AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > Sağlık Hakkında Herşey > Sağlık > Genel Sağlık

Sıcaklara karşı hazırlıklı olun!

Genel Sağlık
Sıcaklara karşı hazırlıklı olun!, ve Sıcaklara karşı hazırlıklı olun! hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
12-07-2009 20:49 Yazan: Avea
Sıcaklara karşı hazırlıklı olun!

Sıcaklara karşı hazırlıklı olun!

Sponsorlu Bağlantılar

Aşırı sıcağın yarattığı nefes alamama, ateş basması, baş dönmesi, yorgunluk, halsizlik gibi şikayetlere karşı önlem alabilirsiniz.

Acıbadem Kadıköy Hastanesi Aile Hekimi Uzmanı Dr. Şirin Parkan, sıcakta çalışmak zorunda olanlara günde iki litre su tüketmelerini, tuzlu ayran içmelerini, sebze ve meyve yemelerini önerdi.


Dr. Parkan, işyerlerinde ise klimaların ısısının kademeli olarak düşürülmesini, temizliğinin düzenli yapılmasını önerdi.


Sıcak vurgunları, vücutta sıcaklığın 40.6 dereceyi aşması durumunda ölüme neden oluyor. Vücudun bu sıcaklık derecesine yaklaşması ise vücutta su ve tuz kaybıyla ortaya çıkan ağır zararlara yol açıyor.


Sıcaklara karşı önlem alın


-Hareketlerinizi yavaşlatın: Ağır çalışmalar yavaşlatılmalı veya günün en serin zamanında yapılmalı. Risk altında bulunanlar en uygun serin yerlerde bulunulmalı.


-Yaz kıyafetleri giyin. Hafif açık renkli kıyafetler ısıyı ve güneş ışınlarını yansıtır ve vücudun normal sıcaklığını korumasına yardımcı olur. Sentetik kıyafetler yerine pamuklu kıyafetler tercih edilmeli.


-Vücut sıcaklığını artıracak yiyeceklerden kaçının. Protein gibi metabolik ısı üretimini ve aynı zamanda su kaybını artıran yiyeceklerden kaçınılmalı.


-Alkol içermeyen sıvıları bol miktarda için. Vücut serin kalmak için suya ihtiyaç duyar. Kendinizi susamış hissetmiyor olsanız dahi bol bol su tüketin. Ancak, epilepsi, kalp, böbrek ve karaciğer hastaları, sıvı kısıtlayıcı diyet yapanlar, idrar tutma problemleri olanlar sıvı tüketimlerini artırmadan önce bir doktora danışmalı. Alkollü içecekleri de içmemekte fayda var.


-Doktor tarafından önerilmemişse tuz tabletlerini almayın: Tuz kısıtlayıcı diyette olanlar tuz tüketimlerini artırmadan önce mutlaka bir doktora danışmalı.


-Klima bulunan alanlarda daha fazla zaman harcayın: Evlerdeki ve işyerlerindeki klimalar ısı kaynaklı tehlikeleri azaltır.


-Güneş altında fazla kalmayın: Güneş yanıkları ısı dağıtım işlemini çok güçleştirir.


-Çocukları ve küçük ev hayvanlarını kapalı otomobilde asla yalnız başlarına bırakmayın. Kapalı bir araçta sıcaklık 60 dereceye çıkabilir.


Klimalar alerjik zatürreye neden olabiliyor

Klimalar 'alerjik zatürre' ve 'Legionella Pnömonisi' denilen bir zatürre tipine neden oluyor. Alerjik zatürreye, klima sistemlerinin nemlendirme bölümlerinde üreyen küf mantarları yol açıyor.


Alerjik zatürrede, küf mantarlarının bulunduğu havanın solunmasından 4-6 saat sonra ateş, baş ve kas ağrıları, halsizlikle gribal enfeksiyon gibi başlıyor.


Daha sonra da öksürük, balgam, nefes darlığı, göğüste sıkışma hissi gibi akciğerlerde belirtiler ortaya çıkıyor.


Lejyoner hastalığı olarak bilinen ve klimalardan bulaşan 'Legionella pnömonisi', ilk 24-48 saat içinde şu belirtilere neden oluyor: "Halsizlik, kırıklık, kas ağrıları ve şiddetli baş ağrısıyla ortaya çıkan, daha sonra ani yükselen ateş, kuru öksürük, bazen yan ağrısı, bulantı, kusma ve ishal. Klimalar yüz felci, burun kanaması ve üst solunum yolu hastalıkları da yapabiliyor."
<div>
__________________
Sıcaklara karşı hazırlıklı olun!

Parayla pulla değil,içten,yürekten

Bu sevgi ölçülemez,öyle derinden

Olimpiyat,Sami yen,nerde istersen

"Her yerde ultrAslan",işte cehennem Sıcaklara karşı hazırlıklı olun![/b]

Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Sahte protezlere karşı dikkatli olun UzZMaN Genel Sağlık 0 12-31-2010 02:38
Hastalıklara karşı sakin olun Leyll-A Bakım Güzellik 0 11-22-2010 14:00
AHİRET KRİZİ ne Hazırlıklı Ol! Mah-mud Ölüm, Kıyamet, Ahiret 0 01-08-2010 17:31
Gribe karşı hazırlıklı Olun Vodafone Sağlık 0 12-04-2009 21:57
Hamilelere "sıcaklara dikkat edin" uyarısı Vodafone Sağlık 0 12-04-2009 21:34Powered By vBulletin® Copyright ©2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose