AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > Sağlık Hakkında Herşey > Sağlık > Genel Sağlık

hergün nar suyu için...

Genel Sağlık
hergün nar suyu için..., hergün nar suyu için... Kolesterol yüksekliği, enfarktüsten inmeye dek birçok ciddi sağlık sorununa neden olabiliyor. Ölümle sonuçlanabilen bu hastalıklardan korunmanın sanıldığı kadar zor olmadığını belirten uzmanlar, başta nar olmak üzere birçok meyvenin, kolesterolü düşürdüğüne dikkat çekiyor Columbia Üniversitesi New York Presbyterian Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Özgen Doğan, kolesterolle ilgili soruları yanıtladı: * Kolesterol yüksekliğinin zararları neler? Koroner kalp hastalığının oluşmasına neden olur. Bu da beraberinde kalp krizi, yani enfarktüsü getiriyor. İnmeler ortaya çıkabiliyor; beyin ve hergün nar suyu için... greyfurt kolestrolü düşürürmü, nar greyfurt suyu, nar kolestrolü düşürür mü, nar kolestrolü düşürürmü, nar sekeri düsürürmü, nar suyu kolestrolü düşürürmü, nar suyu sekeri dusururmu, nar suyu şekeri düşürür mü, nar suyu şekeri yükseltirmi, nar şekeri yükseltir mi, nar şekeri yükseltirmi, peynir şekeri yükseltirmi, hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
12-07-2009 20:13 Yazan: Avea
hergün nar suyu için...

hergün nar suyu için...

Sponsorlu Bağlantılar

Kolesterol yüksekliği, enfarktüsten inmeye dek birçok ciddi sağlık sorununa neden olabiliyor. Ölümle sonuçlanabilen bu hastalıklardan korunmanın sanıldığı kadar zor olmadığını belirten uzmanlar, başta nar olmak üzere birçok meyvenin, kolesterolü düşürdüğüne dikkat çekiyor


Columbia Üniversitesi New York Presbyterian Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Özgen Doğan, kolesterolle ilgili soruları yanıtladı:


* Kolesterol yüksekliğinin zararları neler?

Koroner kalp hastalığının oluşmasına neden olur. Bu da beraberinde kalp krizi, yani enfarktüsü getiriyor. İnmeler ortaya çıkabiliyor; beyin damarlarında da tıkanma olabiliyor. Dolaşım hastalıkları belirebiliyor. Kolesterol yüksekliğine bağlı sorunlar ortaya çıktığı zaman geç kalınmış olabilir; bu nedenle kan kolesterol düzeninin belli sınırlarda tutulması gerekir. Kanda aşırı miktarda bulunan kolesterol, yıllar içinde yavaş yavaş damarların duvarlarında birikir. Bu birikim sonucu damarlarda daralma, tıkanma ortaya çıkar. Bu durum, bir su borusunda pisliklerin birikmesine benzetilebilir. Kolesterol hangi damarda birikmişse, o damarla ilişkili sorunlar ve hastalıklar ortaya çıkar. Kolesterol yüksekliğinin belirti ve bulguları, çoğu zaman ani kolesterol yükselmesine bağlı değildir. Uzun süreli kolesterol yüksekliğinin damar duvarında kolesterol birikmesine yol açmasının sonucudur. Yani kolesterolünüz şu andaki değerinin 2-3 katına yükselse ve 3-4 saat aynı kalsa size bir zararı olmaz. Asıl sorun, sizde daha önce uzun süreli kolesterol yüksekliği olmasıdır.


FAZLA KİLOLARA DİKKAT

* Kilo ve kolesterol doğru orantılı mı?

Değil esasında. İkisi değişik kavramlar. Ama şu var: Egzersiz yaparsanız iyi kolesterolü yükseltirsiniz ve egzersiz yapan insanların kiloları düşer. Dolaylı bir ilgi var. Şişman şeker hastası insanlarda trigliseritler yüksek oluyor. Buna metabolik sendrom deniliyor. O açıdan önemli bir ilişkisi var. Çalışmalara baktığınız zaman en önemli şey, hastanın yaşı ve kilosu. Kilo ne kadar yüksek olursa, o insanın kalp, damar, akciğer gibi problemleri yükseliyor. Zayıf insanlar uzun yaşıyor. Çok az kalori harcayarak yaşamlarını idame ettiriyorlar. Doğru beslenerek, kolesterol düzeyini en azından bir miktar düşürmek mümkün. Alabileceğiniz diğer önlemlerin başında kilo vermek ve eğer kullanıyorsanız, kesin olarak sigarayı bırakmak gelir. Doktorunuzun önerdiği bir kolesterol düşürücü ilaç kullanmanız yararlı olabilir. Ancak tüm bu önlemlerin yaşam boyu sürdürülmesi gerektiğini unutmamak gerekir.


* Kolesterol açısından en uygun gıdalar hangileri?

Son dönemde yapılan çalışmalar bazı meyvelerde kolesterol düşürme özelliğinin doğal olarak bulunduğunu gösterdi. Örneğin nar suyu, LDL'nin oksidasyonunu ortadan kaldırıyor. LDL'nin damar çeperine girip oturmasını azaltıyor. İsrail'de yapılan bir çalışma, farelerin nar suyuyla beslendiği zaman damarlarındaki tıkanıklıkların yüzde 44 civarında gerilediğini ortaya koydu. Aynı zamanda nar suyunun, 'ACE' adlı enzimi engelleyici ve tansiyon düşürücü etkileri var. Bu enzimi engelleyen ilaçlar tansiyon tedavisinin temel taşıdır. Aynı mekanizmayla nar suyu da okstrojenlerle ilişkilidir. Belki ilerde meme kanseri tedavisinde de kullanılabilir. Bir buçuk su bardağı nar suyu, günlük olarak ilaç değeri taşıyabilir. Bunu içtiğiniz zaman, kalori probleminiz varsa başka bir yiyecekten feragat etmeniz gerekir. Ben, yemek sonrası tatlıyı kesmenizi öneririm. Kolesterol açısından en uygun gıdalar meyve, sebze, yeşillik, habubat, pirinç ve makarna. Doymuş yağ ve kolesterol bakımından fakir bir diyet seçmeniz gerekir. Kızartmadan artık uzak durun. Kırmızı et yerine beyaz eti tercih edin. Balık ve derisi çıkartılmış kümes hayvanlarını tüketin. Karaciğer, böbrek ve beyin gibi kolesterolü fazla olan etlerden uzak durun. Yüksek tansiyonunuz varsa, tuzu azaltın. Gıdaların yağ ve kalori içeriklerine dikkat etmeyi alışkanlık haline getirin. Yağı azaltılmış peyniri, sütü tercih edin. Diyet peynir, süt kullansanız bile bunları sınırlı miktarda tüketin.


GREYFURT SUYUNUN GÜCÜ

* Kolesterol ve fındık arasında bilimsel bir bağlantı var mı?

Fındığın kalp sağlığı üzerine olumlu etkileri olduğu araştırmalarla ispatlandı. Fındığın iyi kolesterolü yükselttiği, kötü kolesterolü düşürdüğü gözlendi. Ancak fındığın fazla tüketilmesinin kilo alımına neden olduğu da unutulmamalı.


* Greyfurt suyunun kolesterol ilacı gibi etki yaptığı doğru mu?

Greyfurt suyu, kolesterol seviyesini düşüren statin ilaçlarının eksini artırır. Günde çeyrek litre greyfurt suyu içerseniz, günlük statin kullanımınızı çeyreğe indirebilirsiniz. Greyfurt suyunun kötü yanı, amiodaran ve koloft gibi diğer ilaçların yan etkilerini artırmasıdır. Dolayısıyla eğer greyfurt suyu seviyorsanız ne kadar ilaç almanız gerektiğini doktorunuza danışın.


alıntıdır...

Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Vajinal akıntı için soğan suyu kürü Leyll-A Bakım Güzellik 0 11-30-2010 05:00
Bol bol nar suyu için Bilgili Bakım Güzellik 0 11-29-2010 11:00
Siyah Noktalar Için Maydonoz Suyu Bilgili Bakım Güzellik 0 07-23-2010 00:47
Maden suyu için güzelleşin Leyll-A Bayan Sağlık 0 01-19-2010 19:01
Yağ yakmak için zencefil suyu için Vodafone Sağlık 0 12-04-2009 22:31Powered By vBulletin® Copyright ©2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose