AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > Sağlık Hakkında Herşey > Sağlık > Genel Sağlık

Boyun FıTığı ve Tedavisinde Uzman Görüşü ..

Genel Sağlık
Boyun FıTığı ve Tedavisinde Uzman Görüşü .., Boyun FıTığı ve Tedavisinde Uzman Görüşü .. BOYUN FITIĞI VE TEDAVİSİNDE UZMAN GÖRÜŞÜ Beyin Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Soner Şahin “Boyunda 7 adet omur cismi bulunduğu belirtti..Şanlıurfa Devlet Hastanesi Beyin Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Soner Şahin Urfa Haber Ajansı Muhabirine yaptığı açıklamada ;Yapıları itibarıyla bel omurlarından tek farkları, daha küçük ve narin olmalarıdır. Her omurga arasında yastıkçık dediğimiz kıkırdaklar mevcuttur. Bu kıkırdak yapının yırtılarak, omurga içinde seyreden omurilik veya kola dağılan sinirlere baskı yapması donucu oluşan hastalığa boyun fıtığı ve Boyun FıTığı ve Tedavisinde Uzman Görüşü .. bel fıtığı olanlar nasıl yüzmeli, boyun fıtığı hastaları nasıl yatmalı, boyun fıtığı nasıl yatmalı, boyun fıtığı olan nasıl yatmalı, boyun fıtığı olanlar nasıl yatmalı, boyun fıtığı olanlar nasıl yüzmeli, boyun fıtığı tehlikeleri, boyun fıtığı ve yüzme, boyun fıtığı yüzme, boyun fıtığında nasıl yatılmalı, dr soner şahin, op dr soner şahin, hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
12-07-2009 20:51 Yazan: Avea
Boyun FıTığı ve Tedavisinde Uzman Görüşü ..

Boyun FıTığı ve Tedavisinde Uzman Görüşü ..

Sponsorlu Bağlantılar

BOYUN FITIĞI VE TEDAVİSİNDE UZMAN GÖRÜŞÜ

Beyin Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Soner Şahin “Boyunda 7 adet omur cismi bulunduğu belirtti..Şanlıurfa Devlet Hastanesi Beyin Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Soner Şahin Urfa Haber Ajansı Muhabirine yaptığı açıklamada ;Yapıları itibarıyla bel omurlarından tek farkları, daha küçük ve narin olmalarıdır. Her omurga arasında yastıkçık dediğimiz kıkırdaklar mevcuttur. Bu kıkırdak yapının yırtılarak, omurga içinde seyreden omurilik veya kola dağılan sinirlere baskı yapması donucu oluşan hastalığa boyun fıtığı denildiğini belirterek açıklamasına şöyle devam etti. “ boyun omurlarına tıpta "cervikal vertebralar " denir ve kısaca Cervikal kelimesinin baş harfi olan "C " ile numaralandırılır. boyun ; anatomik yapısı itibarıyla çok narin ve tehlikeli bir bölgedir. boyunda 7 adet omur bulunduğundan sağ ve sol tarafta toplam 14 adet boyun fıtığı çıkış yeri mevcuttur.


Her yaşta görülebilen tedavi edilebilir bir hastalık: Boyun fıtığı her yaşta görülebilir. Şiddetli ağrı ve sertlik genellikle birden ortaya çıksa da, başlangıçta hafif olup, günler hatta haftalar süren bir dönem içinde şiddeti artabilir. Ağır vakalarda kollarda ve ellerde karıncalanma, kuvvetsizlik ve uyuşukluk eşlik edebilir. Kaslardan biri veya birden fazlası zayıflayabilir.

Esasen boyun fıtığı korkulacak bir durum değildir. Birçok hastalıklar gibi erken teşhis konulması önemlidir. Uygun bir tedavi programıyla hastalık kontrol altına alınabilir. Tedavide; hastanın eğitimi, ilaç tedavisi, istirahat, fizik tedavi ve egzersiz yer almaktadır. Yapılan tedavilere cevap vermeyen ve fıtığı ilerleyen hastalarda en son çare olarak cerrahi müdahale gerekebilir.Bazı boyun hareketleri kol ağrısı ve uyuşmayı artırabilir. Yeni başlayan ağrılar, zaman içinde destek tedavisi ile iyileşebilir. Ancak kısmi ve büyük felçli olanlarda iyileşme cerrahi tedavi gerektirir. Toplumda boyun ağrısı şikayetine sıkça rastlanır. Çok sık görülmesine rağmen bu ağrıların altında yatan nedenleri hiç kimse pek de merak etmez. Nasıl olsa bir gün geçer diye düşünülür. Ağrılar geçmeyip de rahatsız edici bir hâl alınca nedenleri sorgulanmaya başlanır. Oysa ki, her hastalıkta olduğu gibi, boyun hastalıkları içinde de erken teşhisin önemli olduğu gözardı edilmemelidir. Boyun fıtıkları, boyun omurları arasındaki disk denilen yapıların veya bu bölgedeki yumuşak dokuların, omuriliğin ve kollara giden sinir köklerinin çıktığı bölgelere bası yapması sonucu, bir grup klinik bulgu olarak ortaya çıkar. Kolunuzda ciddi güç kaybı ve hissizleşme olması ; ciddi ve tehlikeli bir boyun fıtığı olduğunu göstermektedir.Konservatif tedavilerin cevap vermediği ve hastanın şikayetlerinin ciddi oranda artığı durumlarda ameliyat son çare olarak görülmektedir. Ameliyatlar bir mikroskop yardımıyla mikrocerrahi yöntemle gerçekleştirilmektedir. Bu yöntem sayesinde operasyon riskleri en aza indirilmektedir. Boyunun ön bölümünden küçük bir cilt kesisi sonrası fıtık temizlenmekte ve takiben boşaltılan fıtık bölgesine insan kemiğine benzer bir materyal koyularak mesafenin çökmesi önlenmektedir. Son yıllarda bir yenilik olarak ise araba amatisörlerine benzer bir mekanizmayla çalışan ve insan boyun biyomekaniğine en çok benzeyen bir düzenek olan servikal disk protezleri kullanılmaktadır. Bu yöntemin ise en büyük avantajı zaten hastalıklı olan omurganın komşu disk mesafelerine hasar vermesini önlemesidir.Boyun fıtığı rahatsızlığı olan hastaların çoğu, belirlenebilen travma veya stres olmaksızın, sabahleyin uyanmada ortaya çıkan bir başlangıca sahiptir. Boyun hareketlerinde ağrılı kısıtlama vardır. Boynun ekstansiyonu, yani ön-arka hareket ekseni boyunca arkaya doğru gerilmesi, boyun fıtığı hastalığı mevcut olduğu zaman genellikle ağrıyı şiddetlendirir. Hastalar, kollarını yükseltip başlarının arkasına yerleştirmekle çoğunlukla ağrıda hafifleme sağlarlar. Bunun yanı sıra sinir basısını saptamada muayene esnasında yaptığımız bir takım testler vardır. Boyun ve omuz bölgesinde olan ve kollara yayılan her ağrı, her rahatsızlık şüphesiz boyun fıtığı demek değildir. Bu konuda yukarıdaki şikayetleri devam eden hastanın uzmana başvurmasında yarar vardır. Çünkü muayene bulguları gerek hastalığı saptamada, gerekse tedavinin yönlendirilmesinde oldukça önem taşımaktadır.


Gerekli görüldüğü takdirde düz röntgen incelemesinin yanında, boyun omurlarına yönelik tercihen MRI incelemesi ve EMG seçkin yöntemlerdir. İyileşme periyodunda bazı fizik tedavi yöntemleri faydalı olacaktır. Cerrahi tedavi, iyileşme göstermeyenler veya diğer tedavi yöntemlerine rağmen ilerleyici nörolojik hasar gelişenler için gereklidir. Doğru endikasyon halinde boyun fıtıklarına cerrahi yaklaşım, sonuçları genellikle iyi olan seçkin bir yöntemdir.

Boyun anatomik olarak çok narin ve çok tehlikeli bir bölge olduğu için ; boyun fıtığı hastalarının çok az bir kısmı ameliyat gerektirebilir. İlaç, istirahat, korse, fizik tedavi ve egzersiz tedavisi ile düzelmeyen, günlük yaşam aktivitelerine dönemeyen, bağımlı hale gelen, kas kuvveti azalması veya kaybı gelişen hastaların ameliyat edilmesi söz konusudur. Ameliyat kararı, doktor tarafından verilmelidir. Ameliyattan sonra da ilerde tekrar bir başka yerde boyun fıtığının çıkma riskinin her zaman mevcut olduğu bilinmelidir. Bu nedenle ameliyat olan hastaların kaslarının kuvvetlendirilmesi ve günlük yaşantısının düzenlenmesi gerekir.


Boyun fıtığının başka bir seviyeden tekrarlamaması ve boyunda kireçlenme oluşmaması için fizik tedavi ya da ameliyattan sonra uygun egzersiz programı düzenlenir ve hastaya neleri nasıl yapması gerektiği ve nelerden kaçınması gerektiği izah edilir. Hasta da bunlara uyarsa sonraki yaşantısını normal geçirir.


Spor yapmak isteyenlerin hangi sporu yapacaklarını doktorlarına söylemeleri ve tavsiyelerine uymaları gerekir. Boyun fıtığı geçirenlerin rahatça yapabilecekleri sporların başında yürüme ve yüzme gelmektedir.

boyun fıtığı olan hastanın günlük yaşantısı düzenlenmeli ve ağrıyı azaltan ve artıran durumlar kendisine hatırlatılmalıdır:

1. Ağırlık kaldırmaması,

2. Ağır işler yapmaması,

3. Ters hareketlerden kaçınması

4. Ortopedik boyun yastığı kullanması

5. Orta sertlikte bir yatakta yatması,

6. Uzun süre aynı pozisyonda kalmaması,

7. Mesleğine göre nasıl hareket etmesi gerektiği,

8. Ağrıları tamamen geçse bile egzersizlerini hergün düzenli olarak yapması gerektiği vurgulanır..

[alıntıdır..] <div>
__________________
[url=http://imageshack.us] Boyun FıTığı ve Tedavisinde Uzman Görüşü ..
BeLqide bu dünya başqa bir gezegenin cehennemidir..!!?:şaşkın:
Sensiz karanlık buralar... Biz güneşi gökteki biliyorduk....

Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Bel ve boyun fıtığı tedavisinde yeni yöntem! SeevalKT Bakım Güzellik 0 01-06-2011 00:48
Bel Fıtığı Tedavisinde Hatalar RittyBoy Genel Sağlık 0 09-11-2010 00:00
Boyun Fıtığı Hakkında - Boyun Ağrıları Çekenlere Öneriler RittyBoy Genel Sağlık 0 09-04-2010 03:00
Boyun Fıtığı shekerkisS Genel Sağlık 0 06-05-2010 04:20
Boyun Fıtığı Nedir - Boyun Fıtığı Ameliyat Gerektiren Durumlar Leyll-A Genel Sağlık 0 05-16-2010 12:40Powered By vBulletin® Copyright ©2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose