AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > Sağlık Hakkında Herşey > Sağlık > Genel Sağlık

Kişisel Bakım ve Temizlik Araçları

Genel Sağlık
Kişisel Bakım ve Temizlik Araçları, Kişisel Bakım ve Temizlik Araçları Kişisel Bakım ve Temizlik Araçları kişisel temizlik gereçleri nelerdir - kişisel bakım nasıl olur Kir ve Kirlenme Nedir Biyolojik Kirlenme, Hava kir Ter bezlerinden deri yüzeyine ter, üre ve diğer metabolizma artıkları salgılanır. Ter, boşaltım sisteminin bir parçasıdır. Atıklarla kaplanan deri, aynı zamanda yağ bezlerinden salgılanan yağ ile kirlenmeye devam eder. Yağ, ter, epidermis hücreleri, çevreden bulaşan toz, organik ve inorganik maddeler kiri meydana getirir. Kir, yukarıda sıralanan maddelerin bir ve Kişisel Bakım ve Temizlik Araçları kişisel bakim ve temizlik araçlari, kişisel bakim ve temizlik araçlarinin kullanimi, kişisel bakım araçları, kişisel bakım araçları nelerdir, kişisel bakım eşyaları nelerdir, kişisel bakım hakkında bilgi, kişisel bakım ile ilgili bilgiler, kişisel bakım kuralları, kişisel bakım nedir, kişisel bakım nelerdir, kişisel bakım ve temizlik araçları ve kullanımı, kişisel bakım ve temizlik araçları ve kullanımı ile ilgili yazı, hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
10-25-2010 23:02 Yazan: TUtHiii
Kişisel Bakım ve Temizlik Araçları

Kişisel Bakım ve Temizlik Araçları

Sponsorlu Bağlantılar

Kişisel Bakım ve Temizlik Araçları kişisel temizlik gereçleri nelerdir - kişisel bakım nasıl olur
Kir ve Kirlenme Nedir

Biyolojik Kirlenme, Hava kir

Ter bezlerinden deri yüzeyine ter, üre ve diğer metabolizma artıkları salgılanır. Ter, boşaltım sisteminin bir parçasıdır. Atıklarla kaplanan deri, aynı zamanda yağ bezlerinden salgılanan yağ ile kirlenmeye devam eder.


Yağ, ter, epidermis hücreleri, çevreden bulaşan toz, organik ve inorganik maddeler kiri meydana getirir. Kir, yukarıda sıralanan maddelerin bir karışımıdır. Kirlenme hergün giderek artan bir olaydır. Kirlenme oranına göre temizlenme alışkanlığı kazanılmalıdır.

Kirlenme, beslenme alışkanlığı, uygun giyim, çalışma hayatı ve yaşanan ortam ile yakından ilişkilidir.

Kirin ve Kirlenmenin Zararları


Kir, vücudumuzu örten deri dokusunun solunum, boşaltım ve duyu alma işlevlerini azaltır ya da bozar. Kir uzun süre deride kalırsa, kokuşma meydana gelir. Ter ve kir kokusu çevreyi rahatsız ederek kişisel ilişkileri bozar.


Kir giyeceklerin kirlenmesine neden olur. Kirli ve kir kokan giyecekler kişinin fiziksel görünüşünü bozar. Kirli giyecekler çabuk eskir ve temizleme giderlerini artırır. Kirli deri ve giyeceklerde patojen mikroorganizmalar daha kolay çoğalır. Kirli insan hem kendisi hem de çevresi için bir enfeksiyon kaynağıdır. Kir enfeksiyonun bulaşmasında bir araçtır.


Temizlik Araç Gereçleri, Kir Nasıl Çıkar


Kişisel hijyende kullanılan araç ve gereçler kişisel olmalıdır. Hijyen araçları, başkaları tarafından kullanılmamalıdır. Kullanılması halinde bir çok hastalıklar insandan insana bulaşır.

Topluma açık duş, banyo ve hamam gibi yerlerde dahi herkes kendi eşyalarını kullanmaya özen göstermelidirler.


Hijyen araç-gereçleri, aile bireyleri arasında da belirlenmelidir.

Berber, kuaför gibi genel yerlerde bir defa kullanılıp atılan eşyalar kullanılmalı, çok kullanımlı eşyalar antiseptiklerle her kullanımdan sonra temizlenmelidir.


Hijyen kurallarına uyulmaması halinde bir çok enfeksiyon hastalıkları yanında, mantar hastalıkları, Hepatitler, AİDS ve diğer sosyal hastalıklar sağlam kişilere bulaşır.


Temizlik araçlarının başında su ve sabun gelir. Su tüketimi uygarlık ölçütüdür. Temizlik su ile birikte sabun ile yapılır. Sabun, kimyasal yapısı nedeniyle kiri eriten ve moleküllerine bağlayan bir özelliğe sahiptir.


Kirin erimesi ve sabun moleküllerine bağlanması için yeterli sürede sabunun kullanılması gerekir. Bu süre 3-5 dakika olmalıdır.

Sabun aynı zamanda antiseptiktir. Bu nedenle kirdeki mikroorganizmaların zararsız hale gelmeleri ve deriden atılmaları sağlanır. Sabunlanmadan sonra bol su ile durulanmak temizlenmeyi tamamlar. Kirin eritilmesi ve atılmasında banyo suyunun ısısı da çok önemlidir. Sıcak banyolar daha etkilidir.


Kişisel hijyen araçlarından diş fırçası, tarak, tırnak makası, el fırçası, banyo lifleri, sünger ve bunun gibi araçların temiz olması sık sık değiştirilmesi ve yenilenmesi, uygun olanının seçilmesi sağlığın korunması için önemlidir. Uzun süre kullanılan kişisel hijyen araçlarında bazı mikroorganizmalar üreyebilir.

Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Haberleşme Araçları nelerdir? SeevalKT 5n1k 0 05-09-2013 09:00
Kişisel Bakım ve Güzellik Rehberi - Sneha Vij UzZMaN Kitap Tanıtımı 1 06-24-2011 09:47
Kişisel Bakım ve Sağlık Bilgili Genel Sağlık 0 10-24-2010 23:01
2010 Kişisel Bakım Trendleri shekerkisS Moda 0 05-11-2010 22:45
gelinler için kişisel bakım önerileri.... shekerkisS Nişan ve Evlilik Evreleri 0 05-03-2010 17:16Powered By vBulletin® Copyright ©2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose