AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > Sağlık Hakkında Herşey > Sağlık > Genel Sağlık

Hemoptizi Nedenleri Nedir Hırıltılı Solunum

Genel Sağlık
Hemoptizi Nedenleri Nedir Hırıltılı Solunum, ve Hemoptizi Nedenleri Nedir Hırıltılı Solunum akciger hiriltisi, akcigerde hirilti, cigerde hirilti, cigerdeki hırıltı, ciğerlerde hırıltı, hemoptizi belirtileri, hemoptizi nedenleri, hırıltı nedir, hırıltılı solunum, hırıltılı solunum hakkındaki tüm cevaplar, hırıltılı solunum nedenleri, solunumda hırıltı, hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
06-05-2010 23:25 Yazan: giray41
Hemoptizi Nedenleri Nedir Hırıltılı Solunum

Hemoptizi Nedenleri Nedir Hırıltılı Solunum

Sponsorlu Bağlantılar

Hemoptizi Nedenleri Nedir Hırıltılı Solunum
Akciğer Hastalıkları ve Belirtileri - Hemoptizi Nedenleri - Hemoptizi Nedir - hırıltılı solunum nedenleri

Hırıltılı Solunum


Hırıltılı solunumda ıslık gibi müzikal nitelikte bir ses duyulur. Bu ses daralmış hava yollarında giren ve çıkan havanın titreşimiyle oluşur. Reverzibl hırıltılı bir solunum astma hastalığında önemli bir belirtidir. Başlıca nedenleri allerjenlerin inhalasyonu, infeksiyonlar, sigara, kirli hava ve egzersizdir. Bunlardan başka aspirin, penisilin gibi ilaçlar ve bazı gıda maddeleri, gıda maddeleri koruyucuları ve bazı psikolojik etkenler astma hırıltılı solunumuna sebep olabilir. Üst solunum yolları infeksiyonları, sol kalp yetersizliği, yabancı cisim aspirasyonu ve akciğer tümörlerinde de hırıltılı solunum izlenebilir.


Hemoptizi Nedir, Hemoptizi Nedenleri


Hemoptizinin (kan tükürme) başlıca nedeni akciğer hastalıklarıdır. Pnömoni, tüberküloz, akciğer tümörleri, kronik bronşit, bronşektazi, akciğer infarktüsü, akciğer absesi, mantar hastalıkları ve kistler hemoptiziye sebep o-lan en önemli akciğer hastalıklarıdır.


Hemoptizi bazan akciğer hastalığının ilk belirtisi olarak izlenir. Kardiyovasküler hastalıklarda, örneğin konjestif kalp yetersizliği ve mitral steno-zunda hemoptizi sık izlenen bir belirtidir.


Burun kanamasında kan nazofarankse toplanarak öksürük ve kan tükürmesine sebep olabilir. Farenks, özofagus kanamaları veya hematemez he-moptiziyle karıştınlabilir. Klinik inceleme ile birlikte, akciğer radyografisi ve diğer yöntemlerle hemoptizi tanı ve ayırıcı tanısı değerlendirilir. Kan miktarı ve hastalık tanı ve derecesi arasında bir ilişki olmayabilir. Örneğin balgamın hafif kırmızıya boyanması gibi az miktarda kan bir bronş kanserinin veya bir bronşitin belirtisi olabilir.


Hemoptizi niteliği mevcut hastalık konusunda bilgi verebilir. Örneğin kanla boyalı müköz balgam bronşitte veya tüberküloz ve bronş kanseri gibi da-(Terbiyeden-Yoksunum)-ha ciddi hastalıklarda görülebilir. Cerahatla karışık kanlı balgam pnömoni veya akciğer absesi gib hastalıklarda veya bronşektazi gibi kronik bir hastalıkta izlenir. Balgam yalnız kanla karışık olup, mukus ve cerahatli değilse ve birkaç gün değişmeden bu şekilde devam etmişse pnömoniden çok bir akciğer infarktüsü-nü düşünmelidir. Balgam az kanlı olduğu için pembe görünümde ise ve bazan da köpüklü ise sol kalp yetersizliğine bağlı akciğer ödeminden kuşkulanılır. Hemoptizi vakalarında klinik incelemeyle yetinmemeli, akciğer radyografisi gerekirse bilgisayar aksiyal tomografi ve diğer yöntemlerle ilgili hastalığı teşhis ederek, gereken tedavi uygulanmalıdır.


Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Hemoptizi hastalığı – hemoptizi hastalığı – hemoptizi hastalığı tedavisi Bilgili Bakım Güzellik 0 11-23-2010 08:01
Solunum sistemi anatomisi nedir – solunum sistemi hastalıkları nelerdir UzZMaN Bakım Güzellik 0 11-23-2010 08:00
Solunum Yollarının Görevi Nedir giray41 Hastalık Çeşitleri 0 09-14-2010 23:30
Solunum Nedir giray41 Biyoloji 0 07-13-2010 23:42
Solunum yolu nasıl düzeltilir?(yapay solunum) Avea Genel Sağlık 0 12-07-2009 22:30Powered By vBulletin® Copyright ©2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose