AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > Vee Ders.. > Dersler.. > Edebiyat

Edebiyatın Güzel Sanatlar İçindeki Yeri

Edebiyat
Edebiyatın Güzel Sanatlar İçindeki Yeri, Edebiyatın Güzel Sanatlar İçindeki Yeri Edebiyatın Güzel Sanatlar İçindeki Yeri Edebiyat nedir - Güzel sanatlar nedir - Güzel Sanatlar İçerisinde Edebiyatın Yeri - Edebiyat Ve Güzel Sanatlar Edebiyat ve güzel sanatlar arasındaki ilişkiyi anlatabilmek için önce edebiyatın ve güzel sanatların tanımını yapmamız gerekir. Edebiyat nedir? : Duygu düşünce ve hayallerin karşımızdakilerde hayranlık uyandıracak şekilde yani güzel ve etkili olarak yazı ya da söz ile ifade edilmesi sanatıdır. Güzel sanatlar nedir? : Güzellik ve zevkle ilgilenen ve Edebiyatın Güzel Sanatlar İçindeki Yeri edebiyat güzel sanatların hangi kolunda yer alır, edebiyat hangi sanat dalında yer alır, edebiyatın guzel sanatlardakı yerı, edebiyatın güzel sanatlar içindeki yeri, güzel sanatlar içinde edebiyatın yeri, güzel sanatlar içinde edebiyatın yeri nedir, güzel sanatlarda edebiyatın yeri, güzel sanatlarda edebiyatın yeri nedir, güzel sanatlarla ilgili etkinlikler, güzel sanatlarla ilgili etkinlikler nelerdir ve edebiyatın güzel sanatlar içindeki yeri, güzel sanatlarla ilgili etkinliklerin neler olduğu, güzel sanatlarla ilgili etkinliklerin neler olduğu ve edebiyatın güzel sanatlar içindeki yeri, hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
10-14-2010 20:25 Yazan: RittyBoy
Edebiyatın Güzel Sanatlar İçindeki Yeri

Edebiyatın Güzel Sanatlar İçindeki Yeri

Sponsorlu Bağlantılar

Edebiyatın Güzel Sanatlar İçindeki Yeri Edebiyat nedir - Güzel sanatlar nedir - Güzel Sanatlar İçerisinde Edebiyatın Yeri - Edebiyat Ve Güzel Sanatlar
Edebiyat ve güzel sanatlar arasındaki ilişkiyi anlatabilmek için önce edebiyatın ve güzel sanatların tanımını yapmamız gerekir.


Edebiyat nedir? : Duygu düşünce ve hayallerin karşımızdakilerde hayranlık uyandıracak şekilde yani güzel ve etkili olarak yazı ya da söz ile ifade edilmesi sanatıdır.


Güzel sanatlar nedir? : Güzellik ve zevkle ilgilenen sanatlar için kullanılır. Bu terim ilk defa Fransızcada kullanılmıştır, resim, heykel, baskı gibi görsel sanatları tanımlamak için bulunmuştur. Günümüzde daha çok, klasik veya akademik sanatla bağlantılı olan geleneksel görsel sanatlar anlamına gelir.

Edebiyatın Güzel Sanatlar İçindeki Yeri


İnsanda güzel duygular uyandıran, duygu düşünce ve hayal dünyasını zenginleştiren eserlere sanat eserleri denir.

Resim, müzik, mimari, heykel, şiir, edebiyat birer sanat dalıdır.

Sanat eserleri görsel (plastik) sanat eseri, fonetik sanat eseri ve dramatik(ritmik) olmak üzere üçe ayrılır. Resim, mimari, heykel, hat görsel; edebiyat ve müzik de fonetik; tiyatro, dans, sinema, bale,opera dramatik sanat dalına girer. Sanat eserinin amacı öncelikle doğruluk ve fayda değil güzelliktir. Sanat eserleri insanların duygu ve düşüncelerini anlatır. Bilimsel eserler gibi bilgilendirici ve nesnel değildir. Sanat işiyle uğraşanlara sanatçı denir.

Yukarıda verilen bilgiler doğrultusunda edebiyatın güzel sanatlar içerisindeki yeri, işitsel(fonetik) sanatlar grubu içerisindedir.

Duygu düşünce ve hayallerin söz ve yazı ile güzel ve etkili biçimde anlatılmasına edebiyat denir. Şiir, hikâye roman, , masal vb. edebiyatın türleri arasında yer alır.

Edebiyatın ana malzemesi dildir. Duygu düşünce ve hayaller dil ile anlatılır. Bu bakımdan dil güçlü bir iletişim aracıdır. Çağlar öncesinde ortaya konan eserler dil sayesinde günümüze dek varlıklarını korumuşlardır. Dil ile ortaya konan eserler edebî metinlerdir. Edebî metinler cümle ve paragraflardan meydana gelir. Paragraflar da kendi arasında anlamsal bir bağlantı kurarak edebî metni oluşturur.

Güzel Sanatlar İçerisinde Edebiyatın Yeri


Sanat insanın güzellik karşısında duyduğu heyecan ve hayranlığı uyandırmak için ortaya koyduğu yaratıcılıktır. Sanatın temelinde insan sevgisi, hoşgörü, yaratma özgürlüğü vardır.


Sanat insanın varlık şartlarından biridir. İnsanın olduğu her yerde sanat vardır. (Mağara resimleri, antik süs eşyaları, işlenmiş kap kaçak vb.) Sanatın amacı da zaten insanlarda güzel duygular uyandırmak,insan hayatını renklendirmek, güzelleştirmektir. Resim, tiyatro, şiir, dans, müzik ve kitapların olmadığı bir dünyada


yaşadığımızı düşünürsek sanatın insan hayatı için ne kadar vazgeçilmez ve önemli olduğunu anlarız.


İnsanlar kendilerini farklı araçlarla ifade edebilirler.Kimisi resimle,müzikle,dansla heykelle kimisi de şiirle, romanla, hikayeyle yani edebiyat vasıtasıyla ifade ederler.


İnsanoğlu hayatı boyunca güzeli istemiştir.Sözüne yazısına(edebiyat), sesine (müzik) kullanabildiği renklere(resim), yaşadığı mekâna(mimarlık), işleyebildiği her türlü maddeye (heykeltıraş) güzellik vermek insanoğlunun yaşam felsefesi olmuştur ki bu da güzel sanatlar dediğimiz şubeleri doğurmuştur.


Edebiyat bu güzel sanatların bir koludur.Edebiyat; sözde ,yazıda, düşüncede, hayalde güzellik demektir.


Edebiyat; dil ile gerçekleştirilen, malzemesi dil olan güzel sanat etkinliğidir. Edebi eser öncelikle sanat değeri olan eserdir. Edebi eserlerde dikkatle kullanılmış bir dil vardır.


Bilim nasıl ki akla,mantığa,öğretmeye yönelik ise sanat da insan ruhunu doyurmaya, güzelleştirmeye yöneliktir.

Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Güzel sanatlar bölümünün taban puanı kaçtır? dBuse 5n1k 0 05-03-2013 00:00
Türkçülük Akmı ve Güzel Sanatlar RittyBoy Edebiyat 0 10-12-2010 17:25
Görsel Sanatın Dalları Nelerdir - Güzel Sanatlar shekerkisS Edebiyat 0 09-27-2010 21:15
ATATÜRK’ÜN GÜZEL SANATLAR VE SANATÇI İLE İLGİLİ SÖZLERİ ChAtlackGirlL Cumhuriyet Tarihi 0 06-25-2010 15:37
Atatürk ve Güzel Sanatlar Turkcell Ulu Önder Atatürk 0 12-04-2009 12:11Powered By vBulletin® Copyright ©2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose