AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > Sağlık Hakkında Herşey > Sağlık > Genel Sağlık

Aşırı sıcakların sağlığa olumsuz etkileri

Genel Sağlık
Aşırı sıcakların sağlığa olumsuz etkileri, ve Aşırı sıcakların sağlığa olumsuz etkileri aşiri hava sicaklarinin çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri, aşırı sıcakların etkileri, aşırı sıcakların etkisi, aşırı sıcakların olumsuz etkileri, aşırı sıcakların olumsuz etkileri, aşırı sıcağın olumsuz etkileri, sicaklarin etkisi, sicaklarin olumsuz etkısı, sıcak havanın sağlığımıza olumsuz etkileri, sıcakların etkileri, sıcakların sağlığa etkisi, sıcağın olumsuz etkileri, hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
12-07-2009 20:49 Yazan: Avea
Aşırı sıcakların sağlığa olumsuz etkileri

Aşırı sıcakların sağlığa olumsuz etkileri

Sponsorlu Bağlantılar

Aşırı sıcakların sağlığa olumsuz etkileri

GAZİANTEP (İHA) - Gaziantep İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Ziya Yıldırım, hava sıcaklıklarında görülen artışların sıcak çarpmalarına ve birtakım sağlık sorunlarına neden olabileceğini bildirdi.


Dr. Yıldırım, yaptığı açıklamada, özellikle çocuklar, yaşlılar ve kalp-damar gibi kronik hastalıkları olanların ani sıcaklık artışlarından zarar görmemesi için bazı tedbirler alması gerektiğini belirtti. Sıcak havalarda insan sağlığını tehdit eden en önemli sorun olan güneş çarpmasında insanların sıvı kaybının arttığını ve damarların genişlediğini kaydeden Dr. Yıldırım, damar genişlemesi durumunda da tansiyon düşüklüğü yaşandığını ifade etti.


Dr. Yıldırım, şunları söyledi:"Güneş çarpması daha çok öğle saatlerinde dışarıda bulunan ve uzun süre güneşe maruz kalanlarda görülür. Güneş çarpması belirtilerinde bol terleme ve vücut ağrıları vardır, nabız hızlanmıştır. Susuzluk hissi ve bilinç bulanıklığı da diğer belirtiler arasında yer alır. Baş ağrısı, huzursuzluk ve bitkinlik vardır. Aşırı yorgunluk, hızlı nabız atımı ve beraberinde hızlı soluk alıp verme ve kas krampları birbirini takip eden olaylardır. Vücut hızla ısınır, yüze hızlı bir kan akımı olur ve yüz kıpkırmızı görünür. Düzensiz ateş ve yavaş yavaş bilinç kaybı hastalık tablosunun ağırlaşmaya başladığını gösterir. Zamanında müdahale edilmeyen sıcak çarpmalarında ölüme kadar varabilen sonuçlar doğabileceği unutulmamalıdır."


Sıcak çarpması belirtisi gösterenlerin acilen gölge ya da serin bir yere taşınmasının gerektiğine dikkati çeken Dr. Yıldırım, şöyle devam etti:"Bu tür durumlarda hastanın ateşi ve nabzı kontrol edilir.


Sağlık ekibi gelene kadar hastanın bilinci kontrol edilmelidir. Bu amaçla adı, yaşı gibi basit sorular sorulabilir. Bilinci açık ise yarı oturur pozisyonda bekletilmeli, eğer bilinci kapalıysa ya da daha kötüye gidiyorsa sol tarafı üzerine yatırılmalıdır. Bu nefes alıp vermesini kolaylaştırır. Sağlık ekibi gelene kadar sıkı takip edilmeli ve bu amaçla nefes alıp vermelerine, nabzına sürekli bakılmalıdır.


Hastaya mümkünse soğuk duş aldırılır ya da duruma göre kasıklarına, el ve ayak bileklerine, başına ve boynuna soğuk kompresler uygulanabilir. Hastanın bilinci açık ise alkolsüz ve soğuk içecekler, tercihen su içirmeye gayret edin. Bilinci kapalıysa ya da bulanıksa hastanıza bir şey içirmeye çalışmayın. Bilinci kapalı ya da bulanık kişi içirmeye çalıştığınız suyu akciğerlerine kaçırabilir, boğulmasına neden olabilirsiniz."


Dr. Yıldırım, alınacak birkaç basit tedbirle güneşli günlerin sağlığı olumsuz etkilemesine ve tatsız sorunlar yaşanmasına engel olmanın mümkün olduğunu dile getirerek, "En önemli tedbirin 11.00 ile 15.00 saatleri arasında dışarı çıkılmaması olduğu bilinmelidir.


Çok sıcak havalarda bol sıvı alınması, alkollü içeceklerden uzak durulması, geniş kenarlı şapkalar kullanılması, hafif pamuk ya da keten gibi terlemeyi engellemeyen açık renkli kıyafetlerin giyilmesi, ağır ve yağlı yiyeceklerden uzak durulması önemli önlemlerdir. Yanınızda mutlaka dolu bir su şişesi taşıyın, bol miktarda tuzlu ayran tüketin ve alkollü içeceklerden uzak durunuz" diye konuştu. <div>
__________________
çok yanlızım


Aşırı sıcakların sağlığa olumsuz etkileri

Yanlızlık çok zor, Bu kalp ne çekiyor bi sor, bu sevgisiz yürek beni artık çok yoruyor...bu yürek bugün beni yarı yolda bırakıyor

Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
İnsanın Çevreye Olan Olumsuz Etkileri nelerdir? dBuse 5n1k 0 05-18-2013 09:00
Teknolojinin Olumlu ve Olumsuz Etkileri buqunasK 5n1k 0 05-04-2013 00:00
Kahvenin Olumsuz Etkileri nelerdir? SeevalKT 5n1k 0 05-01-2013 09:00
Sıcakların Cildimize Etkileri UzZMaN Saç-Vücut Bakımı 0 06-17-2010 23:38
Sıcakların Cildimiz Üzerindeki Etkileri TUtHiii Saç-Vücut Bakımı 0 06-17-2010 23:38Powered By vBulletin® Copyright ©2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose