AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > Sağlık Hakkında Herşey > Sağlık > Genel Sağlık

Güve nasıl çoğalır ? Güve ilaçlaması nasıl olur

Genel Sağlık
Güve nasıl çoğalır ? Güve ilaçlaması nasıl olur, Güve nasıl çoğalır ? Güve ilaçlaması nasıl olur Güve nasıl çoğalır ? Güve ilaçlaması nasıl olur Güve - Güve nasıl çoğalır - Güve ilaçlaması nasıl olur - Güveden korunmak için ne yapılmalı - Güve için hangi ilaçlar kullanılmalıdır Güve nasıl çoğalır? Güve yaşadığı alanın şartlarına bağlı olarak senede 5 veya 1 defa üreme ile çoğalabilir. Güvenin etrafına koza örerek sakladığı yumurtalar 6-10 günde olgunlaşır ve güve larvaları çıkmaya başlar. Soğuk olan havalarda güve yumurtalarının açılması ve Güve nasıl çoğalır ? Güve ilaçlaması nasıl olur guveden nasil kurtulunur, güve kelebeği nasıl yok edilir, güve nasıl olur, güve nasıl oluşur, güve nasıl yok edilir, güve neden olur, güve neden oluşur, güve oluşumu, güveden nasıl korunulur, koza nasıl oluşur, kıyafet guvesı, tahıl güvesi nasıl yok edilir, hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
06-02-2010 19:10 Yazan: RittyBoy
Güve nasıl çoğalır ? Güve ilaçlaması nasıl olur

Güve nasıl çoğalır ? Güve ilaçlaması nasıl olur

Sponsorlu Bağlantılar

Güve nasıl çoğalır ? Güve ilaçlaması nasıl olur
Güve - Güve nasıl çoğalır - Güve ilaçlaması nasıl olur - Güveden korunmak için ne yapılmalı - Güve için hangi ilaçlar kullanılmalıdırGüve nasıl çoğalır?

Güve yaşadığı alanın şartlarına bağlı olarak senede 5 veya 1 defa üreme ile çoğalabilir. Güvenin etrafına koza örerek sakladığı yumurtalar 6-10 günde olgunlaşır ve güve larvaları çıkmaya başlar. Soğuk olan havalarda güve yumurtalarının açılması uzun sürebilir. Yumurtadan çıkan larvalar 1-1,5 ayda ancak ergin güve olur.


Güve ilaçlaması nasıl olur?

Güve ilaçlaması yapılacak olan ilaçlama güvenin türüne göre değişiklik gösterir. Güve görüldüğünde hemen ilaçlama yapılmalıdır. Güve hızlı üreme yapan bir haşeredir. Güve tarlada açık arazide görülmüşse yâda güve oluşumu engellenecekse püskürtme ilaçlar kullanılmalıdır. Güve iç alanlarda ise kokulu-kokusuz buharlama, sisleme yöntemi ile ilaçlama yapılmalıdır.


Güve ilaçlamasını herkes yapabilir mi?

Güve ilaçlamasını herkes yapamaz. Güve hızla çoğalma yapan bir haşeredir. Güve olması muhtemel olan tahıl ambarı, deri deposu vb yerlere ayda bir defa periyodik olarak ilaçlama yapılmalıdır. Güve yumurtaları ilaçtan zarar görmeyeceğinden sık aralıklarla ilaçlama yapmak şarttır. İlaçlama yapılmaz ise güve sürekli çoğalır ve ürün kalitesi düşer.


Güve nasıl bir canlıdır?

Güve kelebeğe benzeyen, mat renkli bir haşeredir. Yünlü kıyafetlere, kürklere vb. zarar verir. Güve mat renklidir, bedeni sık tüylerle kaplıdır. Bu larvalar yağ, ter gibi maddelerin bulaştığı yapay ya da bitkisel elyaftan dokunmuş kumaşları da yer. Ayrıca buğday ya da tahıl güvesi ( Tinea granella ) buğday, çavdar, arpa ve yulaf gibi bitkilerin tanelerini oyar. Güve yumurtalarını etrafına koza örerek saklar. Belli sıcaklığa ulaşan yumurtalar, açılır ve larvalar çıkar.


Güveden korunmak için ne yapılmalı?

Güve eşyalara ve gıdalara zarar veren bir böcek türüdür. Sürekli giyilmeyen giysiler saklanırken iyi korunmalı, nemli yerlerde saklanmamalıdır. Tavan arası ve merdiven arasında saklanan kıyafet ve eşyalar arasında güve olma ihtimali büyüktür. Güve olmaması için iç alanlarınızı ilaçlama yaptırmanız gerekir. Tahıl güvesinden korunmak için kuru gıdalar havalandırılmalı, alan ilaçlama yaptırılmalıdır. Güveler uzun süre koza içerisinde saklanabilir.


Güve için hangi ilaçlar kullanılmalıdır?

Güve ilaçlamasında kullanılan ilaçlar kokulu, kokusuz ve sıvı ilaçlar olmalıdır. Jel tarzı ilaçlar güvenin ölmesinde etkili olmaz. Kokulu-kokusuz yapılan ilaçlama güvenin anında ölmesini sağlar.


Güvenin kaç türü bulunur?

Güvenin pek çok türü bulunmaktadır. Güve yaşadığı alana bağlı olarak değişik isimlerle anılır. İnsanların en fazla karşılaştıkları güve türleri; odun güvesi, deri güvesi, elbise güvesi, tahıl güvesi, halı güvesi, mobilya güvesi vb güveler yakınımızda görebileceğimiz güve türleridir. Güveden korunmak için periyodik olarak ilaçlama yaptırmalısınız.


Güve tehlikelere karşı nasıl korunur?

Güve çok gelişmiş, radar görevi yapan bir iç kulak yapısına sahiptir. Güve düşmanı olan yarasa hayvanından bu şekilde korunabilir. Güve yarasanın çığlıklarını çok uzak mesafelerden duyar ve sesin geldiği yönün ters yönüne doğru uçar ve kaçar. Güve yarasaya yem olmaktan bu şekilde kurtulur.

Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Kuşlar Nasıl Çoğalır Kısa dBuse 5n1k 0 05-05-2013 04:07
Güve Fırtınası - Philip Reeve UzZMaN Kitap Tanıtımı 0 03-25-2011 16:21
Guatr nedir guatry ameliyati nasıl olur guatr tedavisi nasıl olur Bilgili Bakım Güzellik 0 11-23-2010 08:00
Sağlıklı Diş Eti Nasıl Olur - İltihaplı Diş Eti Nasıl Olur ChAtlackGirlL Ağız Ve Diş 0 05-11-2010 15:43
Şizofreni Nasıl Teşhis Edilir Tedavileri Nasıl Olur TUtHiii Genel Sağlık 0 05-11-2010 14:11Powered By vBulletin® Copyright ©2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose