AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > Sağlık Hakkında Herşey > Sağlık > Genel Sağlık

Akyuvar Nedir - Akyuvar Azalması

Genel Sağlık
Akyuvar Nedir - Akyuvar Azalması, ve Akyuvar Nedir - Akyuvar Azalması akyuvar sayısı neden artar, akyuvar sayısı neden düşer, akyuvar sayısının düşmesi, akyuvarlar neden azalır, akyuvarlar neden düşer, akyuvarların azalması, alyuvarlarin azalmasi, kanda akyuvarlarin azalmasi, kanda alyuvarlarin azalmasi, kandaki akyuvarların azalması, kandaki alyuvarların azalması, vücuttaki kanın azalması, hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
08-07-2010 07:32 Yazan: TUtHiii
Akyuvar Nedir - Akyuvar Azalması

Akyuvar Nedir - Akyuvar Azalması

Sponsorlu Bağlantılar

Akyuvar Nedir - Akyuvar Azalması Kan ve lenf vb. Vücut sıvılarında bulunan çekirdekli, yuvarlak hücre, lökosit.


Kanın beyaz veya renksiz hücreleri. Akyuvarlar mikroplara karşı vücudumuzun başlıca koruyucusudur. Bunların birkaç çeşidi olup bir kısmı direkt mikrobu yutma görevini üstlenirken bir başka çeşidi de mikroplara karşı dolaylı savunm ayı sağlayan korunma Maddelerini ( antikorları ) yapmaktadır.

Çeşitleri

Çekirdekleri tanecikli olanlar ( granülositler )


Bunların asıl görevi, giren mikrobu yutmak ve sindirmek (fagositoz)dur. Granülositlerin de alt çeşitleri vardır. Bunlar boyalarla boyanmalarına göre Nötro Fil, Bazo Fil ve Eozinofil lökositler olarak adlandırılırlar.

Lenfositler ve plazma hücreleri: Bu tip hücrelerin görevleri dolaylı savunma sağlayan maddeleri yapmaktır. Bu maddelere ‘Antikor’ ismi verilir. Çekirdekleri hücreye göre küçüktür.

Monositler

Bunlar da, vazifeleri mikropları yutmak olan akyuvarlardır. Çekirdekleri böbrek veya fasülye tanesi biçimindedir.


Bir yer zedelenince akyuvarlar or Aya üşüşürler. içeri giren bakterinin üzerine saldırırlar. Bu Akyuvarlardan bazıları ölse bile yerlerini hemen yenileri alır. Yaranın çevresinde biriken Akyuvarlar, bakteriler ve ölü hücrelerle birlikte irin ( cerahat ) ismini alarak yaradan dışarı akarlar.


Normalde bir mm3 kanda bulunan Akyuvar sayısı 4-10 bin arasındadır. bulaşıcı hastalıklarda bu sayı çok fazla artar ve bir mm3 kanda 30.000-50.000’i bulur. Özellikle streptokok, stafilokok, gonokok denilen mikrop gruplarının yaptığı hastalıklarda akyuvar, sayısı çok artar. kan kanserlerinde Akyuvar, sayısı çok daha fazladır. Hatta bütün kemik iliğini akyuvarlar ve bunların ana hücreleri istila edebilir. Ancak bu akyuvarlar görev yapamaz durumda, başıboş üreyen ve Kanser hücresi niteliğini almış hücrelerdir. Sebebi bilinmeyen bazı hastalıklarda da akyuvar sayısının aşırı arttığı görülür.


Akyuvarlar, kemik iliğinde yapılır. Kemik iliğindeki nötro Fillerin sayısı dolaşımdakilerden çok fazladır. dolaşıma girip de hayatları boyunca dolaşımda kalanların ömürleri 30 saat kadardır. Kandaki akyuvar sayısı Saatten saate değişir. Sabahları azdır, öğleye Doğru en yüksek seviyesine ulaşır.

Akyuvar azalmasına ‘Leukopeni’ denir. Bazı hastalıklarda, Akyuvarların azaldığı görülür. Bazı kansızlıklarda ( anemilerde ), kan kanserlerinin bazı tiplerinde, insan bağışıklık sistemini tutan bir kısım habis hastalıklarda, mikrobik Hastalıkların bazılarında ve bazı antibiyotikler ile değişik ilaçlar te’siriyle akyuvar sayısı normalin altına iner. Granülositlerin kemik iliğinden direkt kana verilmesine karşı lenfositler dolaşım sistemine lenf ( akkan ) yollarından girip kana karışırlar. insanda, yalnız göğüs akkan kanalı yoluyla 3.5 milyar lenfositin dolaşıma geçtiği hesaplanmıştır. Lenfositler de küçük ve büyük olmak üzere iki çeşitte ele alınabilir. Küçük lenfositler allerji reaksiyonlarından sorumludur.

Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
RAP Nedir Hip Hop Nedir Vede TarzLarı Nedir ? [FULL DeTaY anLatım ] dBuse 5n1k 0 06-12-2013 09:00
Dispne nedir fizyolojik pulmoner nedir tedavisi nasıl olur UzZMaN Bakım Güzellik 0 11-23-2010 08:01
Damak Şişmesi nedir nasıl gerçekleşir tedavisi nedir ? UzZMaN Bakım Güzellik 0 11-06-2010 13:00
İshalin Değişik Belirtisi - Gözyaşı Azalması giray41 Çocuk Sağlığı 0 06-26-2010 02:45
Öğrenme Yeteneğinin Azalması Bilgili Çocuk Piskolojisi 0 12-13-2009 18:56Powered By vBulletin® Copyright ©2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose