AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > Sağlık Hakkında Herşey > Sağlık > Genel Sağlık

Göz Sinirlerinin Zayıflaması

Genel Sağlık
Göz Sinirlerinin Zayıflaması, ve Göz Sinirlerinin Zayıflaması goz neden zayiflar, goz+sinirlerı, gozler neden zayiflar, görme sinirleri, görme sinirleri tedavisi, göz sinirleri neden zayıflar, göz sinirleri tedavisi, göz sinirleri ve tedavi, göz sinirlerinin tedavisi, göz sinirlerinin zayıf olması, gözdeki sinirler, gözün sinirleri, hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
07-11-2010 11:35 Yazan: Leyll-A
Göz Sinirlerinin Zayıflaması

Göz Sinirlerinin Zayıflaması

Sponsorlu Bağlantılar

Göz Sinirlerinin Zayıflaması göz hastalıkları - göz tansiyonu - göz sinirlerinde zayıflama - glokom
HALK arasında göz tansiyonu olarak bilinen Glokom tedavi edilmediği taktirde körlüğe yol açabilecek kadar sinsi ilerleyen bir hastalık olarak biliniyor. Yapılan araştırmalar Türkiye de yaklaşık 2 milyon kişinin göz tansiyonu riski taşıdığını ortaya koyuyor. İşin en çarpıcı yanı ise bu 2 milyon kişinin yalnızca %5 i göz tansiyonu hastası olduğunun farkında.
GÖZ SİNİRLERİ ZAYIFLARSA

Türk Oftalmoloji Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Nevbahar Tamçelik glokomun önemine dikkat çekerek "Glokomdan korunmak için 40 yaşından sonra mutlaka yılda bir kez göz tansiyonunuzu ölçtürün" çağrısında bulundu.

Halk arasında göz tansiyonu adıyla da bilinen glokom, göz içi basıncının yüksek seyretmesi ve göz sinirlerinin zayıflaması sonucu, tedavi edilmezse körlüğe kadar gidebilen yaygın bir göz hastalığı.

Glokom hastalığının halk arasında fazla bilinmediğini hatta glokom hastalarının bile kendi hastalıkları, tedavisi ve olası riskleri konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığını dile getiren Dr. Tamçelik, "Glokomda önleyici bakım ve düzenli tedavinin körlüğe yol açan komplikasyonları önleyebileceği göz önüne alınırsa, toplumdaki bilgi ve bilinç eksikliği endişe verici. Sağlık çalışanları ve Türk OftalmoGlokom sinsi şekilde seyretmesiyle ve hemen hemen hiçbir belirti vermeden çevreden merkeze doğru bir görme kaybı yaratabiliyor. Bazı hastalarda baş ağrısı, gözde ışık halleri ve bazı bölgeleri görememe gibi şikayetlerle kendini gösterebilen glokom, bazı hastalarda da belirgin görme kaybı olana kadar kendini saklayabiliyor. Glokomun bilinen bir nedeni olmadığını ve ancak göz tansiyonu ölçümüyle edilebildiğini de belirten Dr.

Tamçelik şunları söyledi: "Glokomda görme kaybı oluştuktan sonra geri dönüş olmadığından erken tanı çok önemlidir.

Glokom yıllar içinde yavaş yavaş ilerleyen sinsi bir hastalıktır.


Bu yüzden çoğu kişi ancak iş işten geçtikten sonra hastalığın farkına varıyor.

Tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi Türkiye de de belirlenemeyen ve risk altında çok sayıda glokom hastası olduğunu düşünüyoruz. Yapılan araştırmaların ortaya koyduğu gibi hastalık Türk toplumu tarafından yeterince bilinmiyor.

Hastalar bir şeyler hissetmeye başladıklarında ise tedavi için çoğu zaman geç kalınmış oluyor. Göz tansiyonunun kötü sonuçları ancak erken tanı ve doğru ve düzenli tedavi ile engellenebilir.

40 yaşından sonra herkesin yılda bir kez gözlerini glokom açısından muayene ettirmesini öneriyoruz."

KİMLER RİSK ALTINDA?


Prof. Dr. Tamçelik, göz tansiyonu normalden yüksek olan kişilerin, ailesinde ve yakın akrabalarında glokom hastalığı bulunanların, yüksek miyop veya hipermetrop kusuru olanların, göz yaralanması geçirenlerin, kortizonlu ilaç kullananların, şeker ve migren hastalarının glokom riski altında oluğuna dikkat çekti.

Glokomun neden olduğu hasarın geri dönüşünün olmadığını, ancak düzenli tedavi ile kontrol altında tutulabileceğini de hatırlatan Tamçelik, "Glokom tedavisinde göz içi basıncının düşürülmesi olmazsa olmaz kabul edilir.

Ancak son yapılan çalışmalar glokom tedavisinde sadece göz içi basıncını düşürmenin yeterli olmadığını ve göze giden kan damarlarının da beslenmesinin şart olduğunu ortaya çıkardı.

Şanslıyız ki, günümüzde aynı anda hem güçlü bir şekilde göz tansiyonunu düşüren hem de göze giden kan akımını arttırarak gözün beslenmesini sağlayan ilaçlar var" dedi.

Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Kafa sinirlerinin muayenesi koku siniri (1. kafa sinirleri çifti) nedir? UzZMaN Bakım Güzellik 0 11-12-2010 21:00
Alt Karın Kaslarının Zayıflaması Bilgili Kadın Sağlığı 0 12-13-2009 17:52
Sarkmanın nedeni bağ dokusunun zayıflaması Vodafone Sağlık 0 12-04-2009 21:32Powered By vBulletin® Copyright ©2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose