesi sonucunda da memede süt birikmesine bağlı meme dokusunda sertlik, titreme ateş yükselmesi olabilir ve bu tabloya genelde 'süt ateşi' adı verilir.

Lohusalıkta Neden Mastit Daha Sık Görülür ?

Meme organı çeşitli bez ve kanallardan oluşur ve bunlar koyu kahverengi renkteki meme başına açılırlar. Lohusalık döneminde bu kanallar süt ile dolar. Emzirme sırasında ise bu kanallardan veya çevresindeki dokudaki emzirme nedeniyle ortaya çıkan çatlaklardan bakterilerin meme dokusuna girmesi kolaylaşır. Meme iltihabı sıklıkla lohusalık döneminde olan meme enfeksiyonlarıdır. Lohusaların ortalama % 1-4'ünde doğumdan sonraki ilk haftalarda görülür. Lohusalık dışında meme dokusunun bakteri nedenli iltihapları nadirdir.

Mastit, belirtileri nadir ?

* Memede ağrı
* Hassasiyet,kızarıklık
* Ele kitle gelmesi,
* Meme ucundan anormal akıntı.
* Ateş
* Koltuk altı bezlerinde şişme.

Mastit Korunmanın Yolları Nelerdir ?

Mastit, yeni doğum yapan anneler için olası bir endişe konusudur. Bu infeksiyonlar en sık olarak doğumdan yaklaşık 1-2 hafta sonra meydana gelir ve bunlara, normal olarak meme yüzeyinde yaşayan Stafilokok aureus veya streptok bakterileri neden olur. Bitkinlik, stres ve süt kanallarının tıkanmasına yol açan dar giysiler enfeksiyona yatkınlığı artırır. Çatlamış ya da acıyan meme uçları da, memenin tam olarak boşaltılamamasına neden oluyorsa, yetersiz emzirme sonrasında memede süt kalıyorsa enfeksiyona eğilim yaratabilir.

Önemli olan mastit oluşmadan önce önlemini almaktır. Meme başı çatlaklarını önlemeye yardımcı olmak ,göğsü emzirmeye hazırlamak, rahatlatmak ve meme başı çevresinde bakteri, mantar oluşumunu engellemek gerekir.Bunun için özel olarak geliştirilmiş içerisinde aynı zamanda Lanolin ve Zeytinyağı olan Nas Lanolin krem'i hamileliğin 8.ci ayından itibaren göğüs ucuna tatbik edilmeye başlanmalıdır. Zeytinyağının antiseptik özelliği vardır, Kuru cildi canlandırır, kırışıklıkları azaltır. Zeytinyağı cildi yumuşatır ve esnek, pürüzsüz bir görünüm verir.Ayrıca göğüs ucunda bakteri ve mantar üremesini engellemeye yardımcı olmaktadır.

Lanolin'in faydaları;Çatlamış yada ağrılı meme uçlarını rahatlatır.Gebelik çatlaklarının önlenmesinde etkendir. Cildin kaybettiği nemi geri kazandırırken etkin ve doğal tedavi sağlar.

Diğer cilt tahrişlerinin ( dudak.burun,dirsek,eller ve pişikler vb.) tedavisini hızlandırır. Meme uçlarının çatlamasını önlemeye yardımcıdır.

Mastit Nasıl Tedavi Edilir ?

Üşüme ve titreme, ağrılı, sıcak ve hassaslaşmış memeler mastit semptomları olarak kabul edilir. Lohusalar eğer bu semptomları yaşıyorsa, hemen uzman hekim ile irtibat kurmalıdır, çünkü zaman geçirmeden yapılan tedavi çok etkili olur ve yinelenmelerin önlenmesine katkıda bulunur. Hekim büyük olasılıkla evde uygulayabileceğiniz bir tedavi reçetesi verecektir. İzlenmesi gereken bazı basit ilkeler şunlardır:

* Günde en az 1,5 - 2 litre su için.
* Bol bol dinlenin.Doğru beslenin...
* Meme ucunu lanolin ve zeytinyağı içeren içeren kremler ile nemlendirilmeli ve çilt tahrişleri önlenmelidir.

* Ağrıyı rahatlatmak ve drenajı desteklemek için memelere nemli sıcak kompres uygulayın. Meme enfeksiyonu sütün enfekte olmasına yol açmaz, dolayısıyla doktorunuzun da görüşünü almak kaydıyla bebek emzirmeye devam edilebilir çünkü antibiyotiğe gereksinimin olursa bu durum doktorunu antibiyotik seçimini etkileyebilmektedir.

* Enfeksiyonlu memenin boşalttığından emin olunmalıdır alternatif olarak göğüs süt pompası yardımıyla boşaltılmalıdır.


Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Skleroderma nedir ve zararları nelerdir ? Leyll-A Genel Sağlık 0 12-31-2010 16:35
Jinekolojik ağrılar neden meydana gelir ? Leyll-A Genel Sağlık 0 12-30-2010 17:35
Dumping sendromu nasıl meydana gelir ? UzZMaN Bakım Güzellik 0 11-20-2010 10:00
Endometrit hangi nedenlerden meydana gelir ? Bilgili Bakım Güzellik 0 11-17-2010 06:00
Diyabet nedir? Nasıl meydana gelir? ChAtlackGirlL Genel Sağlık 0 09-08-2010 14:30Powered By vBulletin® Copyright ©2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose