AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > Vee Ders.. > Dersler.. > Fizik

Kondenstop nedir - nerede kullanılır

Fizik
Kondenstop nedir - nerede kullanılır, ve Kondenstop nedir - nerede kullanılır eşanjör nerede kullanılır, flatör nedir, kondanstop nedir, kondens nedir, kondenstop, kondenstop ne demek, kondenstop nedir, kondenstop nedir nerede kullanılır, kondenstop nerede kullanılır, kondenstoplar nedir, kondenstopun görevı, kondestop nedır, hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
06-06-2010 14:35 Yazan: giray41
Kondenstop nedir - nerede kullanılır

Kondenstop nedir - nerede kullanılır

Sponsorlu Bağlantılar

Kondenstop nedir - nerede kullanılır
Kondenstop , buhar sistemlerinde oluşan yoğuşmanın dışarı atılmasında kullanılan tesisat elemanıdır. Kondenstopların sistemde başlıca üç görevi vardır;


Oluşan kondensi dışarı atmak.

Tahliye esnasında buharı tutmak ve kaybı engellemek.

Hava ve yoğuşmayan gazları tahliye etmek.

Buharlaştırma, ısıtma, kurutma ve ısıl enerji gerektiren birçok üretim tesisinde kullanılmaktadır. Bu enerji buhar kazanlarında sağlandıktan sonra tesisatta verilir.

Tesisat üzerindeki enerji kayıplarını minimuma indirmek için yalıtım yapılmış olsa da buhar kendini taşıyan boruları ısıtmaya çalışacak ve yoğunlaşarak borunun alt kısmında su oluşturacaktır.

Kondensin boruda kalması durumunda, buharla ısı transferiyle enerji kaybı, daha fazla kondens oluşumu ve ilerleyen zamanda tesisatta deformasyon, buhar iletimine engel teşkil etmek gibi sorunlara neden olur. Bu nedenle buhar kaybı vermeden kondensi tahliye etmek için kondenstoplar yaygın olarak kullanılmaktadır. Benzer şekilde kondenstoplar, eşanjör gibi ısı transferi noktalarında da kullanılmaktadır.


Kondenstoplar sadece yoğuşmaların tahliyesinde kullanılmaz. Sistemler kapatıldığında borularda buharın yerini hava alır. Tekrar açıldığında önden giderek buharın olması gereken çıkış noklarına kadar gider. Kondenstop sayesinde tesisatteki yoğuşmamış gazların da tahliyesi sağlanır. Aksi takdirde bu gazlar efektif ısı transferinde engel oluşturur.

Kondenstop nedir - nerede kullanılırKapan içindeki flatör / şamandıra (4) gaz ve sıvı arasındaki farkı algılanmasını sağlar (1).


Kondens giriş ağzından (3) gelir ve mekanik hareket (2) ile drenaj çıkışından (5) dışarı atalır.

Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
O - Ring Nedir - nerede kullanılır TUtHiii Dersler Genel 0 06-07-2010 13:30
Kompansatör nedir - nerede kullanılır UzZMaN Fizik 0 06-06-2010 14:55
TEA nedir ? nerede kullanılır TUtHiii Kimya 0 06-04-2010 12:45
Antiskalant nedir? Nerede kullanılır shekerkisS Kimya 0 06-02-2010 23:50
Elevatör Nedir - Nerede kullanılır giray41 Dersler Genel 0 05-29-2010 12:00Powered By vBulletin® Copyright ©2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose