AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > Vee Ders.. > Dersler.. > Fizik

Momentumun Korunumu

Fizik
Momentumun Korunumu, Momentumun Korunumu Momentumun Korunumu momentum nedir - iki cismin çarpışması - esnek çarpışma - momentumun korunumu ilkesi İki cismin çarpışmasında veya patlamalarda bileşke momentum değişmez. Yani kütle sisteminde bileşke kuvvet sıfır ise bileşke momentum değişmez. Yukarıdaki şekilde kırmızı ve mavi toplar çarpıştığı anda mavi topun kırmızı topa uyguladığı tepki kuvveti F1, kırmızının maviye uyguladığı F2 dir. Etki tepki kuvvetleri birbirine eşit büyüklükte ama zıt yönde olduğundan vektörel olarak F1=-F2 dir. Cisimlere uygulanan itmeler : Çarpışma ve Momentumun Korunumu esnek carpışmalar, fizik çarpışma nedir, fizikte çarpışma nedir, momentum ve çarpışmalar nedir, çarpışmalar fizik, hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
05-28-2010 00:10 Yazan: TUtHiii
Momentumun Korunumu

Momentumun Korunumu

Sponsorlu Bağlantılar

Momentumun Korunumu
momentum nedir - iki cismin çarpışması - esnek çarpışma - momentumun korunumu ilkesi


İki cismin çarpışmasında veya patlamalarda bileşke momentum değişmez. Yani kütle sisteminde bileşke kuvvet sıfır ise bileşke momentum değişmez.

Momentumun Korunumu


Yukarıdaki şekilde kırmızı ve mavi toplar çarpıştığı anda mavi topun kırmızı topa uyguladığı tepki kuvveti F1, kırmızının maviye uyguladığı F2 dir. Etki tepki kuvvetleri birbirine eşit büyüklükte ama zıt yönde olduğundan vektörel olarak F1=-F2 dir. Cisimlere uygulanan itmeler :

Momentumun Korunumu


Çarpışma anındaki bu eşitlikten momentumun korunumunu ispatlayabiliriz:

Momentumun Korunumu


Bir cisme uygulanan itme o cismin momentum değişimine eşittir. Yani 1. cisme uygulanan itme 1. cismin momentum değişimine eşittir. Momentum deiğşimide Pson- Pilk olduğundan:

Momentumun Korunumu


En son bulunan denklem çarpışmadan önceki ilk bileşke momentumun çarpışmadan sonraki son bileşke momentuma eşit olduğunu gösterir. Bu ilkeye momentumun korunumu ilkesi denir.


İki Cismin Tam Esnek Çarpışmaları


Tam esnek çarpışma herhangi bir enerji kaybının olmadığı yani kinetik enerjinin de korunduğu bir çarpışmadır.alıntı

Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Kütlenin Korunumu Kanunu shekerkisS Kimya 0 10-10-2010 20:25
Enerjinin Korunumu Yasası UzZMaN Fizik 0 07-31-2010 12:17Powered By vBulletin® Copyright ©2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose