AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > Sağlık Hakkında Herşey > Sağlık > Genel Sağlık

Romatizma Çeşitleri ve Tedavileri

Genel Sağlık
Romatizma Çeşitleri ve Tedavileri, ve Romatizma Çeşitleri ve Tedavileri bursit çeşitleri, kol romatizması, kol romatizması belirtileri, kolda romatizma belirtileri, kolda romatızma, koldaki romatizma, kollarda romatizma, kollardaki romatizma, romatizma çeşitleri, romatizma çeşitleri ve belirtileri, sinirsel romatizma belirtileri, sırtta romatizma, hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
10-26-2010 20:00 Yazan: Bilgili
Romatizma Çeşitleri ve Tedavileri

Romatizma Çeşitleri ve Tedavileri

Sponsorlu Bağlantılar

Romatizma Çeşitleri ve Tedavileri yumuşak doku romatizması - kas romaztizması tedavisi - sinirsel romatizmalar - nevrit - nevralji
Kaslar, tendon (kiriş), derialtı yağ dokusu, bursa (ekleme komşu kesecikler) ve sinirlerin romatizmalarına eklem dışı roma-tizmalar (yumuşak doku romatizması) denilir.

Selülit


Sellülit; Derialtı yağ dokusunun yangılı ağrılı romatizmal hastalığıdır. Özellikle yağ dokunun fazla bulunduğu kalçalarda, dizde, bel, karın ve sırtta sellülitler görülür. Genellikle kireçlenmeler ile birliktedir. Hasta bölgelerde ağrılı yağ birikimleri vardır. Biriken yağ dokusu içinde sertçe modüller ele gelir. Komşu eklemlerde de hasta ağrı hisseder. Bu bölgeler sıkma ile oldukça ağrılıdır. Cilt portakal kabuğuna benzer. Sellülitin sebepleri içinde suçlanan nedenler şunlardır.


1- Şişmanlık, metabolizma buzuklukları

2-Menapoz

3- Karaciğer ve böbrek hastalıkları

4~ Lokal enfeksiyon odaklari

5- Olumsuz çevre ve iklim faktörleri

6- Travmalar ve aşırı yüklenmeler (ekleme yönelik)


Sellülitin tedavisi:Ağrılı dönemde istirahat tavsiye edilir. Kilo verdirilir. Tuz azaltılır. E ve B6 vitaminleri faydalı olabilir. Fizik tedavi araçları ve mesaj, egzersiz oldukça faydalıdır. Lokal olarak ağrılı bölgelere kortizon ve lokal anestezik enjekte edilir.

Kas Romatizması (Fibrozit)


Fibrozik (Kas romatizma); Kasların ağrılı romatizmal rahatsızlığıdır. Hastalığın en tipik belirtisi omuz kuşağı, sırt, trapez kası, kalçalar, kürek kemikleri arası, bel ve boyun bölgelerinde görülen ağrılardır. Bu bölgeler basınca karşı hassasiyet gösterir. Ayrıca bu kişilerde hassasiyet ve gerginlik vardır. Bu bölgelerde özellikle ağrının çok yoğun olduğu hassas noktalar vardır.


Fibrozit genellikle 25-35 yaş arası kadınlarda görülür. Özellikle hassas, gergin ve çalışan hanımlarda sıktır. Hastalığın klinik belirtileri çok tipik olup yorgunluk, ruhsal gerginlik, hareketsizlik ve soğuk ile artan, sıcak masaj, hareket, egzersiz ve tatil yapma ile azalan bir ağrı ve gerginlik söz konusudur. Soğuk, nem, rüzgarlı hava ile bedensel ve ruhsal aşırı gerginlik, yorgunluk şikayetleri artırır. Sabahları gerginlikle ve ağrı ile kalkan hastanın şikayetleri çalıştıkça kısmen azalır. Akşama doğru ağrıları tekrar artar.


Kas romatizmasının nedenleri olarak enfeksiyonlar, travmalar, soğuk ve rutubet, vücuttaki şekil bozuklukları ve psikolojik bozukluklar, kalıtım, romatizmal hastalıklar ve hormonal bozukluklar suçlanmıştır. Hastalığın kolay tanınabilmesi için bazı kriterler konulmuştur.

Üç aydan uzun süren kas ağrısı, üç aydan uzun süren gerginlik lokal hassas noktaların mevcudiyeti ve kan tetkiklerinin normal olması ile birlikte kronik yorgunluk, uykusuzluk, sabah gerginliği ve psikolojik bozuklukların mevcudiyeti kas romatiz-ması tanısı koydurur.

Kas romatizması tedavisi


Tadavinin en önemli kısmı hastanın hastalık hakkında bilgilendirilmesi ve ikna edilmesidir. Böylece hekim-hasta diyalogu sağlanır. Ağrılı dönemde istirahat önerilir. Ancak hafif yorucu olmayan meşguliyetler kas romatizması için faydandır. Kilo fazlalığı varsa kilo verdirilir. Antiromatizmal, ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar verilir. Özellikle psikiyatristlerle görülüşüp gerekli ilaçlar verilmelidir. Hastanın çevresinin de çoğu zaman yardımı gerekir. İnatçı vakalarda ağrılı bölgelere lokal kortizon ve anestezik enjeksiyonu yapılır.

Tendon Romatizması (Tendinit)


Tendinit;Kasların kemiklere yapıştığı tendonlarının (kirişlerin) yangılı romatizmal hastalığıdır. Tendonda aşınma, yıpranma ve dejenerasyon söz konusudur. Tendonlar özellikle zorlayıcı günlük işlerde zedelenirler ve dejenere olurlar. En sık omuzda, dirsekte ve kalça civarında görülmektedir. Uzun süren hastalıklarda tendon üzerine kireç çökebilir. Travmalardan başka, soğuk, rutubet, romatizmal hastalıklar ve enfeksiyonlarda tendinitlerin gelişmesine yol açabilir. Tendinitlerin en önemli belirtisi kasların kasılması esnasında ortaya çıkan ağrıdır.

Tedavi için ağrılı dönemde istirahat önerilir. Romatizma ilaçları, ağrı kesiciler verilir. Lokal enjeksiyonlar yapılabilir. Fizik te-davi etkilidir.

Bursaların Romatizması (Bursit)


Bursit; Ekleme komşu yerleşmiş bursa denilen keseciklerin romatizmal rahatsızlıklarıdır. Bursit nedenleri şunlardır:


1- Enfeksiyonlar

2- Travmalar

3- Romatizmal hastalıklar

4- Tümörler

5- Mesleki zorlamalar

Sebep ne olursa olsun bursitte bursalarda yangılanma öz konusudur. Bursitler omuzda, kalçada, dirsekte, dizde ve ayak bile--ğinde görülür. Bursitin olduğu bölgede şişlik*, hassasiyet ve lokal sıcaklık artışı vardır.


Tedavi: Bursalar boşaltılır. Antiromatizmal ilaçlar, analjezikler verilir. Lokal kortizon enjekte edilir. Tekrarlayan vakalarda bursanın çıkarılması düşünülür.

Sinir Romatizmaları (Nevrit ve Nevralji)


Nevrit ve nevraljiler: Kol ve bacaklara giden periferik sinirlerin rahatsızlıklarıdır. Klinik olarak el ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma, yanma, iğnelenme, kuvvetsizlik ve incelme gibi belirtiler vardır. Sık olarak orta yaş grubundaki kadınlarda görülür. Değişik sebepler ileri sürülmüştür.


1- Doğuştan olan bazı kemik ve kas anormallikleri

2- Hormonal düzensizlikler

3- Psikolojik nedenler

4- Metabolik nedenler


Bazen hastalığın nedeni bulunmayabilir. Tedavi, sebeplere göre düzenlenir. Romatizma ilaçları, vitaminler ve fizik tedavi araçlarından hastalar fayda görürler.

Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Ayak mantarı – mantar çeşitleri ve tedavileri – ayak mantarı nedir – mantar tedavileri Bilgili Bakım Güzellik 0 11-24-2010 23:00
Kanda romatizma ve Çocuklara romatizma nedir? UzZMaN Bakım Güzellik 0 11-10-2010 13:01
Romatizma Hastalığı Ve Romatizma Tedavisi ChAtlackGirlL Hastalık Çeşitleri 0 10-04-2010 10:30
Ateşli Romatizma UzZMaN Hastalık Çeşitleri 0 08-23-2010 00:00
Romatizma öldürebilir Avea Genel Sağlık 0 12-07-2009 21:39Powered By vBulletin® Copyright ©2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose