AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > Vee Ders.. > Dersler.. > Fizik

Göremediğimiz Işık Türleri

Fizik
Göremediğimiz Işık Türleri, Göremediğimiz Işık Türleri Göremediğimiz Işık Türleri ışık türleri - görülmeyen ışıklar - gama ışınları - mikrodalga - kızıl ötesi - göremediğimiz ışık türlerinden nerelerde yararlanırız - saydam olmayan cisimlerden geçen ışık türleri Işık gözümüzle görebildiğimizin dışında göremediğimiz ancak varlığını değişik yöntemlerle algılayabildiğimiz ışık türlerini de içerir. Tüm ışık türleri özelliklerine göre sıralanırsa ışık spektrumu ya da ışık tayfı denilen enerji bandı ortaya çıkar. Işık spektrumunu oluşturan ışınlar görünür ışığın yanı sıra; radyo dalgaları, mikrodalgalar, kızıl ve Göremediğimiz Işık Türleri bizim göremediğimiz ışık türleri, bizim göremediğimiz ışık türleri de var mıdır, bizim göremediğimiz ışık türleri nelerdir, bizim göremediğimiz ışık türleri varmıdır, göremediğimiz ışık türleri, göremediğimiz ışık türleri nelerdir, göremediğimiz ışıklar, görülmeyen işık türleri, görünmeyen ışık türleri, görünmeyen ışık türleri nelerdir, görünmez ışık türleri, görünmez ışık türleri nelerdir, hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
05-28-2010 00:12 Yazan: Leyll-A
Göremediğimiz Işık Türleri

Göremediğimiz Işık Türleri

Sponsorlu Bağlantılar

Göremediğimiz Işık Türleri
ışık türleri - görülmeyen ışıklar - gama ışınları - mikrodalga - kızıl ötesi - göremediğimiz ışık türlerinden nerelerde yararlanırız - saydam olmayan cisimlerden geçen ışık türleri


Işık gözümüzle görebildiğimizin dışında göremediğimiz ancak varlığını değişik yöntemlerle algılayabildiğimiz ışık türlerini de içerir.


Tüm ışık türleri özelliklerine göre sıralanırsa ışık spektrumu ya da ışık tayfı denilen enerji bandı ortaya çıkar. Işık spektrumunu oluşturan ışınlar görünür ışığın yanı sıra; radyo dalgaları, mikrodalgalar, kızıl ötesi ışınlar, morötesi ışınlar, X ışınları ve gama ışınlarıdır. Görünür ışık bu tayfın %1 inden azını oluşturur.

Göremediğimiz Işık Türleri


Radyo dalgaları, radyolar için tanımlanan kısa, orta ve uzun dalgalar ile televizyon dalgalarıdır. Cep telefonlarında da radyo dalgaları kullanılır.

Mikrodalgalar radar sistemlerinde, mikrodalga fırınlarda kullanılır.

Kızıl ötesi ışınlar, fizik tedavide, ev ve hastanelerin ısıtılmasında, yeraltındaki madenlerin ve tarımsal ürünlerin tespitinde, termogram adı verilen cihazda ve uzaktan kumandalarda kullanılır.

Morötesi ışınlar diğer ismiyle ultraviyole ışınlar floresan lambalarda, kaynak işlerinde kullanılır.

X ışınları; röntgen filmleri ile hastalıklarının teşhisinde ve dişçilikte kullanılır.

Gama ışınları tıpta hem teşhis hem de tedavi için kullanılır.alıntı

Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Göremediğimiz Mucizeler nelerdir? dBuse 5n1k 0 07-09-2013 09:00
Çöl ( Kenan Işık’ın Seçtiği Şiirler ) Cd & Kitap - Kenan Işık Bilgili Kitap Tanıtımı 0 06-07-2011 10:21
Baş Ağrısı Türleri TUtHiii Genel Sağlık 0 09-16-2010 00:00
.::Düşünce Türleri ::. TUtHiii Edebiyat, Felsefe, Şiir 0 05-07-2010 14:31
TaTLı TürLeri UzZMaN Yemek Tarifi 0 01-03-2010 19:34Powered By vBulletin® Copyright ©2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose