AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > Sağlık Hakkında Herşey > Sağlık > Genel Sağlık

Çocuğunuza şurup verirken dikkat

Genel Sağlık
Çocuğunuza şurup verirken dikkat, ve Çocuğunuza şurup verirken dikkat ağrı kesici ile fitil verilebilir mi?, bebeklere fitil verilirmi, bebeklere surup verilirmi, bebeklere öksürük şurubu verilir mi, bebeklere öksürük şurubu verilirmi, bebeklere şurup verilir mi, fitille şurup aynı anda verilirmi, kodeinli şurup, kodeinsiz şurup, reçetesiz öksürük şurubu, su ciceginde oksuruk surubu kullanilirmi, su çiçeğinde ateş düşürücü verilirmi, hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
09-14-2010 10:00 Yazan: ChAtlackGirlL
Çocuğunuza şurup verirken dikkat

Çocuğunuza şurup verirken dikkat

Sponsorlu Bağlantılar

Çocuğunuza şurup verirken dikkat Piyasada burun akıntısı, burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, baş ağrısı ve öksürük gibi soğuk algınlığı belirtilerine yönelik düzinelerce ilaç bulunmaktadır.


Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Onur Kutlu, “Reçetesiz satılan ilaçları bebeklere ve 3 yaşın altındaki çocuklara vermeden önce mutlaka doktorunuza danışınız.” dedikten sonra, bu konu hakkında merak edilen sorulara cevap verdi:


En sık kullanılan soğuk algınlığı ilaçları hangileridir?

Öksürük şurupları...


Öksürük gece boyunca çocukların uyumasına engel olduğunda oldukça can sıkıcı olabilir. Fakat öksürük her zaman akciğer kaynaklı olmayıp, çoğu zaman üst solunum yollarından geniz yoluyla aşağıya inen salgıların yaptığı irritasyon neticesinde gelişir. Böylelikle üst solunum yollarından gelen enfekte salgının alt solunum (akciğerlere) inmesi önlenmiş olur.


Vücudun bu normal koruma refleksini durduran ilaçlar çocuklar için zararlı dahi olabilir.

Birçok reçetesiz satılan öksürük ve soğuk algınlığı ilacında öksürüğü azaltacak/ rahatlatacak maddeler bulunur. Bu tür ilaçlar genellikle dekstrometorfan ya da difenhidramin ihtiva ederler. Çocuklarda öksürüğü yatıştırmak için kullanılan bir diğer madde de kodeindir.


Kodein ihtiva eden ilaçların bazıları reçetesiz satılsa da genellikle bu tür bir ilacı almak için reçeteye ihtiyacınız olacaktır. Bu tür ilaçlarla ilgili yapılan çoğu araştırma yetişkinler üzerinde yapılmıştır. Çocuklar üzerinde yapılan birkaç çalışma ise ilaçların herhangi bir faydası olduğunu göstermemiştir.


Üst solunum yolu açıcılar (Dekonjestanlar)


Üst solunum yolu açıcılar, ağız yoluyla alınan hap ya da şurup şeklinde hazırlanmış adrenalin türü ilaçlardır (kan damarlarında kasılmayı sağlayıcı bir madde). Bu soğuk algınlığı ilaçları bağlı burun tıkanıklığı/şişliğini ve salgılarını azaltmak için verilirler.


Bu tip ilaçların kullanımıyla, çok alttaki sorunu gidermekten çok, hastalıkta görülen yakınmaları hafifleterek geçici bir süreyle rahatlama hissi uyandırmak amaçlanır. Ancak yanlış dozda ve sıklıkta kullanımı halinde çocuklarda hızlı kalp atışı, huzursuzluk ve uykusuzluk gibi yan etkilere yol açabilirler.


Antihistaminikler (alerji ilaçları)


Antihistaminikler genellikle alerjik burun akıntısı ya da aksırığı azaltmak, deri döküntüsü, suçiçeği ve böcek ısırmalarında ise kaşıntıyı azaltmak amacıyla kullanılır. Salgıları azaltıcı ve gıcık giderici özelliklerinden dolayı bazı soğuk algınlığı ilaçlarının içinde de bulunmaktadırlar. En sık görülen yan etkileri uyuklama, ağız ve boğaz salgılarında kurumadır.


Burun damlaları ya da spreyleri

Tabî (fizyolojik) tuzlu su ihtiva eden burun damlaları ya da spreyleri burun içindeki salgıları yumuşatarak çocukların daha rahat nefes almalarına yardımcı olurlar. İlaç ihtiva eden burun damlaları ya da spreyler hekim tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır.


Ağrı kesici ve ateş düşürücüler


Reçetesiz satılan en yaygın ağrı kesiciler asetilsalisilik asit (ASA), parasetamol ve ibuprofendir.

“Asetilsalisilik asit” ihtiva eden ilaçlar (örneğin Aspirin) çocuklarda ya da ergenlerde soğuk algınlığı, su çiçeği ya da gripten kaynaklanan ateşte kullanılmamalıdır, kullanıldığı takdirde Reye sendromu”na (karaciğer ve beyinde tahribat yaratabilecek bir hastalık) neden olabilir.


Bebek (6 aydan küçük) ateşi varsa mutlaka doktoruyla görüşülmelidir.

Çocuğa ilaç içirilemiyorsa fitil de kullanılabilir. Fakat sadece bir yolla ilaç verilmelidir. Hem fitil hem de ağızdan ilaç verilmemelidir...


Çocuğa verilen ilacın prospektüsü kullanmadan önce dikkatlice okunmalıdır


Birçok ilaçta olduğu gibi ateş düşürücülerde de açıkta bırakılmış ilaçların çocuklar tarafından yüksek miktarlarda içilmesi istenmeyen hatta ölümcül olabilecek sonuçlar doğurabilir.

Çocuğum soğuk algınlığına yakalandığında reçetesiz satılan ilaçlardan kullanmalı mıyım?


Çocuğunuz hasta olduğunda onun kendini daha iyi hissetmesini istersiniz. Birçok ebeveyn bu gibi durumlarda reçetesiz öksürük ve soğuk algınlığı ilaçlarına sarılır. Ağrı kesici ve ateş düşürücüler hariç, bunların işe yaradığına dair bir mevcut bir kanıt yoktur. Ayrıca bu ilaçların bazı yan etkileri çocuğunuzun kendini daha kötü hissetmesine neden olabilir.


Bunların yanı sıra bir de çok fazla ilaç vermeniz riski vardır. Bu nedenle doktor aksini önermedikçe aynı anda birden fazla ilaç kullanılmamalıdır.


Çocuğum soğuk algınlığına yakalandığında ne yapmalıyım?


Çocuğunuz soğuk algınlığına yakalandıysa bol sıvı verip dinlenmesini sağlayınız. Soğuk algınlığına virüslerin neden olduğunu ve bunun ilaçla tedavi edilemeyeceğini unutmayınız. Virüslerin kendi süreçlerini tamamlamaları gerekir, bu da aslında doktorunuzun yapabileceği çok fazla bir şey olmadığı anlamına gelir.


Fakat daha ciddi sorunlar ilk başta soğuk algınlığı olarak kendilerini gösterebilirler. Çocuğunuzda aşağıdaki belirtilerden herhangi biri varsa doktorunuza başvurunuz:


• Kulak ağrısı

• 72 saatten uzun süren ateş ya da 3 aydan küçük bebeklerde her türlü ateş.

• Aşırı uyku hali

• Aşırı huysuzluk ya da mızmızlık

• Deride kızarıklık, döküntü

• Hızlı nefes alma ya da zorlukla nefes alma

• Normale oranla daha az idrara çıkma

Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Çocuğunuza Aşı Yaptırın! dBuse Genel Sağlık 0 09-26-2012 23:40
YÜzÜ aŞkin Şurup ve İlaÇ zararli Çikti Bilgili Bakım Güzellik 0 11-09-2010 05:00
Özürlü Çocuğunuza Davranışınızın uyandırdığı etkiye dikkat ediniz Bilgili Çocuk Sağlığı 0 12-13-2009 18:03
Anne-babalar dikkat! Diş çürüğü sizden çocuğunuza bulaşabilir… Avea Genel Sağlık 0 12-07-2009 21:46
Öksürüğün tedavisi şurup değildir Avea Genel Sağlık 0 12-07-2009 20:41Powered By vBulletin® Copyright ©2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose