AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > Sağlık Hakkında Herşey > Sağlık > Genel Sağlık

Kas Yırtılması Nedir

Genel Sağlık
Kas Yırtılması Nedir, Kas Yırtılması Nedir Kas Yırtılması Nedir kas yırtılması hakkında bilgi - kas yırtılması nasıl olur - kas yırtılmasının belirtileri ve tedavisi KAS NEDİR? Kaslar, iskelet sistemimizi saran ve bununla birlikte vücudumuzun hareketini sağlayan yapılardır. Kaslar, lif adı verilen küçük telciklerin birleşmesinden meydana gelmiştir. KAS YIRTILMASI NEDİR? KAS YIRTILMASI NASIL OLUR? Kas yırtılmasıAşırı zorlanmaya bağlı olarak liflerin arasında oluşmuş olan bir kanamaya kas yırtılması denir. Kasın yapmış olduğu çok fazla hareket de yırtılmaya neden olabilir. Mesela ve Kas Yırtılması Nedir kas dikilmesi, kas yırtıgı ne kadar surer, kas yırtılması kaç günde geçer, kas yırtılması kaç günde iyileşir, lif kopması kac gunde iyilesir, lif kopması kaç gün sürer, lif kopması kaç günde geçer, lif kopması nasıl olur, lif kopması ne kadar sürede iyileşir, topuk kası yırtılması, topuk yirtilmasi, topukta kas yırtılması, hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
09-30-2010 14:00 Yazan: RittyBoy
Kas Yırtılması Nedir

Kas Yırtılması Nedir

Sponsorlu Bağlantılar

Kas Yırtılması Nedir kas yırtılması hakkında bilgi - kas yırtılması nasıl olur - kas yırtılmasının belirtileri ve tedavisi

KAS NEDİR?


Kaslar, iskelet sistemimizi saran ve bununla birlikte vücudumuzun hareketini sağlayan yapılardır. Kaslar, lif adı verilen küçük telciklerin birleşmesinden meydana gelmiştir.

KAS YIRTILMASI NEDİR? KAS YIRTILMASI NASIL OLUR?


Kas yırtılmasıAşırı zorlanmaya bağlı olarak liflerin arasında oluşmuş olan bir kanamaya kas yırtılması denir. Kasın yapmış olduğu çok fazla hareket de yırtılmaya neden olabilir. Mesela bir kolumuzun açma kapama hareketinin günlük limiti diyelim ki 500 kez iken, bu hareketin 700 kez yapılması da kas yırtıklarına neden olabilir. Kas yırtılması " birdenbire olur ve buna, ilgili kas gruplarında şiddetli ağrı eşlik eder. Kas, yaralandığı zaman fonksiyonu devam eder.


Kas yırtılmaları ağır yükler taşıyan hamallarda, sporcu ve işçilerde daha sık görülür. Bunun yanı sıra vücut geliştirme sporcularında, haltercilerde ve futbolcularda da görülür. Bunun nedeni ısınma hareketlerinin yapılmadan çalışılmaya başlanmasıdır. Unutmayalım ki kas soğukken yırtılmaya daha yatkındır.


Hafif egzersiz bile olsa ısınmadan yapılan açma ve germe hareketleri yırtıklara neden olabilir.

KAS YIRTILMASI BELİRTİLERİ


* Kas bütünlüğünün bozulması,

* İleri derecede kanama,

* Şişlik (hematom) ve kızarma,

* Belirgin bir ağrı,

* Kuvvet ve hareket kaybı,

* Kasta renk değişikliği,

* Kramplar,

* Kaslarda el ile hissedilebilir bir boşluk.

Kas yırtıldığı anda ne yapmalıyız?


* Aktivite durdurulmalı,

* Kanama ve hasarı artıracak ilgili dokuyu zorlayacak hareketler yapmamalı,

* Masaj, sıcak benzeri uygulamalardan kaçınılmalı,

* Soğuk uygulanmalı,

* Koruyucu bandaj veya atel yapılmalıdır.


KAS YIRTILMASI TEDAVİSİ:


Tedavide ana prensip kanamanın oradan uzaklaşmasını sağlamaktır. Bunu sağlamak için de ilk lif koptuğu andan itibaren 48-72 saatlik bir süreçte kanamayı azaltmak için buz tedavisi uygulanmalıdır. Çünkü buz uygulaması ile yaralanan bölgeye giden kan akımı azalır. Buz tedavisi minimum günde 3 defa 20 dakikalık dilimlerde uygulanmalıdır. O bölgenin cildini korumak için de havlu koyulması gereklidir. Aynı zamanda kanamayı azaltan antienflamatuar ilaçları da kullanılmalıdır. Ağrı bittiği zaman egzersiz programları ve fizik tedavi ile kasın eski performasyunu kazanması da tedavinin ana prensipleri arasında yer alır.


Yırtık, ufak bir kas alanını ilgilendiriyorsa hasta dinlendirilir, alçı ya da alçı atel uygulanır. Ağrı kesici ilaçlarla üç hafta içinde iyileşme sağlanır. Kaslar dinlendirilirken kasın boyu en kısa durumda tutulmaya çalışılır. Kas yırtığı çok büyükse, yırtık uçların cerrahi olarak birbirine dikilmesi daha uygundur. Bunun yanı sıra kepek ile sirke hamur haline getirerek ısıtılır. Bu hamuru yırtılan kasın üzerine koymak sureti ile de evde bakım yapabiliriz.


Tedaviden sonraki iyileşme süreci ise kas yırtılmasının dercesine göre değişir. Küçük kas lifi yırtılmaları 2 ile 3 hafta sonra iyileşir. Daha büyük bir kas yırtılması ise tam bir iyileşme için 6 haftaya kadar bir sürede iyileşebilir.

Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
RAP Nedir Hip Hop Nedir Vede TarzLarı Nedir ? [FULL DeTaY anLatım ] dBuse 5n1k 0 06-12-2013 09:00
Dispne nedir fizyolojik pulmoner nedir tedavisi nasıl olur UzZMaN Bakım Güzellik 0 11-23-2010 08:01
Damak Şişmesi nedir nasıl gerçekleşir tedavisi nedir ? UzZMaN Bakım Güzellik 0 11-06-2010 13:00
Kas Yırtılması Belirtileri RittyBoy Genel Sağlık 0 09-03-2010 14:00
Vajinanın Yırtılması Bilgili Kadın Sağlığı 0 12-13-2009 17:56Powered By vBulletin® Copyright ©2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose