AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > Sağlık Hakkında Herşey > Sağlık > Genel Sağlık

Endoskopi Artık Kameralı Haplar İle Yapılacak

Genel Sağlık
Endoskopi Artık Kameralı Haplar İle Yapılacak, Endoskopi Artık Kameralı Haplar İle Yapılacak Bilindiği gibi sindirim sistemi hastalıklarını teşhis etmede endoskopi yöntemi çok sık olarak yapılmaktadır. Ne var ki bu yöntem hastalar için oldukça sıkıntılıdır. İşte bu noktada teknoloji imdadımıza yetişti ve kameralı haplar devreye girdi. Sindirim sistemindeki hastalıkları tespit etmek ve teşhis koymak amacıyla yapılan endoskopi ve kolonoskopinin yerini artık üç santim boyutundaki kameralı kapsüller alacak. Art arda fotoğraf çekme yeteneğine sahip söz konusu kapsüller, Türkiye’de kullanılmaya başlandı bile. Kameralı kapsüllerin ve Endoskopi Artık Kameralı Haplar İle Yapılacak "haplı endoskopi", endoskopi hapı, endoskopi kaç lira, endoskopi kaç liradır, hap kapsül, hap kapsülleri, haplı endoskopi, kapsül hap, kapsül haplar, kapsül ve hap, kapsüller, hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
12-07-2009 22:31 Yazan: Avea
Endoskopi Artık Kameralı Haplar İle Yapılacak

Endoskopi Artık Kameralı Haplar İle Yapılacak

Sponsorlu Bağlantılar

Bilindiği gibi sindirim sistemi hastalıklarını teşhis etmede endoskopi yöntemi çok sık olarak yapılmaktadır. Ne var ki bu yöntem hastalar için oldukça sıkıntılıdır. İşte bu noktada teknoloji imdadımıza yetişti ve kameralı haplar devreye girdi.


Sindirim sistemindeki hastalıkları tespit etmek ve teşhis koymak amacıyla yapılan endoskopi ve kolonoskopinin yerini artık üç santim boyutundaki kameralı kapsüller alacak. Art arda fotoğraf çekme yeteneğine sahip söz konusu kapsüller, Türkiye’de kullanılmaya başlandı bile.
Endoskopi Artık Kameralı Haplar İle YapılacakKameralı kapsüllerin eski yöntem ile kıyaslandığında pek çok avantajı olduğunu belirten Gastroenterolog Dr. N. Memişoğlu, “Bu teknikle eskiden içini çok zor gördüğümüz ve kapalı kutu olarak nitelendirdiğimiz incebağırsağı tümden görebilmek bu yöntem sayesinde artık olanaklı” şeklinde konuştu.

Üst sindirim sistemi, incebağırsak ve kalınbağırsak için 3 ayrı kapsül mevcut. Üst sindirim sistemi olan mide ve on iki parmak bağırsağı için 1 kameralı kapsül içiliyor. Beş metrelik incebağırsağın tümünü görebilmek için de yine aynı kapsülden içiliyor. Bu kapsülün ilkinden farkıysa sekiz saat pil süresi olması. Böylelikle bir tane kamerası olan hap ince bağırsağın içinde kolaylıkla girip resimler çekebiliyor. Kalınbağırsak için olan haptaysa 2 kamera mevcut. Bu kameralar yutulduktan 3 dak. sonra kendini kapatıyor. Bir saat kırk beş dakika sonra ince bağırsağın sonlarına ulaştığında yeniden açılıyor. Kişi hapı yuttuktan sonra beline riseptör ismi verilen bir alet takıyor. Bunun sayesinde kapsüldeki bilgiler burada depolanıyor ve daha sonra pc’ye aktarılıyor. Doktorlar da art arda çekilmiş bütün fotoğrafları izleyip tanıyı koyabiliyor. <div>
__________________
Endoskopi Artık Kameralı Haplar İle Yapılacak

Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Çocuklarda Endoskopi RittyBoy Çocuk Sağlığı 0 09-12-2010 02:36
Biyopsi Yapan Haplar Geliyor giray41 Genel Sağlık 0 08-25-2010 13:30
"bu Östrojenler, mÜsekkİn haplar gİbİ mİdİr? RittyBoy Kadın Sağlığı 0 01-21-2010 22:45
Endoskopi Avea Genel Sağlık 0 12-07-2009 21:59
Anaokullarında kameralı izlemeye son Avea Eğitim 0 12-06-2009 16:29Powered By vBulletin® Copyright ©2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose