AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > Sağlık Hakkında Herşey > Sağlık > Genel Sağlık

Ayakta Parmak Uyuşması

Genel Sağlık
Ayakta Parmak Uyuşması, ve Ayakta Parmak Uyuşması ayak bas parmagi neden uyusur, ayak bas parmagi uyusmasi, ayak baş parmak uyusmasi, ayak baş parmak uyuşmasının nedenleri, ayak baş parmağın uyuşması, ayak baş parmağının uyuşması, ayak parmagi neden uyusur, ayak parmak uyuşmasının nedenleri, ayak parmaklari neden uyusur, ayak parmaklarında uyuşma neden olur, ayak parmaklarında uyuşma ve ağrı, ayak parmaklarında yanma, hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
07-11-2010 13:35 Yazan: shekerkisS
Ayakta Parmak Uyuşması

Ayakta Parmak Uyuşması

Sponsorlu Bağlantılar

Ayakta Parmak Uyuşması Ayak Parmağında Uyuşma - Ayak Parmaklarında Uyuşma Sebepleri - Parmak Uyuşması Neden Olur - Ayak Bakımı - Ayak Parmaklarında Ağrı
Ayak parmaklarında uyuşma veyahutta ağrı olmasının bir çok nedenleri vardır.

Burkulma ya da incinme, romatizmal artrit, enfeksiyonlu artrit, gut, aşırı kilolu olma, çıkık, kalp hastalığı, böbrek hastalığı, sinir tahribatı, varisli toplardamarlar, kireçlenme , varis ve toplardamarlarda iltihap gibi damar hastalıkları ve diabet gibi sistemik metabolik hastalıklar ayak parmaklarında uyuşma ve hatta ağrılara neden olabileceği gibi uygun olmayan ayakkabı giymek , uzun süre ayakta kalma sonucu da bu tip şikayetler olabilir.


Ayak ve ayak tabanlarının bakımınada dikkat etmeniz gerekir.

mesela ; Her gün ayaklarınızı orta sertlikteki bir sabunla ve ılık suyla yıkayın. İlk önce suyun sıcaklığını elinizle kontrol edin. Ayaklarınızı ıslak tutmayın. Her iki ayağınızı yumuşak bir havluyla, hafifçe vurarak kurulayın ve parmak aralarınıza dikkat edin.


Ayak derinizi yumuşak ve nemli tutmak için kaliteli bir losyon kullanın fakat parmaklarınızın arasına sürmeyin.


Ayak parmağı tırnaklarınızı bir yandan öbür yana doğru kesin. Köşeleri kesmekten kaçının. Tırnaklarınızı törpülemek için tırnak törpüsü veya zımpara tahtası kullanın. Eğer bir tırnak batması bulursanız, doktorunuzu görün.

Antiseptik solüsyonlardan ve eczane ilaçlarından, ısıtan petlerden veya ayağınızın üzerine konulan aletlerden kaçının. Ayaklarınızı radyatörlerin üzerine veya ateşin karşısına koymayın.


Ayaklarınızı daima ılık tutun. Yatakta gevşek çoraplar giyin. Ayaklarınızı yağmurda veya karda tutmayın. Kışın ılık tutan çoraplar ve ayakkabılar giyin.

Sigara içmeyin veya bacak bacak üzerine atarak oturmayın. Her ikisi de ayaklarınıza giden kanı azaltırlar.


Ayakkabılar ve çoraplar hakkında bazı temel tavsiyelerde de bulunayım.:


Asla yalınayak yürümeyin veya sandalet ve bantlı ayakkabılar giymeyin.

Ayakkabılarınızı dikkatli bir şekilde seçin ve giyin. Ayakkabılarınızı ayaklarınızın en büyük olduğu zaman, günün geç bir vaktinde satın alın. Etkinliklerinize ara vermediğiniz bir zamanda rahat ayakkabılar satın alın.


Ayakkabılarınızın genişliğini, uzunluğunu, arkasını, topuğunun ucunu (sonunu) ve tabanını kontrol edin. Sivri burunlu ve yüksek topuklu biçimli ayakkabılardan kaçının. Ayak parmakları ile ayakkabı arasındaki mesafesi derin olan ve üstü deriden yapılmış ayakkabıları satın almaya gayret edin. Yeni satın aldığınız ayakkabıları sadece iki saat veya daha kısa bir süre giyin. Her gün aynı ayakkabıları giymeyin. Giymeden evvel, her bir ayakkabının içini gözden geçirin. Ayakkabılarınızı çok sıkı ya da çok gevşek bağlamayın.


Kısa ve uzun çoraplarınızı dikkatli bir şekilde seçin. Her gün temiz ve kuru çoraplar giyin. Delik ve kırışık kısa çorap giymeyin. Yazın, ter emebildikleri için ince, pamuklu çoraplar tercih edilmelidir. Kare burunlu çoraplar ayak parmaklarınızı sıkmayacaktır.


Yukarda açıkladığım önerilere dikkat etmenizi ve şikayetlerinizin devamı halinde gerekli tetkikleri yaptırmak üzere fizik tedavi uzmanına muayene olmanızı öneririm.Dr. Ümit Hazaralıntı

Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Diş Uyuşması Ne Zaman Geçer dBuse Ağız Ve Diş 0 01-15-2012 10:05
Kol Uyuşması shekerkisS Genel Sağlık 0 08-05-2010 14:00
Sinir Uyuşması - El Ağrıları TUtHiii Genel Sağlık 0 05-23-2010 15:25
El ve Kol Uyuşması ChAtlackGirlL Genel Sağlık 0 05-11-2010 18:08
Ayakta Kal Vodafone Vizyondakiler 0 12-04-2009 14:54Powered By vBulletin® Copyright ©2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose