AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > Vee Ders.. > Eğitim

Meslek Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Eğitim
Meslek Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?, ve Meslek Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz? günümüzde meslek edinmek dikkat etmeliyiz, günümüzde meslek edinmek için nelere dikkat etmeliyiz, günümüzde meslek secimi ile nelere dikkat etmeliyiz, meslek edinmek için nelere dikkat edilmelidir, meslek edinmek için nelere dikkat etmeliyiz, meslek secmek icin neler yaparız, meslek seçimi yaparken nelere dikkat edilmeli, meslek seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz, meslek seçimi yapılırken nelere, meslek seçiminde nelere hata yaparız, meslek seçiminde yapılan hatalar, meslek şeçimi yaparken nelere dikkat ederiz, hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
12-06-2009 16:26 Yazan: Avea
Meslek Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Meslek Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Sponsorlu BağlantılarYaşamımızın her döneminde bir çok tercih yaparız. Her an için bir şeyleri yapmayı ya da yapmamayı, bir şeyleri kabul etmeyi ya da etmemeyi tercih etmiyor muyuz? Ancak öylesi dönemler vardır ki, yapacağımız tercihler, yaşamımızın gidişatını tamamen değiştirir ve çok farklı bir yön verir. İşte, meslek ya da daha geniş anlamıyla kariyer tercihi, hepimizin bildiği gibi şu dönem için en önemli tercihimiz durumunda. Günümüzde özgür bir biryein sağlıklı karar verebilmesinin yolu; öncelikli olarak neler istediğini ve bunları elde etmek için ne gibi olanaklara sahip olduğunu bilmesinden geçiyor. Alış-verişe çıkmadan önce alacağı şeylerin listesini yapan ve bunlar için yeterli parası olup olmadığını kontrol eden, alacağı ürünlerin kalite ve fiyatlarını inceleyerek gereksinimlerine ve parasına uygun bulduklarını alan bir kimsenin davranışı buna örnek olarak gösterilebilir. Bu işlemleri dikkatli ve özenli şekilde yapmayan kimselerin hayal kırıklığı ile karşılaşmaları kaçınılmazdır.

ÖSS'ye girecek olan bazı arkadaşları, meslek seçimi gibi önemli bir kararı oluştururken yukarıda belirtmeye çalıştığımız gelişim görevini gerektiği ölçüde yerine getiremedikleri ve bu yüzden mutsuz oldukları gözlenmektedir. Böyle bir durumda meslek seçimi kararının sağlıklı bir biçimde oluşturulmasını güçleştiren bazı etmenlerden söz edebiliriz:Ülkemizde insanların istedikleri mesleklere girememesi yargısı hatalı bir genellemedir. Bu kişilerin hatası, girmek istedikleri mesleklerin niteliklerine uygun olup-olmadığını sorgulamamalarından kaynaklanmaktadır. Böylesi bir mantıkla hareket eden kişiler, üstün akademik yetenek yanında, sürekli ve düzenli çalışma alışkanlığı da gerektiren, az sayıda seçkin öğrenci alan bölümlere özenmekte ve hayal kırıklığına uğrayıp mutsuz olmaktadırlar. Bir diğer neden ise tercih sıralamasında yapılan hatalar. Boş kalmasın diye yazılan programlar, kodlama hatası gibi.İnsanın toplumda saygı görmesi için saygın bir mesleğinin olması gerektiği bir diğer yanlış düşüncedir. Saygı görme, her insanın en doğal hakkıdır. Ancak bunu saygın bir mesleğin üyesi olarak sağlama beklentisi pek gerçekçi değildir. Ayrıca meslekleri saygın olan ve olmayanlar olarak ayırmak da doğru değildir. İnsan bir mesleğin başarılı bir üyesi olursa saygınlık kazanır. Bu da sahip olduğu yetenekleri gerektiren, ilgi duyduğu etkinlikleri (meslek görevlerini) içeren bir mesleğin üyesi olmakla gerçekleşebilir. bir kimsenin, niteliklerine uymayan bir mesleğe girmesi, zayıf bir olasılıkla da olsa, mümkün olabilir ama, o mesleğin başarılı, saygın bir üyesi olma olasılığı yoktur.Yaşam boyu sürdüreceğimiz meslek, sadece bir değil birden fazla da olabilmektedir. Çünkü bir kişi, çok yönlü yeteneğinden dolayı bir değil birden fazla meslekte mutlu ve başarılı olabilmektedir. Çağımızda olanaklar sadece üstün nitelikli kişeler değil ortalama insanlara da değşiik yeteneklerini kullanma ve geliştirme ortamı sağlamaktadır.En yaygın düşüncelerden biri de; insanın ancak dört yıllık bir üniversite eğitimi görürse, güvenceli ve saygın bir meslek edinebileceğidir. Devlet sektöründe çalışma alanlarının daralması gerçeğinin yanı sıra, özel sektörde iyi bir üniversiteden alınmış diploma, iş bulmada önemli bir rol oynasa da, işte tutunma ve ilerleme diplomadan çok yeterliliğin kanıtlanmasına bağlıdır. Kendini iyi yetiştirmiş bir tekniker sıradan bir mühendisten daha uzun süre işini koruyabilir ve ilerleyebilir.Önce iyi bir üniversiteye girmeli, hangi bölümün olduğu önemli değil, yanlış yargısına karşılık, meslek başarısında, mezun olunan üniversitenin kalitesinden önce kişinin kalitesinin etkili olacağı bilinciyle hareket edilmeli.Sadece belli bir meslek edinmek isteyenlerin üniversite eğitimi görmesi gerektiği yanlış yargısı da vardır.Üniversitelerin üç amacı vardır;[/i][/b]

Bilimsel araştırma yapmak ve bilgi üretmek[/i][/b]
Meslek elemanı yetiştirmek[/i][/b]
Kültür kazandırmak[/i][/b]


Üniversite mezunlarının çoğunun eğitim gördükleri lanala doğrudan ilgisi olmayan işlerde çalıştıkları sıklıkla gözlenen bir olgudur. Sınırları yasalarla belirlenmiş olanlar (doktorluk, mühendislik, hemşirelik, öğretmenlik gibi) dışında kalan mesleklerin pek azı diploma ile yakından ilişkilidir. O hâlde diyebiliriz ki, üniversite eğitimi her zaman belli bir meslek kazandırmamakta, daha çok kültür kazandırarak gencin daha geniş bir alanda iş arama şansını arttırmaktadır. Bunun yanında bazı üniversitelerden, ana dal ve yan dal adı altında oluşturdukları bölümlerden dolayı iki ayrı daldan diploma alınabilmektedir.


Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Cep Telefonu Kullanırken Nelere dikkat etmeliyiz? dBuse 5n1k 0 06-11-2013 04:07
Dua Ederken Nelere Dikkat Etmeliyiz dBuse İslami Sorular&Cevapları 0 05-26-2012 16:35
Oruç Tutarken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Dikkat Edilmesi Gerekenler buqunasK İslami Sorular&Cevapları 0 08-12-2011 03:22
Oruçluyken Nelere Dikkat Etmeliyiz SeevalKT İslami Sorular&Cevapları 0 07-16-2011 16:54
Et yerken nelere dikkat etmeliyiz? Vodafone Sağlık 0 12-04-2009 21:22Powered By vBulletin® Copyright ©2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose