AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > Sağlık Hakkında Herşey > Sağlık > Genel Sağlık

Şekersiz tatlılar

Genel Sağlık
Şekersiz tatlılar, ve Şekersiz tatlılar tatlandırıcılarla yapılan tatlılar, tatlı adları, şekersiz tatlılar, şekersizdiyet tatlılar, hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
12-21-2010 22:35 Yazan: Bilgili
Şekersiz tatlılar

Şekersiz tatlılar

Sponsorlu Bağlantılar


Şekersiz tatlılar


Diyet yapan herkes genellikle şeker yerinde tatlandırıcıları tercihi olur. Buna karşın birçok kişi hangi tür tatlandırıcı seçeceği konusunda çoğu kez ikileme düşmektedir. Tatlandırıcıların amacı aşırı kalori almadan gıdaları tatlandırmaktır. İşte şeker yerine kullanılan bazı tatlandırıcı türleri;

Asesülfam Potasyum: Asesülfam potasyum oldukça yoğun bir suni tatlandırıcıdır ve şekerden 200 kat daha tatlıdır. Asesülfal potasyum genellikle ağızda garip tat bırakır.

Aspartame: Bu tatlandırıcı 60'lı yılların ortalarında keşfedilmiştir ve bazı dağıtıcılardan onay alması 15 yıl kadar sürmüştür. Tatlandırıcı piyasada Equal Measure, NutraSweet ve Spoonful adları altında satılmaktadır. Tatlandırıcı günümüzde oldukça popülerleşmiştir. Bazı araştırmalar aspartamenin beyin üzerinde bazı olumsuz etkilere neden olduğunu ileri sürmektedir.

Neotame: Bu tatlandırıcı hakkında pek henüz pek fazla araştırma yapılmamamıştır. Buna karşın tatlandırıcının normal şekerden 10.000 kat daha tatlı olduğu bilinmektedir. Tatlandırıcı metabolizma tarafından kolayca hazmedilir. Buna rağmen ağızda değişik bir tat bırakır.

Sakarin: Sakarin en sık kullanılan ve en popüler tatlandırıcılardan birisidir. Buna karşın 70'lerde yapılan araştırmalar tatlandırıcının kansere neden olduğunu ileri sürmüştür.

Stevya: Stevya normal şekere oranla 300 kat daha tatlıdır Düşük karbonhidrat içeren tatlandırıcı son zamanlarda oldukça popülerleşmiştir. Tatlandırıcı obezite hastaları için oldukça faydalıdır.

Alitame: Aclame adı altında piyasaya sürülen Alitame en yeni tatlandırıcı türlerinde birisidir. Normal şekere oranla 2000 kat daha tatlı olan Alitame birçok ülkede yaygın olarak kullanılmaktadır.

Siklamat: Siklamat normal şekere oranla 40 kat daha tatlıdır. Diğer tatlandırıcılar ile karıştırıldığında daha etkilidir. Diğer bir taraftan siklamat diğer tatlandırıcılara oranla daha ucuzdur.


Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Yemek Kartları - Tatlılar Tuzlular - Neslihan Demir UzZMaN Kitap Tanıtımı 0 11-08-2012 18:21
Altın Kitap: Tatlılar - Rana Alpöz Bilgili Kitap Tanıtımı 0 12-16-2010 12:20
Tatlılar ChAtlackGirlL Tatlılar & Pastalar 0 01-13-2010 18:02
Sütlü tatlılar-muhallebiler ChAtlackGirlL Tatlılar & Pastalar 0 01-13-2010 18:02
Şekersiz Diyabet Diabetes İnsipidus Bilgili Hormon Hastalıkları 0 12-26-2009 15:29Powered By vBulletin® Copyright ©2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose