AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > Sağlık Hakkında Herşey > Sağlık > Genel Sağlık

OMEGA 3 ve MARİNCAP 500 MG HAPI

Genel Sağlık
OMEGA 3 ve MARİNCAP 500 MG HAPI, OMEGA 3 ve MARİNCAP 500 MG HAPI OMEGA 3 ve MARİNCAP 500 MG HAPI Doymamış yağ asitlerinden olan omega-3 yağ asitleri, vücut için gerekli (esansiyel) olup gıdalardan elde edilmek zorundadır. İnsan beslenmesinde yer alan önemli omega-3 yağ asitleri olarak α-linolenik asit, eikosapentaenoik asit (EPA), ve dokosaheksaenoik asit (DHA) sayılabilir. Vücudun omega-3 yağ asidine ihtiyacı daha anne karnında başlar, çocukluk, ergenlik, yetişkinlik ve yaşlılık boyunca bu ihtiyaç devam eder. omega-3 terimi ("n-3", "ω-3" olarak da kullanılır) ve OMEGA 3 ve MARİNCAP 500 MG HAPI gebelikte marincap, gebelikte marincap kullanımı, marincap 500 mg, marincap 500 mg kullanımı, marincap 500 mg nasıl kullanılır, marincap kaç yaş kullanır, marincap nasıl kullanılır, marincap çocuklarda kullanılırmı, marincap çocuklarda kullanımı, marıncap 500 mg çocuklarda kullanımı, marıncap kullanımı, çocuklarda marincap kullanımı, hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
05-11-2010 17:26 Yazan: Leyll-A
OMEGA 3 ve MARİNCAP 500 MG HAPI

OMEGA 3 ve MARİNCAP 500 MG HAPI

Sponsorlu Bağlantılar

OMEGA 3 ve MARİNCAP 500 MG HAPI
Doymamış yağ asitlerinden olan omega-3 yağ asitleri, vücut için gerekli (esansiyel) olup gıdalardan elde edilmek zorundadır. İnsan beslenmesinde yer alan önemli omega-3 yağ asitleri olarak α-linolenik asit, eikosapentaenoik asit (EPA), ve dokosaheksaenoik asit (DHA) sayılabilir.


Vücudun omega-3 yağ asidine ihtiyacı daha anne karnında başlar, çocukluk, ergenlik, yetişkinlik ve yaşlılık boyunca bu ihtiyaç devam eder.


omega-3 terimi ("n-3", "ω-3" olarak da kullanılır) ilk çift bağın, karbon zincirin ucundaki (ω) metil grubundan itibaren sayılınca 3. karbon-karbon bağı olduğu anlamına gelir.

İnsan beslenmesinde önemli olan omega-3 yağ asitleri şunlardır: alfa-linolenik asit (18:3, ALA), eikosapentaenoik asit (20:5, EPA) ve dokosaheksaenoik asit (22:6, DHA). Bu üç doymamış yağda, sırasıyla 18, 20 veya 22 karbonlu bir zincirde 3,5, veya 6 çift bağ vardır. Çift bağların hepsi cis-biçimindedir, yani hidrojen atomları çift bağın aynı tarafındadır.

Omega-3 yağ asitlerindeki çift bağlar onların enekliğini azaltır. Hücre zarında omega-3 yağ asitlerini içeren fosfolipitler doymuş yağ asitli fosfolipitlere kıyasla daha gevşek bir şekilde istiflenirler ve bu yüzden bunlardan oluşan membranlar (zarlar) daha akışkan olurlar. Sıvı fazda olan membranlarda proteinler birbiriyle daha serbestçe etkileşebilir, sinir hücrelerinde ise membranların yalıtkanlığını arttırdığı öne sürülmüştür

Omega-3 yağ asitleri sayesinde


Trigliseritler ve kolesterol düşer, böylece ateroskleroz ve buna bağlı kalp hastalıkları, kalp krizi ve akut inme riski azalır.

Bağışıklık sistemi güçlenir

Kansere karşı koruma sağlanır

Beyin, retina, sperm, cilt hücreleri güçlenir

İnsülin kullanımını artar (diyabet için faydalı)

Kanı inceltir ve akışını kolaylaştırır, kanın pıhtılaşmasını önler

Yangı önleyici etkisiyle romatizmal hastalıklara karşı koruma sağlar

Anne-bebek sağlığında rolü


Omega-3 yağ asitleri, anne karnındaki bebeğin sağlıklı gelişimine aşağıdaki şekillerde yardımcı olabilir:


Bebeğin beyin ve retina gelişiminin desteklenmesi

Erken doğum riskinni azaltılması

Hamilelik süresinin ve bebeğin doğum ağırlığının artırılması

Doğum sonrası depresyonundan korunulması

Omega-3 yağ asitleri ayrıca çocuğun matematik zekasının geliştirilmesine, okuma, telaffuz ve yazma beceresini artırılmasına yardımcı olabilir.

Zihin sağlığında rolü


Omega-3 yağ asidinin beyin ve sinir sisteminin sağlıklı şekilde çalışmasındaki etkileri yapılan pek çok araştırmada ortaya konmuştur. Omega-3, beyin ve sinir sisteminde başlıca aşağıdaki şekillerde yardımcı olabilir:


Depresyon tedavisini desteklemesi

Bunama ve Alzheimer hastalığı riskinin azaltmasına yardımcı olması

Ruh hali, konsantrasyon, bellek, dikkat ve davranış bozukluklarına karşı yardımcı olması

Saldırganlık azaltmaya ve sakinleştirmeye yardımcı olması

Mizaç, tepkisellik ve kişilik üzerinde olumlu etkisi olması

Göz sağlığında rolü


Yüksek doz omega-3 alımı gözde yaşa bağlı olarak gelişen sarı nokta hasarları riskini önleyebilmektedir. Omega-3 yağ asitleri eksikliğinde, retinada görme fonksiyonunun azaldığı tesbit edilmiştir.

Kemik-eklem sağlığında rolü


EPA ve DHA’nın antienflamatuar etkisi vardır, ayrıca kas-iskelet sistemi ve bağışıklık sistemi üzerinde faydalı etkileri bulunmaktadır. Omega-3 kemik ve eklem sağlığında başlıca aşağıdaki şekillerde yardımcı olabilir:


Kemiklerde kalsiyum toplanmasına destek olarak güçlenmelerinin sağlanması

Eklem iltihabı ve kıkırdağa zarar veren enzim aktivitesinin azaltılması

Eklemlerde hassasiyet ve sabah sertliğinin azaltılması

Romatoid artritli hastada ilaç ihtiyacının azaltılması

Kalp-damar sağlığında rolü


Yapılan araştırmalarda, omega-3 yağ asitlerinin dengeli alımının özellikle kalp ve damar hastalıkları açısından yararlı olduğu vurgulanmaktadır. Omega-3 tüketenlerde koroner kalp hastalığına bağlı ölümler daha düşük bulunmuştur. Omega-3, kalp ve damar sağlığında başlıca aşağıdaki şekillerde yardımcı olabilir:


Kalp damar hastalığı riski olanların ya da bu hastalığa yakalanmış olanların kalp sağlığını korumaya yardımcı olması.

Damar sertliği oluşumunun yavaşlatılması

Trigliseritlerin kan düzeyini düşürülmesi

Kalp hastalıklarında "kötü kolesterol"ün (LDL) düşürülüp, "iyi kolesterol"ün (HDL) artırılması.

Kalp krizi sonrası felç, ikinci bir kalp krizi ya da ölüm riskinin azaltılması

Bulunduğu besinler


Omega-3 : Soğuk sularda yaşayan yağlı balıklar (somon balığı), Orkinos tipi ton balığı, uskumru, sardalya, hamsi, Ada Çayı (%64), Kivi (%62), Perilla(%58), Semizotu(%35) daha az oranlarda ceviz, badem, fındık, soya filizi, kuru fasulye, soya fasulyesi, nohut, mısır, mısır unu, keten tohumu yağı, kanola yağı, soya yağı, tatlı patates, marul, lahana, brokoli ve diğer yeşil yapraklı sebzelerde bulunur.
Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Omega 3 Nedir dBuse 5n1k 0 05-13-2013 19:06
Omega 3 Hapı - Omega Hakkında Bilgi Bilgili Genel Sağlık 0 09-22-2010 16:01
Omega - Omega 3 Haplarının Kullanımı UzZMaN Genel Sağlık 0 09-22-2010 16:00
Omega Messenger 2.9.4 Harrby Msn Messenger 0 03-19-2010 19:40
Zayiflama Hapi Intihar Ettiriyor Vodafone Sağlık 0 12-04-2009 22:05Powered By vBulletin® Copyright ©2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose