AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > Sağlık Hakkında Herşey > Sağlık > Genel Sağlık

Burun Spreyi Kullanırken Dikkat Edin

Genel Sağlık
Burun Spreyi Kullanırken Dikkat Edin, ve Burun Spreyi Kullanırken Dikkat Edin bebeklerde burun spreyi zararlımı, burun fisfisi, burun spreyi zararlımı, burun spreyinin zararları, burun spreyleri zararları, burun spreyleri zararlımı, burun spreylerinin zararları, burun spreyı zararları, deniz suyu burun spreyi zararları, deniz suyu spreyi nasıl kullanılır, okyanus suyu burun spreyi zararları, serum fizyolojik sprey, hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
10-18-2010 19:03 Yazan: TUtHiii
Burun Spreyi Kullanırken Dikkat Edin

Burun Spreyi Kullanırken Dikkat Edin

Sponsorlu Bağlantılar

Burun Spreyi Kullanırken Dikkat Edin kalp hastalığı riskleri - burun spreyi zararları - kalp sağlığı


Burun Spreyleri Kalp Hastalarında Riskli Olabilir


GAZİ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ PROF. DR. USLU: -''DOKULARI KÜÇÜLTEN DEKONJESTAN SPREYLER, NADİREN HASSAS BÜNYELERDE VE ÖZELLİKLE KALP SORUNU OLANLARDA, NORMAL DOLAŞIMA KARIŞABİLDİĞİ İÇİN KALBE BİR MİKTAR YÜK BİNDİRMEKTEDİR'' -''KALBİN YÜKÜNÜN ARTMASI, KALP RİTMİNDE SORUNLARA YOL AÇABİLİR. KALP RİTMİNİN ARTMASI SONRASINDA HASTALAR ÇARPINTI HİSSEDEBİLİR''


Burun tıkanıklığı tedavisinde kullanılan spreylerden dokuları küçülten ''dekonjestan''ların, nadiren, hassas bünyelerde ve özellikle kalp sorunu olanlarda, normal dolaşıma karışabildiği için kalbe yük binmesine yol açabildiği bildirildi.

Gazi Üniversitesi (GÜ) Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sabri Uslu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, birçok kişide burun tıkanıklığının görülüğünü, ancak sebeplerinin farklı olduğunu belirtti.

Burun tıkanıklıklarını gidermek için sıklıkla burun spreylerinin kullanıldığını ifade eden Prof. Dr. Uslu, burun spreylerinin mutlaka hekimin tavsiye ettiği kullanım sıklığında uygulanması gerektiğini vurguladı.

Uslu, burun spreylerinin, ''serum fizyolojik'', son dönemlerde daha çok kullanılan ve halk arasında ''okyanus suyu'' olarak bilinen özel sıvılar, burun içindeki dokuları geçici süreyle küçülten ''dekonjestan'' ve uzun kullanımlık ''steroid'' içerikli çeşitli türleri bulunduğunu kaydetti.

Deniz suyu içeren spreylerin mekanik temizlik için kullanıldığını dile getiren Prof. Dr. Uslu, bu tür spreylerin aşırıya kaçılmadan uzun süreli olarak kullanılabileceğini dile getirerek, okyanus suyu ve serum fizyolojiklerin, daha çok çocuklarda burun salgısını temizlemek amacıyla kullanıldığını, ayrıca burun operasyonlarında içerdeki birikintilerin temizlenmesi ve dokuların rahatlaması için uygulandığını bildirdi.


-DEKONJESTAN SPREYLERİN KULLANIMINA DİKKAT-


Dokuları küçülten spreylerin kullanımının daha kısa süreli olması gerektiğine dikkati çeken Sabri Uslu, şu bilgileri verdi:

''Dekonjestanların dokuları küçültücü etkisi olduğu için bir müddet nefes almada rahatlık sağlar, ancak uzun süreli kullanımlarda dokuların gevşeme küçülme ahengini kaybedeceği için ilaç etkisiz hale gelir. Bunun sonucunda da tam tersine burun içerisinde şişkinliğe ve tıkanıklığa yol açabiliyor. Dokular daha kırılgan hale geldiği için hem şişkinilik, hem de kanamaya neden oluyor. Bunun için, istisnai durumlar hariç, 1 haftadan fazla kullanılmamalıdır.''

Prof. Dr. Uslu, dekonjestanların kullanımında dikkatli olunması gerektiğini dile getirerek, ''Bu tür burun spreyleri, nadiren hassas bünyelerde ve özellikle kalp sorunu olan kişilerde burun içerisine sıkıldığında, normal dolaşıma karışabildiği için kalp üzerinde ritm artırıcı bir etki yapabilir. Kalp ritminin artması sonrasında hastalar çarpıntı hissedebilir. Bazen de hassas bünyelerde tansiyonu artırıcı etkisi olabilir'' uyarısında bulundu.

Uslu, steroid içeren spreylerin ise uzun süreli kullanıma müsait olduğunun altını çizerek, bu tür spreylerin dokudaki şişkinlik yaratıcı reaksiyonları azalttığını için solunumda rahatlık sağladığını bildirdi. Steroid içerikli spreylerin, daha çok kronik sinüzitte kullanılabileceğini ve kullanım sıklığının bir aydan fazla süre olabileceğini kaydetti.

Uslu, burnun kemik yapısından kaynaklı solunum güçlüğü çeken kişilerin ise sürekli çeşitli burun spreyleri kullanarak soruna çözüm aramasından ziyade KBB uzmanına başvurması ve gerekli görülmesi halinde cerrahi operasyonun tercih edilmesinin uygun olduğunu kaydetti. Uslu, ''Çünkü, altta yatan sorun çözülmedikçe, bu tür ürünlerin kullanımı geçici çözümler olacaktır. Burun tıkanıklığı yakınması olanlarda çözüm, uzman hekimin muayene ve değerlendirmesi sonucunda uygun cerrahi müdahale ya da ilaç tedavisi ile bulunabilecektir'' dedi. (AA)Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Cep Telefonu Kullanırken Nelere dikkat etmeliyiz? dBuse 5n1k 0 06-11-2013 04:07
Pusulayı Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? dBuse 5n1k 0 05-22-2013 04:07
İlaç Kullanırken Aldıgınız Gıdalara Dikkat edin giray41 Genel Sağlık 0 10-06-2010 14:30
Bilgisayar Kullanırken Gözlere Dikkat Avea Genel Sağlık 0 12-07-2009 21:53
Parfüm Kullanırken Dikkat... Vodafone Sağlık 0 12-04-2009 21:56Powered By vBulletin® Copyright ©2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose