AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > Sağlık Hakkında Herşey > Sağlık > Genel Sağlık

Omega 3 Hapı - Omega Hakkında Bilgi

Genel Sağlık
Omega 3 Hapı - Omega Hakkında Bilgi, Omega 3 Hapı - Omega Hakkında Bilgi Omega 3 Hapı - Omega Hakkında Bilgi Omega 3 Hapı Faydalari - Marincap Hapı Hakkında - Omega Nedir - Omega Nelere Faydalıdır - Omeganın Vucuda Etkileri Yağların, sağlığımız üzerindeki etkilerini inceleyen pek çok araştırma yapıldı. Sonuç olarak sağlıklı ve uzun bir yaşam için yağlara ve genç kalmak için de yağ asitlerine ihtiyacımız olduğu ortaya çıktı. Aylık yemek ve mutfak kültürü dergisi özellikle son zamanlarda çok konuşulan, pek de ve Omega 3 Hapı - Omega Hakkında Bilgi balık yağı hapı kullanım şekli, en iyi omega 3 hapı, hangi omega 3 hapı, konsantrasyon hapı, marincap faydaları, marincap kilo aldırırmı, marincap omega 3 faydaları, omega 3 hapi, omega 3 hapi kilo aldirirmi, omega 3 hapları, omega 3 hapının faydaları, omega 3 kullanım şekli, hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
09-22-2010 16:01 Yazan: Bilgili
Omega 3 Hapı - Omega Hakkında Bilgi

Omega 3 Hapı - Omega Hakkında Bilgi

Sponsorlu Bağlantılar

Omega 3 Hapı - Omega Hakkında Bilgi Omega 3 Hapı Faydalari - Marincap Hapı Hakkında - Omega Nedir - Omega Nelere Faydalıdır - Omeganın Vucuda Etkileri


Yağların, sağlığımız üzerindeki etkilerini inceleyen pek çok araştırma yapıldı. Sonuç olarak sağlıklı ve uzun bir yaşam için yağlara ve genç kalmak için de yağ asitlerine ihtiyacımız olduğu ortaya çıktı. Aylık yemek ve mutfak kültürü dergisi özellikle son zamanlarda çok konuşulan, pek de bilinmeyen Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri hakkında bilgi veriyor.


Yağlar, uzun yıllar kilo aldırmaktan tutun da cilt sorunlarına, kalp hastalıklarına ve kanser gibi ölümcül hastalıklara kadar pek çok sağlık sorununun sorumlusu olarak suçlu sandalyesine oturtuldu. Bu nedenle bize söylenen hep sağlıklı ve uzun yaşamak için yağ tüketimini en aza indirgememiz hatta formda kalabilmek için tamamen uzak durmamız oldu.


Oysa yaşam için ihtiyacımız olan en önemli besin kaynaklarından biri, yağlar. Yağlar olmadığı takdirde vücudumuz sağlık için çok gerekli olan A, D, E ve K vitaminlerini özümseyemiyor. Yağlar, önemli enerji kaynağı. 1 gram yağ, protein ve karbonhidratların iki katı kadar enerji sağlıyor ve vücudun enerji kıtlığında depolanabiliyor. Ayrıca sinir sistemi, beyin ve cinsiyet gibi hayati vücut işlevleri ve vücut ısısını dengeliyor. Yağların bir diğer artısı da kalp, böbrek ve sinirler gibi yaşamsal organların etrafını sararak zedelenmelerini önlemeleri. Yağlar ayrıca vücudumuzda yapılamayan ve ancak besinler yoluyla alınan “omega” denilen yağ asitlerinin vücuda alımını sağlıyor.


OMEGA NEDİR?


‘Omega’ ismini kimyasal yapısından almış. Halk arasında “balıkyağı” olarak bilinen Omega-3 ile bitkisel yağlarda bulunan Omega-6 yağ asitleri döllenme anından başlayarak anne karnından itibaren yaşam boyunca vücudumuzdaki doku hücrelerinin önemli yapı taşlarını oluşturuyorlar. Bağışıklık sistemini güçlendirerek kalp, kanser, romatoit artrid ve sedef hastalıklarından koruma sağlıyor.


Bilim adamlarının benzersiz ve güçlü ilaç olarak adlandırdıkları Omega-3 yağ asitleri olmadan “beden çöker” demek hiç de abartılı olmaz. Çünkü bu yağ asitleri hücrelerin davranışını kontrol ediyor ve her hücre nasıl işliyorsa, bedenin tümü de öyle işliyor. Hücrelerin her birindeki en ufak bir yağ asidi dengesizliği, onların çıldırmalarına ve tüm bedende kaos ortamı oluşturmalarına yol açıyor.


Omega-3, retina, beyin ve sperm hücrelerinin işlevlerini hatasız olarak yerine getirmeleri açısından gerekli. Eksikliği, retinada görme fonksiyonunun azalmasına yol açabiliyor. Ayrıca, ruh hali, konsantrasyon, bellek, dikkat ve davranış bozukluklarına neden olabiliyor.


Omega-3 doğanın en harika çok yönlü ilaçlarından biri. Kolesterol düşürücü ilaçlar kadar etkili. Yüksek trigliseridler için bilinen en iyi ilaç. Ayrıca damar sertliği ve tıkanıklılığı, enfeksiyon hastalıkları ve davranış bozuklukları üzerinde olumlu etkilere sahip.


Gerek Omega-3 gerekse Omega-6 yağ asitlerinin dengeli alımı, sağlığımız için temel olan ideal kan dolaşımını sağlıyor. Ayrıca beynin gelişimine, sağlıklı büyümeye ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı oluyor. Cildin nemini koruyarak, genç görünmesine ve tüm cilt hücrelerinin işlevlerini düzenlenmesine yardımcı oluyor.


Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından önerilen ideal denge, her 5-10 gram Omega-6 yağ asidine karşılık 1 gram Omega-3 yağ asidi şeklinde. Aşırı Omega-6 yağ asiti alımı Omega-3 yağ asitlerinin yararını baltayabiliyor.


Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri vücutta görevleri gereği kendi aralarında sürekli rekabet halindedirler. Omega-3, kanın akışkanlığını sağlarken, Omega-6 pıhtılaşmayı artırıyor. Omega-6, büyüme ve cilt için gerekli, Omega-3 ise sağlıklı ve uzun bir ömrün anahtarı. Aşırı Omega-6 alımı kanı pıhtılaştırmanın yanı sıra kolesterol plaklarının oluşumunu kolaylaştırıp, alerji ve iltihaba bağlı hastalıkların gelişimine yol açıyor.


Omega-3 ise tam tersini yani kanın pıhtılaşmasını, kolesterolün yükselmesini ve iltihabi hastalıkların oluşumunu engelliyor.


Omega-6 en çok bitkisel sıvıyağlarda, Omega-3 ise en çok yağlı balıklarda bulunuyor. Balıklar bu maddeyi yosun ve planktonlardan elde ediyorlar.


OMEGANIN YARARLARI


Omega yağlarının dengeli alımı vücudu pek çok hastalıklardan koruyor.


Kalp hastalıklarına karşı koruyor

Kötü kolesterolü düşürüp, iyi kolesterolü artırıyor. Düşük kolesterol seviyesini normal değere çıkartıyor. Kalp krizinde etken bir rol oynayan trigliserid seviyesini azaltıyor. Kanın akışkanlığını sağlayarak, kalp tarafından kolayca pompalanmasına yardımcı oluyor. Böylece damar tıkanıklığı (tromboz) ya da damarlara yağ birikimini (arterioskelerosis) önlüyor. Kalp krizi riskini en aza indirgiyor. Kalp hastalıklarının bir sebebi de ırsidir. Bu nedenle ailesinde kalp hastalığı olanların küçük yaşlardan itibaren dengeli omega yağı almaları ilerki yaşlarda kalp riskini azaltabiliyor.


Kansere karşı etkili

Vücudumuzda bulunan kötü huylu hücreleri baskı altında tutabilmek ve yok edebilmek için bağışıklık sistemi omega yağlarından güç alıyor. Yapılan araştırmalarda göğüs, prostat ve kolon kanseri başta olmak üzere pek çok kanser türünde omega yağ asitlerinin yararlı olduğu gözlendi.


Kangreni önlüyor

Kanı inceltip damarları koruyor ve pıhtılaşmayı önlüyor. Kanın tüm vücutta dolaşmasını sağlayarak parmak ucu hissizleşmesini, el ve ayak parmaklarının dolaşıma bağlı üşümesini önlüyor veya azaltıyor.


Diyabeti geciktiriyor

Yapılan son araştırmalar balıkta bulunan Omega-3 yağ asitlerinin insülinin işlevini artırarak ve diyabette özellikle de tip II diyabetlilerde hastalığı geciktirdiği ortaya çıktı.


Yaşlanmayı durduruyor

Omega yağ asitleri serbest radikallere karşı savaşarak cilt hücrelerinin yaşlanmasını engelliyor. Hücreleri yenileyip cildi güzelleştiriyor.


Migrene iyi geliyor

Kanın beyin damarlarında rahatça dolaşmasını sağlayarak migren tipi ağrıları önlüyor.


İltihabi hastalıkları önlüyor

Güçlü bir bağışıklık sistemi için omega yağları çok önemli. Başta gribal enfeksiyonlar olmak üzere, sedef, romatoit artartrit, astım ve alerji gibi hastalıkların tedavisinde önemli rol oynuyor.


Depresyonu tetikliyor

Yeni Zelanda, Kanada ve Almanya gibi Omega-3 yağının Omega-6 yağına oranla daha az tüketildiği toplumlarda depresyon vakaları, dengeli Omega-3 yağı tüketen Japonya’dan 5 kat daha fazla.


OMEGA YAĞLARI EN ÇOK KİMLERE GEREKLİ?


Hamile kadınlar ve bebekler

Omega, anne karnındaki bebeğin sağlıklı gelişimi için elzem bir yağ asidi. Beyin, kalp, damarlar ve gözlerin sağlıklı gelişmesinde önemli rol oynuyor. İnsan beyni doğumdan önceki son üç ayda hızla büyür,doğumdan sonraki ilk 12 haftada bu büyüme hızı 3 kat artıyor. Bu nedenle hamile ve emzikli annelerin Omega-3 ve Omega 6 içeren gıdaları yeterince ve dengeli biçimde almaları çok önemli.Omega-3 ve 6 dengesiyle beslenen annelerin bebeklerinde beyin,sinir sistemi ve görme yetenekleri sağlıklı gelişiyor. Omega yağları ayrıca,çocuğun matematik zekasını geliştirip,okuma,telaffuz ve yazma beceresini arttırıyor. Eksikliği halinde çocuklarda davranış bozukluklarına (hiperaktivite,dikkat eksikliği gibi) yol açıyor.


Yetişkinler

Zamanla bu yağ asidinin azalması bellek kaybı, bunama ve depresyon gibi sorunlara yol açıyor. Bunama hastalığı olarak bilinen Alzheimer üzerinde yapılan araştırmalarda hastalığın balık yemeyen toplumlarda daha sık rastlandığı ortaya çıktı. Omega yağları ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirerek pek çok ölümcül hastalığın tedavisinde de önemli rol oynuyor.


OMEGA YAĞ ASİTLERİ HANGİ BESİNLERDE BULUNUYOR?


Omega-3 (Alfa linolenik asit): Yağlı balıklar ve deniz ürünleri (özellikle uskumru, sardalye, hamsi ve somon gibi) ceviz, badem, soya filizi, kuru fasulye, soya fasulyesi, nohut, mısır, mısır unu, keten tohumu yağı, tatlı patates, marul, lahana, brokoli ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunuyor.


UZMANLARIN ÖNERİSİ


Haftada en az 2-3 kez balık yiyin. Balığı kızartmak yerine ızgara ya da buğulama olarak yemeyi tercih edin. Eğer ailenizde kalp hastalığı varsa Omega-3 içerikli bir beslenme alışkanlığı edinin ve bunu ömür boyu sürdürün. Dengeli omega yağ asidi alımı, sizi kalp krizi riskinden koruyacak.


Hamileler ve süt veren anneler haftada 4-5 kez balık yemeli. Balık yemediği günler Omega-3 yağ asitlerini içeren besinleri almalı.


Her sabah kahvaltıda 2-3 ceviz yiyin. Balık kadar olmasa da değerli bir Omega-3 kaynağı olan ceviz, kalbi koruyor ve beynin performansını artırıyor.


Orta yaşlılar ‘alzhemeir’ hastalığından korunmak için bol bol balık yemeli. Bu mümkün değilse doktora danışarak balıkyağı hapları almalı.


Omega 3 Hapi Detayli Bilgi

Omega 3 Hapı - Omega Hakkında Bilgi

Ürün İçeriği: Omega-3 (500mg), balık jelatini kapsülü (95 mg), E vitamini. Bir kutu içinde 120 likid kapsül bulunmaktadır.


Ürün Özellikleri: Bu gıda 300 mg EPA, 200 mg DHA yağ asidi içerir.


EPA/DHA kalp damar sağlığının korunmasına yardımcı olur.


DHA yağ asidi beynin normal gelişimi ile göz ve sinir sisteminin gelişimine yardımcı olur.


Omega-3 yağ asitleri için yeterli tüketim miktarı 1,6/gündür.


DHA için yeterli tüketim düzeyi 1-3 yaş grubu için 0,7g/gündür.


4-8 yaş grubu için 0,9 g/gündür.


9-13 yaş grubu için 1,5 g/gündür.


Önerilen Kullanım Şekli: Günde 2 kapsül kullanılması önerilir.


Omega 3 balık yağını sağlıklı bir yaşam için her yaş grubundan insanlar güvenle kullanabilir. Omega 3 balık yağı vücudun birçok hayati fonksiyonunda koruyucu rol oynamaktadır. Oromega 3 yağlı balıkların düzenli tüketilmediği durumlarda sağlıklı vücut ve zihin gelişimi için diyete destek olarak kullanılır.

Omega-3 yağ asitlerinin kulanımının faydaları

Omega-3 yağ asitleri esansiyel yağ asitleridir. En önemli omega-3 yağ asitleri EPA ve DHA dır. EPA ve DHA omega-3 yağ asitleri vücutta sentezlenmeyip dışardan alınması şart olan yağ asitleridir.


Çocuklarda Omega-3 yağ asitlerinin kullanımının;

- Beden ve zeka gelişimi.

- İmmün sistem gelişimi

- Retina gelişimi

- Öğrenme güçlüğü giderme

-Davranışsal bozuklukları düzeltme üzerinde olumlu etkileri mevcuttur.


Emzirme döneminde

Omega-3 yağ asitlerinin kullanımının çocuklarda;

- Merkezi sinir sistemi gelişimi

- Erken dil gelişimi

- Psikomotor gelişimi

- İmmün sistem gelişimi

- Zekâ gelişimi üzerinde olumlu etkileri olduğu bildirilmektedir.


Erişkinlerde Omega-3 yağ asitlerinin kullanımı;

Antienflamatuar, Antimitogenik, Antitrombogenik ve Hipotrigliseridemik etki sonucu;kandaki kolesterol (LDL kolesterol seviyesini düşürürken, HDL seviyesinin artmasına yardım eder) ve trigliserid seviyesini düşürür. Kalp krizlerinden kaynaklanan ani ölümleri azaltır. Kanı inceltir ve damar içinde pıhtılaşmasını engeller. Kan basıncını (tansiyon) düzenler.


- Damar sertliği oluşumunu yavaşlatır ve kalp damar sistemi hastalıklarını azaltır.

- Kanser riskini azaltır.

- Yaşa bağlı hastalıkları önler.

- Depresyonu, anksiyeteyi ve uykusuzluğu belirgin şekilde düzelttiği saptanmıştır.

- Erişkinlerin mental fonksiyonlarının iyileştirilmesinde balık yağının önemli bir yeri vardır

- Bipolar hastalıkların, Alzheimer’in, şizofreninin önlenmesinde ve tedavisinde, özellikle stres seviyesinin düşürülmesinde etkili olduğu gösterilmiştir.

-Emboli nedeniyle gelişen felç riskini azaltır.- Romatoid artritin önlenmesinde önemli bir etkendir.

Omega-3 konusundaki araştırmalar göz önüne alındığında, haftada 3-4 kez yağlı balık yememiz, zeytinyağı, ceviz gibi bitkisel kökenli omega-3 kaynaklarını sıkça kullanmamız gerekmektedir. Balık yiyemeyenler veya ek omega-3 kullanımına ihtiyaç duyanların Oromega 3® balık yağını kullanmaları uygun bir seçenektir. Kokusuz ve içimi kolaydır. Her yaş grubu için kullanılabilir.
Kaynak: omega3.com

Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Omega 3 Nedir dBuse 5n1k 0 05-13-2013 19:06
Omega 3 Eksikliği Belirtileri dBuse Genel Sağlık 0 11-05-2012 23:40
Omega 3 Metabolizmayı Güçlendiriyor buqunasK Genel Sağlık 0 02-27-2012 23:40
Omega - Omega 3 Haplarının Kullanımı UzZMaN Genel Sağlık 0 09-22-2010 16:00
Omega Messenger 2.9.4 Harrby Msn Messenger 0 03-19-2010 19:40Powered By vBulletin® Copyright ©2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose