AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > Sağlık Hakkında Herşey > Sağlık > Genel Sağlık

Boyun ve Ense Ağrısı Neden Olur

Genel Sağlık
Boyun ve Ense Ağrısı Neden Olur, ve Boyun ve Ense Ağrısı Neden Olur ense agrisi, ense kökünde şişlik, ense uyuşması neden olur, ense şişligi, ensede ağrili şişlik, ensede uyuşma, ensede uyuşma nedenleri, ensede şişlik neden olur, ensede şişlik nedenleri, ensede şişlik ve ağrı, sol ense ağrısı, sol ense kökünde ağrı, hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
05-11-2010 17:32 Yazan: ChAtlackGirlL
Boyun ve Ense Ağrısı Neden Olur

Boyun ve Ense Ağrısı Neden Olur

Sponsorlu Bağlantılar

Boyun ve Ense Ağrısı Neden Olur
boyun ağrısı sebepleri - ense ağrısı niçin olur - boyun fıtığı - boyun ağrısı başka hangi ağrılara sebep olur
Boyun ve ense ağrılarına en çok neden olan sebep boyun fıtığıdır. Muayene ve anamnez (sorgulama) yapıldıktan sonra boyun grafisi çekilerek grafi ile ilgili bulgular varsa boyun MR ı yapılabilinir. Boyun ağrısı ile birlikte kollarda hissizlik, güçsüzlük, parmaklarda uyuşma, baş ve ense ağrısı, göğüs ağrısı, görmede bulanıklık, denge bozukluğu, kulak çınlaması gibi belirtiler olabilir.


Bunların pek çoğunun nedeni boyun bölgesindeki sinir köklerinin ve Sempatik Sinirlerin zedelenmesidir.


Boyun bölgesindeki pek çok rahatsızlık boyun ağrısından başka omuzlar, baş, göğüs, sırt, kollar hatta bazen bacaklarda da belirtilere neden olabilir. Bazen boyun ağrısı ikinci planda kalıp diğer belirtiler öne çıkabilir. Baş dönmeleri, göz kararmalarının olması tansiyon düşmesi veya kansızlıktan kaynaklanıyor gibi yorumlanabilir veya göğüs ve sol kol ağrısı olan bir kişi kalbi ile ilgili bir rahatsızlığı olduğunu düşünebilir. Boyundaki sempatik sistem liflerine bası ile bulantı, terleme, sıkıntı hissi, kızarma, baş ağrısı gibi belirtiler olabilir. Bu şikayetler çoğu zaman psikolojik zannedilir.


Boyunda ağrıya neden olabilecek pek çok rahatsızlık vardır. Boyun fıtıkları ve boyun bölgesinin artrozu (kireçlenmesi) en sık rastlanan nedenlerdir. Gündelik kazalarda boyun bölgesindeki yumuşak dokularda zedelenme de olabilir. Boyunda bulunan fazla bir kemiğe bağlı oluşan boyun çıkış sendromları, boyun kaslarının spazmı (ağrılı kasılması) ve bazı romatizmal hastalıklar da boyun ağrısı yaparlar.

Boyunda 7 adet omur cismi bulunur. Yapıları itibariyle bir önceki bölümde anlatılan bel omurlarından tek farkları, daha küçük olmalarıdır. Her omurga arasında yastıkçık dediğimiz kıkırdaklar mevcuttur. Bu kıkırdak yapının yırtılarak , omurga içinde seyreden omurilik veya kola dağılan sinirlere baskı yapması donucu oluşan hastalığa boyun fıtığı denir. Hastada şiddetli bir boyun ağrısıyla birlikte kola yayılan ağrı, uyuşma mevcuttur. Zamanla yırtılan kıkırdak sinirlere baskı yaparsa kolda kuvvetsizlik, eğer omuriliğin kendisinede bası yaparsa tüm vücutta hareket kusurları ortaya çıkabilir. Hastalığın çok ileri dönemlerinde yatağa bağımlı hale gelen hastalara rastlanır.
Boyun ve Ense Ağrısı Neden Olur
Boyun Omurlarının Yapısı:

Kafa tabanından itibaren 7 adet omur cisminden oluşur. Her omur cisminin ortasında , beynin devamı olan omurilik bulunur. Vücudun çeşitli yerlerinden beyine dönen duyular veya beyinden vücuda dağılan emirler omurilik içinde seyreder. Boyun bölgesinde her omur cismi hizasından çıkan sinirlerde kola ve sırta yayılarak, bu bölgelerin duyu ve hareketini sağlar.


Omurgalar arası yastıkçık dediğimiz disk dokusunun dış kısmı (anulus fibrosus) ve iç kısmı (nucleus pulposus ) bulunur. Jelatin kıvamındaki iç kısmın , daha kuvvetli bir bağ dokusundan oluşan dış kısmı yırtarak omurilik ve sinirlere bası yapması sonucu boyun fıtığı ortaya çıkar. Burada dikkat edilmesi gereken ve bel fıtığından başlıca fark, sadece sinirlere değil omuriliğin kendisine de baskı olması sonucu vücudun tamamında kısmi veya tam kuvvetsizlik oluşmasıdır. Omurilik ilk bel omuru hizasında sonlandığından ve alt bel omurları içinde sadece ayağa giden sinirler bulunduğundan , bel fıtığında belirli sinirin dağıldığı alanda felçler görülür.

Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Adet Ağrısı Neden Olur? dBuse Bayan Resimleri, Yazıları 0 06-30-2012 23:00
Adet Döneminde Neden Baş Ağrısı Olur SeevalKT Kadın Sağlığı 0 01-15-2012 10:47
Boyun ve Kol Ağrısı Bilgili Genel Sağlık 0 09-05-2010 15:00
Baş Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer UzZMaN Genel Sağlık 0 08-24-2010 16:30
Boyun Kireçlenmeleri Neden Olur Belirtileri Avea Genel Sağlık 0 12-07-2009 22:34Powered By vBulletin® Copyright ©2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose