AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > Sağlık Hakkında Herşey > Sağlık > Genel Sağlık

Kalça Ağrıları

Genel Sağlık
Kalça Ağrıları, Kalça Ağrıları Kalça Ağrıları Kalça Ağrıları - Tronkantrik Burst - Kuyruk Sokum Kemiği Ağrısı - Kalça Ağrıları Hakkında Osteoartrit ( kireçlenme ) ve romatoid artrit gibi hastaliklar, eklemin iç yapisini etkiler ve bu etkilenme ileri boyutlara ulasirsa, eklemi olusturan kemikler arasi yapi bozulup, eklem deforme olacagindan hastada kalçanin arka bölgesine ve kasiklara vuran agri, topallama, belin ve kalçanin egik durmasi, oturulan yerden kalkarken kalçada " çekilme" hissi bacaklarin kisalmis gibi hissedilmesi gibi sikayetler olur. L3-4 ve Kalça Ağrıları kalca yanmasi, kalcada yanma, kalça ağrısı nasıl geçer, kalçada agrı ve yanma, kalçada yanma hissi, kalçada yanma ve ağrı, kalçanın üst kısmında ağrı, kuyruk sokumunda yanma, kuyruk sokumunda yanma hissi, oturunca kalçada ağrı, oturunca kalçada yanma, otururken kalcada agri, hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
06-14-2010 14:33 Yazan: Leyll-A
Kalça Ağrıları

Kalça Ağrıları

Sponsorlu Bağlantılar

Kalça Ağrıları
Kalça Ağrıları - Tronkantrik Burst - Kuyruk Sokum Kemiği Ağrısı - Kalça Ağrıları Hakkında


Osteoartrit ( kireçlenme ) ve romatoid artrit gibi hastaliklar, eklemin iç yapisini etkiler ve bu etkilenme ileri boyutlara ulasirsa, eklemi olusturan kemikler arasi yapi bozulup, eklem deforme olacagindan hastada kalçanin arka bölgesine ve kasiklara vuran agri, topallama, belin ve kalçanin egik durmasi, oturulan yerden kalkarken kalçada " çekilme" hissi bacaklarin kisalmis gibi hissedilmesi gibi sikayetler olur. L3-4 bel bölgesinden kaynaklanan nevraljiler de kalça ekleminde hissedilir ve özellikle merdiven çikarken ve inerken olusan agrilar meydana gelir.


TROKANTERIK BURSITTrokanterik bursit, yataga yan yattiginizda alt taraftaki kalçada agri ile kendini gösterir. Kimi zaman yürürken ve bacaklarinizi yana açtiginizda olusan bu tür bir kalça agrisi, genellikle orta ve ileri yaslarda ve kadinlarda biraz daha sik görülür. Trokanter bursasi kalça ekleminin yan tarafinda trokanter çikintisi üzerindedir. Bu çikinti üzerinde legen kemiginden uyluk kemiginin basina uzanip yapisan kaslarin altinda kemiklere sürtünüp asinmasini, bir anlamda yastik görevini üstlenen içi az miktarda sivi ile dolu olan trokanter bursa dedigimiz bir kese bulunur. Trokanterik bursit, bu kesenin iltihaplanmasi ve kimi zaman da kireçlenmesidir. Kireçlenme iltihapli bursaya kalsiyum tuzlarinin çökelmesi sonucu ortaya çikar.


Torkanterik agri, bacagin yan tarafindan dize dogru yayilabildigi için, siyatik agri ile de karistirilabilir. Ayrica dogustan ya da sonradan olusan kalça çikikligi yada omurga egriligi gibi durumlarda trokanterik bölgeye binen baski artacagindan, bu kisilerde trokanterik bursit daha sik görülebilir.


Tedavide ana yöntem, uzun ve ince bir igne ile bu bölgeye, dogru açi ile yaklasip trokanter bursa içine kortikosteroid ( kortizon ) vermektir. Bunun yani sira, antienflamatuar ilaçlar, bacagi yana dogru açarak yapilan germe egzersizleri, kilo vermek tavsiye edilir.

ISKIAL BURSIT


Oturdugumuz zaman, özellikle sert zeminde, yerle temas haline gelen ve legen kemiginin alt ve arka kisminda bir kemik çikintisi vardir. Bu bölgenin adi iskial tuberositesdir. Bu çikintinin üzerinde de bir bursa bulunur. Uzun süre sert yere oturarak yapilan isler sonucu, bu bölgede sürekli bir travma söz konusu oldugunda ortaya çikar. Tedavide, yumusak yere oturma önerilir ve bölgeye kortikosteroid enjeksiyonu yapilir.


KUYRUK SOKUMU AGRISI ( KOKSIGODINI)


Kuyruk sokumu agrilarina gelince, bu da yaygin bir yakinmadir. Daha çok kadinlarda görülür. Kuyruk sokumu agrilarina kokzigodini adi verilir. Genellikle kalça üzerine düsmeler yada dogrudan darbe sonucu, en uçtaki kemikler kirilabilir veya egilebilir veya bu bölgedeki yumusak dokular zedelenebilir. Uzun süre oturmak agrilara sebep olur. Simit biçiminde bir mindere oturmanin yani sira, tedavide antiromatizmal ilaçlar ve kortizon+lokal anestezik enjeksiyonu yapilabilir. Bu enjeksiyonu birkaç defa tekrarlamak gerekebilir. Nadiren cerrahi müdahale gerekebilir.


PIRIFORMIS SENDROMU


Bu rahatsizlik siyatik agrisina çok benzer bir agriya yol açtigi için, bel fitigi ile karistirilabilir. Piriformis, kalçanin arkasinda siyatik sinirin hemen üstünde yer alan kisa ama önemli bir kastir. Kalça ekleminin disa dogru dönmesine katkida bulunur. Bu kas travma nedeni ile spazma ugrayabilir. Nitekim piriformis tüneli içine ve kasa yapilan lidokain ve kortikosteroid enjeksiyonlari hastanin sikayetlerini geçirir. Ayrica analjezikler ve kas gevseticiler verilir. Piriformis germe egzersizleri yaptirilabilir.MERALGIA PARESTETIKA


Kalçanin yan tarafina ve önde kasiga dogru uzanan ve dolastigi bölgede duyu almamizi saglayan bir sinir vardir. Bu derinin altinda yer alan yüzeysel sinirin adi lateral femoral kutenoz sinirdir. Bu sinir, kasik bagi olarak da adlandirabilecegimiz inguinal ligamentin altindan geçerken bir baski altinda kalirsa, kalça yaninda ve kasiktan bacaklarin iç tarafina dogru ara sira yayilan bir tür yanma, asiri duyarlilik ve kimi zaman da uyusukluk hissi olusabilir. Bacagini açarak arkaya attiginda, uzun süre ayakta kaldigi ve yürüdügünde hastanin agrilari artabilir.


Bu rahatsizlik asiri kilolu olanlarda, seker hastalarinda, hamilelerde pantolonun yada etegin kemerinin fazla siki oldugu durumlarda ve siki korse kullanildiginda oraya çikabilir. Kesin tani sinir iletim testleri ile konur. Tedavide, antienflamatuar ilaçlar, kilo verme, yukarida sözü edilen sebeplerden kaçinma önerilir ve zamanla çogu hastada yakinmalar geçer. Geçmezse sinir çevresine kortikosteroid enjeksiyonu ile tedavi edilir.

alıntı

Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Gelişimsel Kalça Çıkığı RittyBoy Çocuk Sağlığı 0 06-24-2010 18:15
kalça egzersizi ChAtlackGirlL Bakım Güzellik 0 05-03-2010 17:43
Doğumsal kalça çıkığı TUtHiii Aile, Annelik, Bebek 0 01-03-2010 23:21
Kalça Kırıkları Bilgili İlk Yardım 0 12-13-2009 19:09
Kalça Çıkığı Bilgili Çocuk Sağlığı 0 12-13-2009 18:06Powered By vBulletin® Copyright ©2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose