AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > Sağlık Hakkında Herşey > Sağlık > Genel Sağlık

Kramp Nedenleri

Genel Sağlık
Kramp Nedenleri, ve Kramp Nedenleri gençlerde krap, hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
08-29-2010 00:00 Yazan: giray41
Kramp Nedenleri

Kramp Nedenleri

Sponsorlu Bağlantılar

Kramp Nedenleri kramp nedir - kramp girmesi - kas krampları - adale kasılması - kramp masajı - krampları önlemek - krampların önlenmesiBeklenmeyen bir zamanda ortaya çıkan ve ağrılar içinde kalmamıza neden olan kas kramplarını geçirmeyenimiz yoktur. Genellikle ciddi olmayan ve basit masajlarla geçiştirilebilen kas kramplarının damar hastalıklarına veya başka hastalıklara bağlı olarak oluşabileceği de unutulmamalıdır.


Kramp, bir kasın ya da kas grubunun ağrılı ve istem dışı kasılmasıdır. Daha çok bacaklarda görülür ve baldır kasları ile uylukların arasındaki kasları etkiler. Belirti vermeden, apansız (bazen de kişi derin uykudayken) girer. Kramp sırasında kas lifleri kasılıp, sert bir düğüm halini alırlar. Bu durum, birkaç saniye ile birkaç dakika arasında sürebilir.

Krampların nedenleriKramp, kol ve bacaklardaki kaslara yeterli kanın ulaşılamamasıyla sonuçlanan, yetersiz dolaşım nedeniyle gelişebilir. Soğukta kalmak, özellikle de yorgunlukla bir araya geldiğinde, krampa neden olabilir. Bacak kaslarını zedeleyen atletlerin, söz konusu kaslarında kramp olabilir. Bedenin tuz yitirmesine neden olan aşırı terleme ile egzersizden hemen önce yemek yeme gibi durumlar da kramp nedeni olabilir.

Krampların belirtileriKrampta söz konusu kas ya da kaslar, keskin bir ağrıyla kasılır ve kası hareket ettirmek ya da gevşetmek için gösterilen çaba yetersiz kalır. Yineleyen kramp şikâyetleri olan kişiler doktora başvurup, dolaşımla ilgili bir sorunları olup olmadığını anlamalıdırlar.


Krampın kendisi rahatsız edici olsa da tehlikeli değildir. Ancak, yüzerken (özellikle derin sularda) gerçekten tehlikeli olabilir. Fiziksel etkinlik sırasında kramp girdiğinde hareketin kesilmesi gerekir.

Krampların tedavisiDamar hastalığı gibi bir dolaşım sorununa bağlı olarak oluşan kramplar, doktorun önereceği damar açıcı bir ilaçla tedavi edilebilir. Bu ilaçlar daralan damarları genişleterek kaslara ulaşan kan miktarını artırırlar.


Sporla ilgilenen kişiler ve gençler, bedensel etkinliklerden hemen önce yemek yemekten kaçınmalıdırlar. Terleme gibi bir nedenden dolayı bedende aşırı tuz yitimi nedeniyle kramp oluşmuşsa, su ile birlikte tuz alınması, bedende dengeyi sağlamaya yarar.


Kramp masajla ve kasın hareket ettirilmesi ile geçiştirilebilir.


Damar hastalığına bağlı kramplar yaşamın ileri yıllarında görülür, ilaçlar belirtileri ortadan kaldırmakla birlikte sertleşen damarları tam anlamıyla tedavi etmez. Hareketli kişilerin çoğu, krampların çok kısa süreli olduğunu fark ederler.


Gebelikleri sırasında kramptan yakınan kadınlar, bebek doğduktan sonra belirtinin yok olduğunu görürler.


Bazı kişilerde, özellikle yaşlılarda, geceleri şiddetli kramplar olur; bu krampların belirli bir nedeni yoktur. Gece krampları, yatmadan önce kinin gibi bir ilaç alınarak önlenebilir.alıntı

Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 
ATN-Etiketler
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Şişmanlığın nedenleri şişmanlığın sekiz ayrı nedenleri Bilgili Bakım Güzellik 0 11-23-2010 14:00
Kramp Girmesine Kesin Çözüm Leyll-A Genel Sağlık 0 10-04-2010 17:47
Kramp Sebepleri Ve Kramp Tedavisi Bilgili Genel Sağlık 0 09-29-2010 10:30
Kramp Nedir Kramp Tedavisi TUtHiii Hastalık Çeşitleri 0 06-08-2010 00:50
Kramp Avea Genel Sağlık 0 12-07-2009 22:18Powered By vBulletin® Copyright ©2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose