AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > Sağlık Hakkında Herşey > Sağlık > Genel Sağlık

Göğüs Kafesinde Hissedilen Ağrılar

Genel Sağlık
Göğüs Kafesinde Hissedilen Ağrılar, ve Göğüs Kafesinde Hissedilen Ağrılar gogus kafesi batmasi, gogus kafesi ortasında agrı, gögus ortasinda agri, gögüs ortasında batma, göğüs batması, göğüs kafesinde acı, göğüs kafesinde ağrı, göğüs kafesinde batma, göğüs kafesinde batma hissi, göğüs kafesindeki ağrı, göğüs kafesinin ortasında ağrı, sol göğüs kafesinin altında ne var, hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
09-17-2010 13:00 Yazan: UzZMaN
Göğüs Kafesinde Hissedilen Ağrılar

Göğüs Kafesinde Hissedilen Ağrılar

Sponsorlu Bağlantılar

Göğüs Kafesinde Hissedilen Ağrılar göğüs kafesi ağrılarının sebepleri - ülser ağrısı - özefagit ağrısı - kalın bağırsaktan kaynaklanan ağrılar - angina ağrısıÜlser Ağrısı


En yaygın ve en rahatsız edici belirti ağrıdır. Ağrı, hafif açlık ağrısı ya da tırmalamadan bıçak batması gibi şiddetli düzeyler arasında değişir. Ağrının yeri değişik olabilmekle birlikte bazen göğüs kafesinin tam altında, ortada ve batıcı tarzdadır.Kimi zaman ağrının yeri parmağınızın ucuyla gösterilecek kadar kesindir; ama çoğunlukla ağrı, karnın alt kısmı, göğsün üst kısmı, omuz, kürek kemiğinin alt bölümü ya da doğrudan sırtta hissedilebilir.


Ağrı çoğunlukla yemekle ilişkilidir ki, bu; durumu daha da güçleştirir. Bazıları birkaç bisküvi veya süt alarak geçici bir rahatlık sağlayabilirler. Gece uykudan uyanma yine sık görülen belirtiler arasındadır. Uyanma, öğünlerin ve uykuya dalmanın zamanıyla bağlantılı olsa da ortalama olarak 02.00′dedir. Hemen her durumda az bir şey atıştırmak ağrıyı oldukça giderir; işte bu nedenle “ülseri besleme” terimi ortaya atılmıştır.


Diğer belirtiler


Mide bulantısı, kusma ve iştah kesilmesi başta gelir. İştah kesilmesi çoğu kez özellikle de gastrik ülserli daha yaşlı kimselerde kilo kaybına neden olur. Bir diğer sık belirti göğüs yanmasıdır (mide kaynaması). Bu göğüs kemiğinin altında, derinden gelen sıcak bir yanmadır. Özellikle sırtüstü yatarken şiddetlenir ve mide suyunun ösofagusa geçmesi sonucu meydana gelen iltihaplanmaya bağlıdır. Bu olay aynı zamanda ağıza lezzetsiz ve acı bir sıvının gelmesine de neden olur. İshal, peptik ülserlerde seyrek olarak görülür ve genellikle de başka nedenden dolayı ağrı meydana gelirse vardır.


Peptik ülserler, tedavi edilmeseler bile, kendiliklerinden oluşup geçerler. Belirtiler, haftalar, aylar, hatta yıllarca sürebilir. Ancak, eğer tekrarlayıcı nitelikteyseler, belirtiler başlangıçta nispeten daha yumuşak olduklarından ülser derece derece her hecmede ilerler ve ancak yıllar sonra bir doktora gitme gereği duyulur. Bazı kimselerde ise ülser tam anlamıyla geçer; bu nedenle hiç tanısı konmamış birçok ülser vardır.


Benzer ağrının diğer nedenleri


Bütün ülserler aynı tip ağrı oluşturmadığı gibi, başka durumlarda da ülser ağrısı taklit edilebilir. Ağrınızın bazı özellikleri bize ipucu verse de, altında yatan nedeni anlamamıza yeterli değildir. Sindirim kanalında ya da komşusu olan bir organın hastalığında karnın üst bölümünde ağrı meydana gelir.


Daha önce sözedilen ösofagit’te peptik ülser olmaksızın ağrı duyulur. Aside alışık olmayan ösofagus mukozası, gevşek kalan kardiadan yukarı geçen mide suyundan zarar görür. Gevşek kardianın nedenlerinden biri hiatus hernisi adı verilen mide fıtığıdır.


Ösofagusun diyafram kasını geçtiği özel deliğin genişlemesi sonucu midenin üst bölümü buradan yukarı çekilir, yani fıtıklanır.


Midenin ve duodenumun iltihaplanması (gastrit ve duodenit) da peptik ülser benzeri ağrıya neden olabilir. Bazı doktorlar da bunları akraba hastalıklar kabul ederek aynı tedaviyi uygularlar. Gastrit daha çok, aşırı alkol alımıyla ya da bazı ilaçları kullanmakla ortaya çıkabilir. Bu konu tedavi bölümünde daha ayrıntılı ele alınacaktır.


Kalın bağırsaklardan kaynaklanan, kabızlığa veya aşırı Kasılmaya bağlı ağrı karnın (batın’ın) herhangi bir yerinde şiddetli olarak duyulur.


Safra taşına bağlı ağrı sağ göğüs kafesinin altında ve peptik ülserden daha şiddetli olarak duyulursa da doktorlar bu ikisini ayırırken tam anlamıyla emin olamazlar Ender olarak ağrı pankreastan köken alabilirse de daha şiddetli ve inatçıdır.

Göğüsle ilgili sorunları da gözardı etmemek gerekir.


Bunların en önemlisi, kalp kasının yeterli kan alamamasından meydana gelen angina ağrısıdır.


Göğüs cidarının kaslarındaki zedelenmeler ve omurga kemiklerinden kaynaklanan ağrılar da önde ve ortada ağrı meydana getirebilirler.
alıntı

Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Gebelikte ağrılar nasıl giderilir ? UzZMaN Genel Sağlık 0 12-13-2010 11:35
Hava Değişiklikleri ve Ağrılar UzZMaN Genel Sağlık 0 09-17-2010 20:30
Regl Dönemindeki Ağrılar ve Şişkinlikler İçin shekerkisS Alternatif Sağlık 0 09-14-2010 15:00
Ağrılar İçin Bitkisel Reçeteler Bilgili Alternatif Sağlık 0 05-28-2010 01:40
Hangi Ağrılar Kalbi Tetikler TUtHiii Genel Sağlık 0 05-11-2010 17:33Powered By vBulletin® Copyright ©2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose