AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > Sağlık Hakkında Herşey > Sağlık > Genel Sağlık

Küçük Tansiyon En Az Kaç Olmalı - Tansiyon Neden Yükselir

Genel Sağlık
Küçük Tansiyon En Az Kaç Olmalı - Tansiyon Neden Yükselir, ve Küçük Tansiyon En Az Kaç Olmalı - Tansiyon Neden Yükselir dusuk tansiyon kac, düşük tansiyon kaç olmalı, kucuk tansiyon kac olmali, kucuk tansiyon kac olmalidir, kucuk tansiyon neden cikar, kucuk tansıyon neden yukselır, kücük tansıyon, küçük tansiyon neden yüksek çıkar, küçük tansiyon yüksekliği, küçük tansiyon yükselmesi, küçük tansiyonun yükselmesi, tansiyon kac olmali, hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
05-22-2010 02:20 Yazan: UzZMaN
Küçük Tansiyon En Az Kaç Olmalı - Tansiyon Neden Yükselir

Küçük Tansiyon En Az Kaç Olmalı - Tansiyon Neden Yükselir

Sponsorlu Bağlantılar

Küçük Tansiyon En Az Kaç Olmalı - Tansiyon Neden Yükselir
tansiyon hakkında - büyük tansiyon küçük tansiyon - tansiyon değerleri - tansiyon ve başağrısı
Küçük tansiyon en az kaç olabilir?
Yapılan uzun araştırmalar sonucu, yaşın artışıyla küçük değişmeler olmakla beraber sistolik (büyük) tansiyon için 120 ile 140, ya da Türkiye'de yaygın söylendiği gibi 12 ile 14 arası, diastolik (küçük) tansiyon için 70-90 ya da 7-9 arası olması halinde tansiyona bağlı olarak bir sağlık sorunu riski doğmadığı belirlenmiştir.

Tansiyon neden yükselir ?

Tansiyon,tam olarak bir damar hastalığı değildir. Çeşitli organların, özellikle de kalbin, iç salgı bezlerinin, sinir sisteminin, kan kitlesinin ve böbreklerin etkisi ile tansiyon yükselmeleri ortaya çıkar. Tansiyom yükselmesinde en önemli sebep böbreklerdir.Böbreklerin normal görevlerini yapamaz ve y böbreklerden geçen kan azalırsa tansiyon yükselmesi, böbreklerden geçen kanın çoğalması sonucundada tansiyon düşmesi görülmüş olur. Böbreklerde tansiyonun yükselmesine ya da alçalmasına sebep olan bazı maddeler ortaya çıkan bozukluk sebebiyle kana geçer ve böylece de hipertansiyon ya da hipotansiyon durumları meydana gelir.
Tansiyon Yükselmesine Bağlı Baş Ağrısı

Kan damarlarda belirli bir basınçla akar. Bu basınç kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte belirli sınırlar içerisindedir. Damar içindeki kan basıncının belirli bir düzeyin üzerine çıkması hipertansiyon olarak değerlendirilir.


Hipertansiyon vücuttaki tüm damar sisteminde, bu arada kapalı bir kutu olan beyin içinde de basıncın yükselmesine neden olur.


Kafa içindeki kan basıncının artması baş ağrısı olarak ortaya çıkar. Zaman zaman çok şiddetlenebilen, zonklama tarzında şiddetli baş ağrıları görülür. Özellikle hipertansiyon tanısı daha önce konulmuş ve bu konuda tedavi görmekte olan hastaların ani olarak başlayan çok şiddetli baş ağrıları konusun-(Terbiyeden-Yoksunum)-da uyanık olmaları ve vakit kaybetmeden hekime başvurmaları gerekir. Hiçbir nedene bağlı olmaksızın ortaya çıkan şiddetli baş ağrıları uyarıcı olmalıdır. Tansiyona bağlı baş ağrılarında zaman geçirmeden tansiyonun düşürülmesi için gerekli önlemlerin alınması şarttır. Bu önlemler alınmadığı taktirde basınç kan damarlarının duvarını parçalar ve beyin kanaması meydana gelebilir. Hipertansiyona bağlı baş ağrısından korunmak için, eğer daha önceden tanısı koyulmuş hipertansiyon mevcutsa, hekimin vermiş olduğu tansiyon ilaçlarını düzenli kullanmak, doktor tavsiyesi olmadan ilaçları bırakmamak, dozunu değiştirmemek ve ilaç değişikliği yapmamak gerekir. İlaç kullanımı kadar ve hatta ondan daha önemli nokta ise doktor ya da diyetisyen tarafından önerilen tansiyonun yükselmesini önleyici diyete uyulmasıdır.

Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Tansiyon düşüren ilaçlar – tansiyon nasıl düşer – tansiyon düşürme formülleri Bilgili Bakım Güzellik 0 11-24-2010 20:00
Küçük Tansiyon da Büyük Kadar Tehlikeli giray41 Genel Sağlık 0 07-20-2010 19:00
İdeal Tansiyon Değerleri - Doğru Tansiyon Ölçümü ChAtlackGirlL Genel Sağlık 0 07-10-2010 12:42
Tansiyon neden yükselir? Vodafone Sağlık 0 12-04-2009 22:39
Tansiyon, Normal ve düşük tansiyon Vodafone Sağlık 0 12-04-2009 21:46Powered By vBulletin® Copyright ©2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose